Lisa Lykke Jensen
Denne person har medvirket 2 gange på P3 siden vi startede med at indeksere. Første registrerede optræden var ons 6. november 2019.
Note: Der er ekstra usikkerhed i rolledata, da det er baseret på automatisk tekstanalyse af beskrivelser og titler, som kan være fejlagtig og ukomplet.
(Er denne person dig, og ønsker du ikke at optræde? Skriv til mig og jeg fjerner denne side.)
Alle optrædener
Dato | Rolle | Program |
---|---|---|
fre 8. november 2019 06:04 | Gæst (Donoransvarlig sygeplejerske fra Riget) |
Go’ Morgen P3 |
Vi runder organdonations ugen af! Sundhed.dk har i løbet af ugen fået 3656 nye registreringer! Lisa Lykke Jensen, donoransvarlig sygeplejerske fra Riget besvarer lytternes og Mikkels sidste spørgsmål, inden de skal tilmelde sig! Gæst: Lisa Lykke Jensen. Jeanette Schrøder havde 24 tilbage at leve i og fortæller om at forberede sin egen begravelse og forene sig med at skulle sige farvel til sin familie. Gæst: Jeanette Schrøder. |
||
ons 6. november 2019 06:04 | Gæst (Donationsansvarlig sygeplejerske på Rigshospitalet) |
Go’ Morgen P3 |
Der er mange spørgsmål, der melder sig på banen, når man taler om organdonation, og mange er i tvivl, fordi de ikke ved, hvad der egentlig sker, når vi er organdonorer. Derfor har vi inviteret Lisa Lykke Jensen, der er donationsansvarlig sygeplejerske på Rigshospitalet på besøg. Gæst: Lisa Lykke Jensen, der er donationsansvarlig sygeplejerske på Rigshospitalet. Cecilia var dødeligt syg med en lungesygdom for to år siden, og kun nye lunger kunne redde hende. Hun blev organtransplanteret i 11. time. Vi har inviteret hende ind i studiet for at høre hendes vilde historie. Gæst: Cecilia Petersen, 22 år. |