Go’ Morgen P3

Dette program er blevet sendt 2.999 gange på P3 siden vi startede med at indeksere. Første registrerede sending var .

Beskrivelse

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Episoder gennem årene

Personer med flest optrædener

Programlog (til og med 25. august 2020)

Du er på side 8 af 20. ← Vis senere episoder

Dato Antal sange afspillet
tirs 25. august 2020 06:04 30

Go’ Morgen P3 sætter fokus på cykelhjelmen. Vi skal nemlig alle være lidt bedre til at huske den, inden vi stiger på cyklen. Mikkel og Jojo tog en snak med 22-årige Thea, som glemte hjelmen derhjemme én dag - og nu døjer hun med en mindre hjerneskade resten af livet.

Theis Palm er formand for den nystartede forening “Atomkraft Ja Tak”. Theis vil gerne udbrede viden om atomkraft, som de fleste danskere ellers er ret skeptiske overfor!

Mikkel quizzer Jojo i sin spritnye quiz: “Er det fra Jens Rohdes liv eller fra en gangsterfilm?” Den quiz vil du altså ikke gå glip af!

man 24. august 2020 06:04 33

Unge mennesker med ondt i økonomien skammer sig ofte over den situation, som de er havnet i. Vi har besøg af Pernille Hohnen, som er antropolog ved Københavns Universitet, og hun forsøger at gøre os klogere på den skam, som de unge mennesker føler. I sidste uge udkom bogen “De pengepressede” med 20 forskellige historier fra det virkelige liv, som tager udgangspunkt i unges økonomiske krise, og den skam som medfølger. Julie Larsen, som er studerende, er en af dem, som fortæller sin historie i bogen. Hun fortæller, hvordan hendes ekskæreste røvrendte hende, og vi dykker ned i den skam, som hun føler, i forbindelse med den økonomiske situation hun er havnet i.

I lørdags blev det obligatorisk at have mundbind på ude i den danske offentlige transport. Vi har vores helt egen reporter Jeppe Wad ude i morgenmyldertrafikken med mundbind på, og han tjekker pulsen på, hvor gode vi danskere er til at huske det famøse corona-skjold.

#FreeBritneySpears har været delt i stor stil på sociale medier, og for at blive klogere på hashtagget, har vi Britney-orakel Christian Ellegaard fra DR Ung Digital med i dag. Desuden ser vi på, hvordan hendes liv har udviklet sig, og hvordan situationen er nu.

fre 21. august 2020 06:04 30

Det er fredag, og det betyder fredagsquiz og fredagssang. Temaet denne fredag er, hvad du lyttede uskyldigt til som barn, men senere som voksen fandt ud af var meget dirty.

Derudover er demokraternes konvent sluttet i nat. Vi tager en opsamling med DR-journalist Lasse Engelbrecht, som har fulgt med hele ugen.

Vi ser umlaut her der og alle vegne. Hvorfor? Branding-ekspert Morten Søholm forklarer os om tendensen med to prikker over o’et, som mange danske brands gør brug af.

Mikkel er fuglenørd, så Jojo quizzer Mikkel i rovfugle - og det går lidt galt til sidst!

tors 20. august 2020 06:04 31

Vanvidsbilister er en stigende tendens under corona, og derfor har vi besøg af Cecilia Bang. Hun blev påkørt af en vanvidsbilist for 3 uger siden, som stak af efter uheldet. Cecilia fortæller om følgerne efter uheldet og hendes håb for fremtiden.

I juni blev en mand myrdet i en skov på Bornholm, og retssagen mod de to sigtede brødre er i fuld gang. Der har siden mordet været spekuleret i, om det har været med et racistisk motiv. Vi har retskorrespondent fra DR, Trine Maria Ilsøe, i studiet, for at gøre os klogere på, hvad der er op og ned i sagen.

Mikkel klæder sig ud som en ægte ‘Pride-dronning’, som en overraskelse til vores gæster fra DR-programmet “Far og Fjerboa”. Mikkel og Casper, som er far og søn, og som medvirker i programmet, forklarer os, hvordan man ‘dragger helt ud’, og hvad det giver dem. Derudover vælger vi et flot ‘Drag-navn’ til Mikkel.

ons 19. august 2020 06:04 32

Vi får besøg af religionsforsker på Københavns Universitet Peder Byberg, som giver os et overblik over QAnon. Det er en konspirationsteori om, at det er satanister eller måske endda pædofile, som i virkeligheden styrer verden, men kan det virkelig passe?

Mikkel er jaloux over den virale sensation, som Jojo har fået skabt med sine nøgenbilleder. Derfor spørger han lytterne, hvad der skal til, for at han kan toppe den.

Vi spurgte vores Instagram-følgere, om de havde problemer, som de havde svært ved at dele med andre. 56% svarede ja. Det ved psykolog Maja Vain Gilbert, som er stifter af UngTerapi, en del om, og hun mener, at ungdommen skal være bedre til at tale om deres problemer.

tirs 18. august 2020 06:04 31

Jojo kaster sig ud i diversitetskampen på de sociale medier og har derfor fået taget nøgenbilleder, som bliver offentliggjort på Instagram under hashtagget #iwanttoseenyome.

Dokumentarserien “De usårlige betjente” er aktuel på DR1, og hovedpersonen Michael Molin forklarer, hvordan det er at være en del af machokulturen i Politiet, og hvad det har af konsekvenser for personer i politistyrken. Vi gennemgår Michaels tanker og følelser omkring hans medvirken til at kontrollere en af de voldsomste demonstrationer i Danmarks historie, og hans tanker om fremtiden.

Frederik Kulager fortæller historien om Danmarks først hackere, som bl.a. brød gennem Pentagon’s edb-sikkerhedssystem. Det skulle ændre internettet for altid.

Der er udsendt en splinter ny kampagnevideo fra Socialdemokratiet, og politisk analytiker Bjarne Steensbeck vender videoens formål og hovedpointer.

man 17. august 2020 06:04 32

Mikkel og Jojo taler med 22-årige Nicolaj om, hvordan det er at være homoseksuel i provinsen, og de problemstillinger han selv har mødt, da han voksede op som homoseksuel i Haderslev. En relitystjerne har fået en dum tatovering på halsen, med hendes ekskærestes navn. Derfor er tatovør og tatoveringshistoriker Frank Rosenkilde med i studiet til en snak om tatoveringer, og hvorfor det er så populært at få skrevet navne på vores kroppe. Nyhederne har sat fokus på at mange psykisk sårbare børn og unge, der deler selvskader på Instagram. Instagram har ikke gjort noget ved det, men heldigvis har vi Livslinjen, hvor direktør Jeppe Kristen Toft er med på en telefonlinje. Sidst men ikke mindst er der endnu en runde af “Er det bare mig eller…!”

fre 14. august 2020 06:04 31

I dag starter en retssag, hvor en 16-årig dreng er sigtet for at overfalde en jævnaldrende dreng på et toilet og bagefter dele videoen på Facebook. Fænomenet kaldes voldsleg, og vi har psykolog hos Red Barnet, Kuno Sørensen, med i studiet for at gøre os klogere på det.

Danmarks første krisecenter for børn og unge åbner i weekenden. Josefine Skjødt er frivillig i Joannahuset og ville have ønsket, at hun kunne henvende sig til et sted som Joannahuset, dengang hun var yngre.

Vi starter vores “100-sekundersquiz” op igen, og lytter-Andreas er klar til at indtage førstepladsen!

tors 13. august 2020 06:04 33

Jojo og Mikkel taler med rapperen GOLDIE 6is om Cardi B og Megan Thee Stallions nye musikvideo til sangen “WAP”. Den 23-årige realitystjerne Kylie Jenner medvirker - og det er ikke faldet i god jord!

En nordjysk startup-virksomhed har udviklet noget udstyr, som kan måle fodboldspilleres muskelgrupper. Direktør Martin Jørgensen fortæller om udstyret - og vi spørger ham, om det egentlig ikke bare er en undskyldning for at møde Messi.

Og Mikkel fortsætter sin nye quiz “Er det bare mig eller…”!

ons 12. august 2020 06:04 33

Vi hører tit om den kvindelige cyklus, men hvad med den mandlige cyklus? Professor i vækst og reproduktion ved Rigshospitalet Anders Juul gør os klogere på den!

Den britiske plus-size model Nyome Nicholas-Williams har fået fjernet et topløst billede fra Instagram. Fotograf Petra Kleis fortæller om det virale hashtag #iwanttoseenyome og opfordrer til, at vi selv kaster os ud i diversitetskampen på sociale medier!

I “Morgenrådet” vender vi dagens dilemma. En lytter har brug for råd om utroskab og kærlighed.

tirs 11. august 2020 06:04 31

Sille lå topløs i gården og blev bedt om at dække sig til. Hun ved ikke, om det er i orden, og spørger Go’ Morgen P3’s lyttere til råds.

P-piller til mænd? Hvor langt er vi med det? Vi snakker med antropolog Jeppe Hald om, hvorfor det kun er en ting med p-piller til kvinder, og hvad den lille pille har givet os af gode ting.

Regeringen er gået af i Libanon efter den voldsomme eksplosion. Redaktør på Udlandsredaktionen på DR, Sanne Gram Fadel, har selv boet i Beirut og er libanesisk gift. Hun fortæller om, hvordan familien dernede er berørt af situationen, og hvorfor der har været så stor utilfredshed med regeringen.

Emil Graae lever af at lave eksklusivt pornografisk indhold på siden onlyfans.com. Vi hører historien om, hvorfor han startede, og hvordan hans hverdag ser ud.

man 10. august 2020 06:04 29

Go’ Morgen P3 er tilbage! Første dag efter ferien lægger Jojo neglelak på Mikkel for at afprøve tendensen menicure.

Derudover snakker vi med “Frederik” på 24 år, som er sæddonor. Han har valgt en mulighed, hvor han kan få kontakt til sine potentielle børn senere i livet.

Lige nu bobler corona også forskellige steder i landet, og overlæge og professor Thomas Benfield kommer forbi og gør os klogere på, hvordan det står til med corona og svarer på lytterspørgsmål.

Og så laver Jojo den vildeste rap om mundbind!

fre 3. juli 2020 08:04 24

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Jojo, Mikkel Rosendal og Stefan Knudsen, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 2. juli 2020 08:04 25

I dag taler vi med Julie Gaarskjær, der karrieremæssigt er blevet ramt rigtig hårdt af coronakrisen. Efter gymnasiet flyttede hun til New York for at uddanne sig til skuespiller. Siden har hun boet derovre og forfulgt drømmen om at kunne leve af det. Men corona har også fået konsekvenser for Julie, der lige nu er tilbage i Danmark. Julie kommer i studiet og fortæller.

Antallet af unge mænd, der bliver presset af svindlere på nettet, er stigende. Gerningsmændene udgiver sig for at være kvinder, indleder samtaler med seksuelle undertoner og ender nogle gange med at få mændene til at sende imtime billeder eller onanere på webcam. Det filmer de så og presser mændene til at sende penge. Ellers vil de sende materialet til deres familie og venner. Specialkonsulent i Center for Digital Pædagogik, Christian Mogensen, fortæller nærmere.

I Århus kan man se en stor tung statue af et par nosser med teksten “Balls tell it all”. Billedkunstner og kunstanmelder, Trine Rytter Andersen, er virkelig træt af den her skulptur. Vi ringer til Trine og hører hvorfor.

Swingerklubberne har fået go på at kunne åbne igen. Vi tager lige et radiofonisk stemningssmut forbi Afrodite Club og taler med ejeren, Peter Spelling, for at høre, om de er klar til den helt store åbning.

ons 1. juli 2020 08:04 19

Højtaleren Soundboks deler virkelig vandene lige i øjeblikket. Der er nemlig utrolig mange unge mennesker, der sidder udenfor om aftenen med fuld fart på lyden. Dem til festen er naturligvis begejstret, men de beboere, der skal op på arbejde, er det knap så meget. Det har fået en af stifterne af Soundboks, Jesper Theil Thomsen, til tasterne. Jesper kommer i studiet og fortæller mere om sit budskab.

Så skal vi også en tur i Morgenrådet. Hvad må man bede sine venner om, at betale til et polterabend? Stefan, Mikkel og JoJo vender dilemmaet sammen med lytterne.

Retssagen mod de 4 betjente, der er sigtet for drabet og medvirken til drabet på den sorte amerikanske mand, George Floyd, er blevet udskudt til marts næste år. Vi taler med chefredaktør på Kongressen.com, Anders Agner, og hører hvorfor.

Politikerne har indvilget i, at der fra weekenden må komme flere personer på de danske fodboldstadions. Vi hører en spændt og dedikeret AGF-fan, hvor store forventningerne er til weekendens topbrag mod FCK. Hvem andre end Michael Jøden kunne være med til dette indslag.

Der er mere end 2.000 kvinder om året, der bliver udsat for vold og trusler i en sådan grad, at de ender med at flytte på krisecenter. I den forbindelse har Dyrenes Beskyttelse og Kvindekrisecentrene indgået et samarbejde, for at hjælpe de kvinder, der har svært ved at forlade sit voldelige forhold, fordi de ønsker at passe på dyrene. Vi taler med Pia Strøh, der er faglig konsulent i Landsorganisationen af Kvindekrisecentre, der fortæller mere om samarbejdet.

tirs 30. juni 2020 08:04 18

I dag er det 20 år siden, at den forfærdelige tragedie til en Pearl Jam koncert på Roskilde Festival skete. 9 mennesker mistede livet efter at være blevet mast. Med til koncerten dengang var Michael Ørtz Christiansen, der i dag er journalist og har skrevet en webdok til dr.dk om den forfærdelige aften og om nogle af de spørgsmål, som han i dag sidder tilbage med.

Et voldsomt brag chokerede i august sidste år beboerne på Østerbro i København. Bygninger rystede, bilalarmer hylede, og kort efter steg en støvsky op fra Skattestyrelsens bygning. I går begyndte sagen i Københavns Byret, hvor to unge svenske mænd er tiltalt for at stå bag. Vi taler med retskorrespondent i DR, Trine Maria Ilsø.

Formand i Venstre Jakob Ellemann-Jensens spindoktor Jesper Kraft stopper. Vi taler med politisk kommentator på Ekstra Bladet, Henrik Qvortrup, for at høre, hvorfor samarbejdet stopper, og hvad det kommer til at betyde for Venstres formand.

Vi slutter morgenen af med første liveoptræden, siden vi vendte tilbage på arbejde efter nedlukningen. Til det får vi altid skønne Drew Sycamore i studiet, der spiller sit nummer “Take It Back”.

man 29. juni 2020 08:04 19

I USA er der nu mere end 125.000 døde og mere end 2,5 millioner registrerede smittet. Vi taler med Anders Agner, der er chefredaktør på kongressen.com, om den nuværende situation i USA.

Den 22. juli sender Nasa en raket mod Mars med mange danske bidrag. Spørgsmålet er, hvad den mission skal? Det kan Jophiel Nymann, der er astrofysiker, og Maryann Albjerg, der bl.a. har arbejdet i Mission Control hos NASA, hjælpe med at svare på.

Joyce er aktuelle med deres debutplade, Formskifter. Bandet kommer i studiet og fortæller om deres nye plade, og så er de med på en omgang “dårlige” engelske oversættelser.

Divisionsforeningen, Dansk Boldspil Union og Danmarks Idrætsforbund er klar på at fylde de forskellige fodboldstadions op igen hurtigst muligt. Men hvornår kommer det til at ske? Det spørger vi DR’s sportskommentator, Henrik Liniger, om.

fre 26. juni 2020 06:04 29

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Jojo og Stefan Knudsen, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 25. juni 2020 06:04 31

Vi starter morgenen som altid med en Googlequiz. Endnu en gang er spørgsmålet: Hvad er det mest søgte på Google de seneste 24 timer?

Så taler vi også med lastbilchaufføren Daniel. Som enhver anden lastbilchauffør med respekt for sig selv har Daniel et skilt med sit navn hængende i forruden. Og det er ikke et hvilket som helst navn, Daniel har hængende. Der står nemlig “Neger Daniel” på skiltet. Vi taler med Daniel og hører ham hvorfor?

I går var Uffe Elbæk ude med et ret vildt indlæg i POV International. Han beskrev sin tid i Alternativet og om den interne splittelse mellem ham og den nuværende politiske leder Josephine Fock. Vi taler med Henrik Qvortrup, politisk kommentator på Ekstra Bladet, om hvor vildt et indlæg, det egentligt er.

DR3 er ude med en ny dokumentar. Dokumentaren hedder ‘Min allersidste kæreste’, og den handler om Phillip på 20 års jagt på kærligheden, samtidig med et liv som uhelbredeligt syg. Vi har Phillip i studiet, der fortæller sin historie.

I dag forventer man, at der kommer dom i sagen mod Rasmus Paludan. Han er tiltalt for 14 forskellige lovovertrædelser, blandt andet racisme og hasarderet kørsel. DR’s retsreporter Louise Dalsgaard, kommer i studiet og fortæller om sagen.

ons 24. juni 2020 06:04 30

Go’ Morgen P3 er tilbage på pinden, og vi lægger ud med en lidt af et dilemma.

Fordi Ellen Sofie har af sin mor fået et skab, der er fyldt med porcelæn, som er gået i arv i familien fra datter til datter i 7 generationer. Og traditionen byder, at skabet skal op og hænge med porcelænet inden i, så det forventer hendes mor, og hvis ikke det sker bliver hun helt sikkert skuffet. Så hvad skal hun gøre? Lytterne giver deres bud.

Manden, der for nogle uger siden meldte sin kænguru Ejgil savnet, har nu nye spor i sagen.

Lasse Stærdal Simonsen, biolog og gårdejer.

Afdelingsleder i Bolighuset Werenberg, Dennis, har 25-års jubilæum på jobbet og har måske beholdt det så længe, fordi han yder en ekstraordinær service for kunderne: Han tager sengene med hjem og tester dem, inden de bliver solgt i butikken.

Dennis Colbæk, afdelingsleder Bolighuset Werenberg.

På Zetland har de fulgt en 2-årig piges første færd på YouTube Kids, og de kan forklare, hvad algoritmen sørger for, at vores børn ser, når de ser børneindhold på YouTube Kids.

Frederik Kulager, journalist, Zetland.

Hver tredje hjemløse har på et tidspunkt i deres barndom været anbragt, viser en undersøgelse VIVE-rapport, som er lavet for Hjem Til Alle-alliancen.

Vi skal snakke med Thomas, som blev anbragt som barn og endte som hjemløs. Han har gjort noget helt specielt for at råbe politikerne op om det her.

Thomas de Olieviera, tidligere hjemløs og forfatter.

tirs 23. juni 2020 06:04 30

Rise and shine med dine tre solstråler fra Go’ Morgen P3, når de tager dig med og går i gennem dagens program.

Vores hus-historiker er tilbage i huset. Denne gang med fortællingen om sankthans på ét minut. Og lidt flere minutter til at uddybe, om det i disse tider, hvor vi fjerner historiske monumenter osv., er kontroversielt at fastholde traditionen med at brænde hekse af på bålet.

Asser Amdisen, historiker.

DR’s Asien-korrespondent er igennem for at fortælle om den seneste udvikling i forholdet mellem Nordkorea og Sydkorea, hvor Kim Jong-uns søster Kim Yo-Jong lader til at spille en central rolle.

Philip Khokhar, Asien-korrespondent i DR.

DR’s retsreporter har taget opstilling ved Retten i Næstved, hvor sagen mod Hard Line-partilederen Rasmus Paludan kører de kommende dage. Manden er tiltalt for 14 lovbrud og har stor risiko for at ende i fængsel, fordi han har en betinget dom allerede.

Louise Dalsgaard, retsreporter i DR.

Der er premiere på P3-podcasten ‘Sig noget sjovt - historien om dansk stand-up’, og vi har landets allerførste standupkomiker i studiet. Vi får en snak om udviklingen indenfor genren og om at blive genkendt som ‘Fætter Andreas’ fra Klovn.

Roger Kormind, tidligere stand-up komiker.

man 22. juni 2020 06:04 31

Vi starter morgenen ud med et kig på de entusiastiske Liverpoolfans, og hvordan deres fejring af Premier League-mesterskabet kommer til at se ud, hvis de skal overholde corona retningslinjer. Vi snakker med Daniel, der står i spidsen for Danmarks største Liverpool-fællesskab. Kan de mange fans holde sig inden døre, når euforien over titlen tager over?

Daniel Sichlau, redaktør på redmenfamily.dk

I USA har brugerne af det sociale medie TikTok taget gassen af ballonen for Republikanerne. For de havde fået skruet forventningerne op til weekendens vælgermøde, hvor der havde været over en million anmodninger om at få billetter, Trumps vælgermøde. Problemet var bare, der kom kun 6.000. Vi snakker med Astrid om, hvorfor TikTok-brugerne blander sig i politik.

Astrid Haug, digital rådgiver og ekspert i sociale medier.

Det er langt fra alle, der er på den anden side af corona. Og slet ikke de kronisk syge, som kan se samfundet åbne og feste mere og mere, mens de i endnu højere grad skal passe på sig selv. Vi har Nanna med, der er kronisk syg - så hendes hverdag er langt fra bekymringsfri.

Nanna Marinussen, kronisk syg.

I Svaneke ligger Danmarks dyreste højresving. Vi snakker med Claus, der har insider viden om den vej, ALLE bornholmere taler om. Årsagen er, at der lyder det ene brag efter det andet, fordi over 100 biler årligt får skrabet kofangeren af en granitblok.

Claus Bornemann Carlsen, beboer Svaneke.

fre 19. juni 2020 06:04 30

Fredagen står i musikkens og sportens tegn denne morgen i Go’ Morgen P3.

Der har været stille fra Hugo Helmig efter den seneste periodes nedtur med kokainmisbrug og ufrivillige ture på avisernes forsider. Men nu er han tilbage i vores studie, mange tatoveringer og erfaringer rigere, og med en spritny single under armen: ‘Sooner or Later’. Vi tager også et kig ind i hans fremtidsplaner. Bliver han gift, får han børn - Sooner or Later?

Hugo Helmig, musiker.

Mange af os har gået med drømmen om at finde ud af, du har et særligt talent til et eller andet. Det skete for Marie, da hun blev prikket på skulderen i et fitnesscenter og gik fra at være divisionsspiller i håndbold til at være OL-kandidat i roning.

Marie Johannesen, eliteatlet og studerende.

Popikonet Akon er ved at få realiseret sit vilde projekt om at bygge en by - Akon City. Det skal ligge i Senegal og koster bare 40 milliarder kroner og skal naturligvis bruge valutaen Akoins som møntfod. Hvem er manden bag de vilde planer? Pelle tegner et portræt af manden og leverer vild anekdote.

Pelle Peter Jencel, radiovært og DJ.

Vi får også en ny lytter på tronen af vores 100-sekundersquiz og bliver briefet på de nye rejsevejledninger.

tors 18. juni 2020 06:04 31

På DRTV kan man for tiden se en dokumentar, der hedder ‘Lokkeduerne’. I en hemmelig Facebook-gruppe hjælper kvinder andre kvinder med at afdække, om deres kærester er til fals for andre kvinder. Vi taler med en af bagkvinderne om motivationen bag og om de etiske grænser, der bliver udfordret, når uvidende fyre lokkes i utroskabs-fælder.

Andreas Kraul, DR’s sportskommentator udlægger teksten på bagkant af møderne i UEFA’s eksekutivkomité. Hvad betyder konklusionerne fra møderne i forhold til FCK i Europa League, Kasper Hjulmands arbejde med landsholdet og slutrunden på dansk jord?

Der mangler præster, og derfor er der lempet på kravene, så man ikke længere behøver læse teologi, men kan ‘nøjes’ med en to-årig efteruddannelse. Vi prøver at afsætte Stefan og hører Henrik Stubkjær, Biskop i Viborg Stift, om vores vært kan slippe gennem nåleøjet.

DR’s tech-korrespondent Henrik Moltke fortæller om den smittestop-app, som Sundhedsstyrelsen præsenterer senere på dagen.

Vi har sendt vores universitetspraktikant Mads en tur til Ryes Kaserne. Der er nemlig første skoledag for landets kommende cybersoldater.

ons 17. juni 2020 06:04 28

Go’ Morgen P3 skyder onsdagen i gang med et væld af gode indslag.

For eksempel skal Dronning Margrethe indvie en spritny vikingehal i Lejre, og vi har sendt vores journalistpraktikant Martin Plauborg i forvejen. Herfra leverer han reportage og interview med Vølven Jappke, som optræder i fuld vikingehabit og lægger sidste hånd på forberedelserne til dronningebesøget.

Vi berører et nyt begreb i sorgteorien - nemlig ‘ventesorg’. Det er mennesker, som lever tæt på alvorligt syge familiemedlemmer, og som er vidende til at miste en person, selv om personen stadig er i live. Signe, hvis mor lider af Alzheimers, fortæller om sin ventesorg, og hvordan musik hjælper hende med at bearbejde hendes sorg.

Signe Rønsov, kunstner og pårørende.

Vores DR-kollega Sophie har fuldt den spektakulære sag om norske Tom Hagen og hans forsvundne kone Anne-Elisabeth Hagens tæt. Sagen udvikler sig konstant, og nu har han har udlovet en dusør på 10 millioner norske kroner til den, der kan komme med afgørende beviser i sagen om hans kones forsvinden.

Sophie Bremer, EU-journalist, DR.

DR’s politiske kommentator vender dagens helt store Christiansborg-historie: Martin Rossens stopper som Mette Frederiksen særlige rådgiver. Hvad kommer det her kommer til at betyde for statsministeren?

Bjarne Steensbeck, politisk analytiker DR.

tirs 16. juni 2020 06:04 32

Professor i global miljøsundhed og leder af School of Global Health Flemming Konradsen ved Københavns Universitet fortæller om corona-situationen i USA, som i ly af Black Lives Matter-bølgen er steget markant i flere stater.

Rasmus Olufson skal svømme over Gibraltarstrædet for at sætte fokus på sklerose, men han mangler en svømmemakker. Vi prøver at hjælpe Rasmus med at finde manden/kvinden, der til efteråret skal forcere 15 kilometer i det hajfyldte vand.

Eva Hoffmann, der er professor i genetik og reproduktion ved KU, snakker om den nye forskning, som viser, at kvinders æg er kræsne. Dvs. at det foretrækker nogle mænds sæd frem for andres. Det kan være endnu en forklaring på, hvorfor det for mange kan være svært at få børn.

man 15. juni 2020 06:04 28

Ditte Mortensen er 30 år og med 192 højdecentimeter på bagen (ugen hæle). Hun gæster studiet til en snak om, hvordan hendes liv ændrede sig, da hun som 13-årig fik en voldsom gang vokseværk, blev drillet i skolen, men lærte af leve med sin størrelse - og i dag gerne ifører fødderne et sæt høje hæle.

Biolog og gårdejer Lasse Stærdal Simonsen er manden, der har mistet sin kænguru, som tidligere på ugen flygtede. En historie som vi bragte i fredags. Vi tjekker op med ejeren og hører, om det er væltet ind med henvendelser, og - hvis Ejgil stadig er på flugt - hvad de mest holdbare teorier om kænguruens forsvinden lyder på.

DR’s Europakorrespondent Stephanie Surrugue befandt sig i Paris, hvor præsident Macron søndag aften holdt tale til nationen. Vi snakker med hende om aftenens budskaber.

Arne Remmen, professor i Design og Bæredygtighed fra Aalborg Universitet fortæller, hvorfor regeringens planer og forhandlinger om affaldssortering ikke har gang på jord.

Vi ringer også til politisk redaktør Marchen Neel Gjertsen på Jyllands-Posten for at høre, hvorfor Liberal Alliance, Dansk Folkeparti og Ny Borgerlige søndag forlod forhandlingerne om den nu vedtaget corona-sommer-pakke.

fre 12. juni 2020 06:04 31

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Jojo, Mikkel Rosendal og Stefan Knudsen, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 11. juni 2020 06:04 31

Flere store fitnesskæder åbner i dag. Vi har sendt vores praktikant Mads Skaaning ud for at se, om der er run på maskinerne.

DR’s Europakorrespondent, Stéphanie Surrugue, har været en tur i Slovakiet, som har holdt corona på meget lavt blus. Stéphanie fortæller hvorfor og om sit møde med præsidenten.

Salah Zada er en 22-årig mand med syrisk baggrund og en kæmpe succeshistorie. Salah flygtede til Danmark for fem år siden, snakker flydende dansk, har fire jobs og har søgt ind på lærerseminariet.

Historieformidler på dr.dk, Karen Lerbech Pedersen, perspektiverer de scener, vi ser fra eksempelvis Bristol, hvor slavehandler-statuer bliver flået ned og ødelagt. Historiske monumenter, der i disse racedebattider, bliver tilintetgjort. Kan noget lignende ske i Danmark? Det spørger vi Karen om.

ons 10. juni 2020 06:04 31

Der er blevet sat et foreløbigt punktum i ‘Online katalog’-sagen, hvor en 25-årig mand er idømt fem måneders betinget fængsel samt en erstatning til 329 kvinder på i alt 1.6 millioner kroner. DR’s retsreporter, Louise Dalsgaard, kommer i studiet og fortæller.

Thyborøn har fået et helt nyt turisttiltag. Mikkel quizzer Jojo og Stefan for at høre, om de kan gætte hvad. Herefter har vi ejer af Hedevang Outdoor - Tour og Event, Jens Hedevang med til at fortælle om Thyborøns kommende store sommertrend.

P3’s allestedsnærværende reporter, Martin Plauborg, er taget et smut til Lolland, hvor han leverer reportage og interview fra stedet, som er blevet det nye, hotte Instagram-hotspot: Lupin-markerne i Landet (Ja, det hedder byen).

DR’s korrespondent i USA, Lillian Gjerulf Kretz, var med til George Floyds begravelse. Lillian fortæller om begraverlsen og sætter det hele i perspektiv.

tirs 9. juni 2020 06:04 29

Silke Birkenborg Andersen er en af initiativtageren til opråbet ‘Red vores studentertid’. Silke svarer på, hvordan de håndterer de studenterkørsels-retningslinjer, der er udstukket. Ikke mindst opfordringen om at have en ekstra (ædru) med ombord.

Sidse Dideriksen er 20 år og med en forældre-konstellation, der tager pusten fra alle. Hun har nemlig seks forældre. Vi hører, hvordan det hænger sammen og hører om de udfordringer, det giver.

Nadia Nadim er professionel fodboldspiller og ambassadør i DRC Dansk Flygtningehjælp. Nadia fortæller om, hvordan livet i flygtningelejrene er blevet forværret af corona-virussens indtog. Og forklarer - med udgangspunkt i sin egen, vilde historie - hvorfor arbejdet som ambassadør betyder så meget for hende.

Anders Nielsen er komiker og manden med inside information om den nye natklub, som pornoskuespiller Denice Klarskov har tænkt sig at drive i Næstved.

Mads Berthelsen er dyrlæge i Zoo og kendt i GMP3-regi som ‘Panda-Mads’. Han forklarer om det seneste drama, hvor det lykkedes han-pandaen at stikke af.

man 8. juni 2020 06:04 33

Vi starter som altid ud med en Go’ Morgen P3 klassiker - Googlequizzen.

I øjeblikket er der store og vilde demonstrationer i USA i kølvandet på George Floyd, der blev slået ihjel af en amerikansk betjent. Journalist, forfatter og tidligere korrespondent, David Trads, fortæller, hvorfor det kan være så svært at få sigtet og dømt amerikanske betjente.

P-piller er tidligere blevet kædet sammen med øget risiko for kræft, blodpropper og depression. Men nu peger en række nye studier på, at p-piller også kan påvirke kvinders følelsesliv, herunder valg af partner, deres indlæringsevner og håndtering af stress. Lone Frank, der er journalist, forfatter og ph.d. i neurobiologi, fortæller mere om de nye studier.

Brødrene Price burde snart være færdige på tv-skærmen. Det mener Berlingskes teaterredaktør Jakob Steen Olsen. Nu vi er i gang med nedskæringerne i DR, hører vi lige Jakob ad, hvad vi ellers burde lukke.

I forrige uge talte vi med finansordfører hos De Radikale, Sofie Carsten Nielsen, om udsigterne til de 100 milliarder indfrosne feriepenge. Der er ikke sket noget siden, så vi ringer til Sofie og hører, hvor de bliver af.

fre 5. juni 2020 06:04 31

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Jojo, Mikkel Rosendal og Stefan Knudsen, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 4. juni 2020 06:04 29

Vores DR-kollega Mathilde er en del af det store sagskompleks med op imod 800 danske kvinder, som er en del af et online katalog med krænkende billeder.

Vi har hende i studiet til et opfølgende spørgsmål om, hvorfor otte af hendes billeder er havnet i kataloget.

De to fritidskomikere (og misbrugere af alkohol og stoffer) Lars Rs og Jan Carstensen har lavet en podcast, som Hus Forbi udgiver. Vi snakker med d’herrer om misbrug og komik og om livets store op- og nedture.

Mikkel Frey Damsgaard er vært på ‘Fiskebanko på DR2’ lørdag aften. Mikkel fortæller, hvordan man kommer på så skævt et format, mens vi sparrer med ham om, hvilken slags alternativ banko, man ellers kan udvikle.

Journalist Annika Wetterling i DR Nyheder og kvinden med fingeren på den svenske corona-indsats fortæller om Anders Tegnell udmelding om, at vores naboer skulle have været mere restriktive i bekæmpelsen af virusset.

ons 3. juni 2020 06:04 31

Chefredaktøren Anders Agner på kongressen.com vurderer, hvor meget/lidt sagen om George Floyd kommer til at fylde i valgkampen mellem Trump og Biden og giver sit bud på, om sagen kan afgøre det amerikanske valg.

Lars Konzack, der er lektor på Københavns Universitet, taler om hackergruppen Anonymous’ ageren i George Floyd-sagen. De har blandt andet hacket Minneapolis Politis hjemmeside.

Sangerinden Barbara Moleko er blandt de mange tusinde, der i går ‘gik sort’ på Instagram og andre sociale medier. Vi hører den hende om det statement, og hvordan hvide medmennesker bedst kan udtrykke og signalere medfølelse i disse tider, hvor race igen er på dagsordenen.

tirs 2. juni 2020 06:04 29

Virolog Allan Randrup Thomsen svarer på, hvorfor det går så strålende med at holde corona nede, selv om samfundet åbner mere og mere op. Og så kigger han i spåkuglen og vurderer, hvordan fremtiden ser ud for virussen, som der pt. hverken er vaccine eller medicin mod.

Michael Højris er faglig konsulent i Dansk Musiker Forbund. Han fælder dom i den twist, der kører mellem X Factor/TV2 og CH10. Og desværre for ophavskvinden er alt det juridiske overholdt. Til gengæld kan han med historiebøgerne i hånden fortælle ‘Karma is a bitch’-sangerinden, at der trods alt kan være gode nyheder på vej.

Politiker og stifter af ‘Lykkepartiet’ René Gade forklarer, hvad skal vi med endnu et politisk parti? Og hvordan skal det lige konstrueres, hvis man - som Gade ønsker - skal pege på en statsminister, som ikke har sin daglige gang i Folketinget?

Michael Reiter, der er DR’s korrespondent i Tyskland og andre tysksprogede lande, opdaterer os og lytterne på den spektakulære sag fra 2017, hvor et møde på Ibiza mellem centrale, politiske aktører - og en mystisk kvinde - havde fatale konsekvenser for alle involverede. Måske også kvinden, som politiet stadig ikke kan finde og nu har offentliggjort nye billeder af.

fre 29. maj 2020 06:04 31

Den sidste dag inden weekenden, også bedre kendt som fredag, den har taget sin stemning med i dagens Go’ Morgen P3. Vi snakker med lyttere, som har lavet email- eller “sms-fuckup’ og sendt en besked til den forkerte. Vi har også 100-sekundersquiz og ser, hvordan humøret er efter Superliga start hos Randers FC fan #1 Christian Degn.

I går lancerede Naturstyrelsen en guide, hvor de udpeger en dansk udgave af ‘The Big Five’ - Altså de her fem store vilde dyr, som man finder i en række afrikanske lande såsom Tanzania og Namibia. Vi gennemgår den afrikanske udgave - og sammenligner dem med den danske, kan vi gøre det samme.

Simon Talbot har i samarbejde med sine seere på streamingplatformen Twitch lavet et nyt engelsk comedyshow. Det hedder ‘The Surrogate Comedy Show’ og er skabt med et stort bidrag fra hans seere, som har budt ind med vinkler og tilføjelser til hans jokes. Vi hører om, hvordan det her projekt startede, hvad kommer der til at ske i showet, og kan P3’s lyttere bidrage.

Simon Talbot, komiker.

Den 31. maj udløber Udenrigsministeriets globale rejsevejledning, som betyder, at alle ikke-nødvendige rejser frarådes - og i dag fremlægger regeringen også en plan for genåbningen af grænsen. Men det handler jo ikke kun om, hvad Udenrigsministeriet giver os lov til - det handler også om, hvor meget, de lande vi gerne vil til, åbner op. Så vi tager temperaturen på, hvor stor sandsynligheden er for at komme afsted på sommerferie til de forskellige lande.

Peter Hornshøj, administrerende direktør i Bravo Tours.

tors 28. maj 2020 06:04 31

Go’ Morgen P3 handlede denne morgen om lidt af hvert. Tilværelsen med og efter corona, Pernille Vermunds love-hate relationship til Venstre, men også influenceres forhold til samarbejder og amerikansk politivold mod sorte.

I en rundspørge på dr.dk har mange danskere svaret, at de påtænker at ændre noget i deres hverdag efter coronapandemien. På få dage modtog DR over 9.000 unikke svar om alt fra, at folk vil stoppe med at kramme, til at købe ind på nye måder og bruge naturen noget mere. Men hvad bliver til realiteter, og hvad er forestillinger?

Pelle Guldborg Hansen, adfærdsforsker ved Roskilde Universitet.

Pernille Vermund lader til at have lidt blandede følelser til partiet Venstre.

For det virker til, at partiformand Pernille Vermund fra Nye Borgerlige er blevet rigtig glad for Venstres næstformand Inger Støjberg - næsten forelsket vil nogle sige - ja så var Pernille samtidigt ude i går med en skarp kritik af Venstres formand Jacob Ellemann-Jensen. Hvad går det lige ud på?

Pernille Vermund, MF og partiforkvinde for Nye Borgerlige.

Endnu en skandalesag fra FIFA, Det Internationale Fodboldforbund, har set dagens lys.

I 2017 hyrede deres præsident, Gianni Infantino, et privatfly til et sekscifret beløb i dollars i Surinam. Han skulle sammen med tre andre FIFA-medlemmer mod Europa.

Problemet er bare, at han ikke skulle til møde, han skulle bare hjem. Hvorfor bliver det her ved med at ske i FIFA?

Henrik Liniger, DR Sporten.

Efter at Fie Laursen lagde en reklame op for et samarbejde med et sugardatingsite, er der blevet sat fokus på etik og moral blandt influencere og bloggere. I den sammenhæng var der særligt mange influencere, som var ude og tage afstand og pegefingre.

Derfor kunne man godt få den opfattelse, at det ikke er noget problem blandt andre influencere og bloggere. At det var unikt, at nogle kom til at reklamere for noget skidt og ikke rigtigt altid havde styr på deres indhold. Det er noget som Ditte Kirkegaard har dykket ned i.

Coronapatienter, der ligger på intensiv, risikerer at blive ramt af noget, der hedder delir.

Delir er en akut forvirringstilstand, som flere respiratorpatienter kan komme i. Symptomerne er blandt andet hallucinationer, vrangforestillinger og depression. Det er vigtigt at understrege, at det er coronapatienter, der ligger på intensiv - og det er ikke nødvendigvis alle, der ligger på intensiv, der bliver ramt af delir. Hvad er forbindelsen mellem corona og delir?

Nina Christine Andersen-Ranberg, læge og ph.d.-studerende på Sjællands Universitetshospital i Køge.

En ny sag, hvor en sort mand, George Floyd, har mistet livet i politiets varetægt, har stjålet overskrifterne i USA. 4 betjente er blevet fyret - demonstranter er røget i karambolage med det lokale politi i byen Minneapolis - Borgmesteren fordømmer episoden, og FBI er gået ind i sagen. Det bunder alt sammen i en uhyggelig video, som pt. florerer alle steder på nettet og i medierne. Vi kigger på den forfærdelige historie lige om lidt - og forsøger at blive klogere på, hvorfor det her stadig sker i USA.

Jørn Brøndal, professor og leder af Center for Amerikanske Studier på SDU.

ons 27. maj 2020 06:04 30

Her på Go’ Morgen P3 er der fokus på raketvidenskab, feriepenge og konspirationsteorier. Men undervejs stiller vi også skarpt på Venstre Ungdoms kommunikationsstrategi, og hvilke mærkelige produkter eller en tjenester I lyttere deler med jeres venner.

I aften dansk tid sender USA for første gang siden juli 2011 amerikanske astronauter med et amerikansk rumskib fra amerikansk jord. Siden 2011 har USA betalt Rusland for at tage amerikanske astronauter med op til den internationale rumstation ISS. Det er er ikke kun NASA, der står bag denne her opsending - nej den private rumvirksomhed SpaceX, der ejes af Elon Musk. SpaceX leverer både rumskib og raket til opsendelsen. Vi bliver klogere på, hvad missionen går ud på, og hvad SpaceX’s planer er for fremtiden.

Michael Linden-Vørnle, der er astrofysiker og chefkonsulent hos DTU Space.

100 milliarder kroner. Så mange indefrosne feriepenge har alle os danskere til gode. Vi er nemlig ved at gå over til en ny feriepengemodel, og i de anledning er en del af vores feriepenge blevet indefrosset, indtil vi skal på Pension.

Og da resten af de borgerlige partier har sagt go til, at de skal udbetales snarest, jamen så mangler de radikale bare, for at vi har et flertal. Vi ringer til de Radikales finansordfører.

Sofie Carsten Nielsen, Radikale Venstre.

En fjerdedel af USA’s befolkning tror på, at Bille Gates står bag COVID-19. Den mest udbredte teori er, at han har startet pandemien for at have en legitim grund til at vaccinere hele verdens befolkning med en corona-vaccine, der i virkeligheden vil reducere verdens befolkning. Det fatter vi jo ikke rigtig her i Danmark, at der er nogen, som kan tro på det, men der er en forklaring på, hvorfor den trives i USA.

Peter Byberg, religionshistoriker og ekspert i konspirationsteorier.

Siden 18. marts har de zoologiske haver været lukket for gæster, som følge af forsamlingsforbuddet, men i dag åbner Odense Zoo igen. Vi er ret sikre på, at medarbejderne i de zoologiske haver hungrer efter at kunne vise deres dyr frem igen. Men hvordan har dyrene egentlig haft det? Det ved Sandie Hedegård Munck, dyrepasser Odense Zoo.

tirs 26. maj 2020 06:04 30

Go’ Morgen P3 sparker tirsdagen i gang med konkrete råd, der skal hjælpe os til at slippe det perfekte.

Sanne Nielsen oplevede, hvordan hun selv og mange omkring hende, alle jagtede idealer og tanken om det perfekte. Derfor besluttede hun, at det ville hun undersøge nærmere og har siden forsket i perfekthedskultur. Og nu har hun også skrevet en bog om det.

Sanne Østergaard Nissen, forfatter og master i positiv psykolog.

Stine Rex fra Aalborg løb i weekeden hele 384 km på 48 timer for at samle penge ind til sin arbejdsplads DGI Huset i Aalborg, der ligesom alle andre institutioner nok kæmper med økonomien. Løbet i den gode sags tjeneste endte med at give 111.500 kr. til DGI Huset og en europarekord.

Stine Rex, ultraløber.

Det sociale medie TikTok, de har over 800 millioner aktive brugere hver måned, og over en milliard der har downloadet deres app. Vi har gode gamle Frederik Kulager med på en linje, han kan fortælle, at det er kommet frem, at der står i TikTok’s retningslinjer, at de skal sortere indhold fra, hvor folk er gamle, grimme, chubby eller fattige.

Frederik Kulager, politik- og tech-journalist hos Zetland.

Flere og flere benytter sig af online psykologhjælp og eksperter peger på, at onlinehjælpen kan fange en masse unge, som ellers ikke ville være troppet op - og så går det meget stærkere. På landsplan er ventetiden lidt over 12 uger, altså 3 måneder, hvis man fysisk vil se en psykolog, og man lider af angst eller depression. Vi taler med Emma Bjerregaard, hun er studerende, og så benyttede hun dig sidste år af online psykologhjælp.

I går kom det frem, at en dansker i sidste uge - for første gang nogensinde - fik indopereret et kunstigt elektronisk hjerte. Det skete på Rigshospitalet i København og vi har Christian Møller, der var med til at føre kniven, og er overlæge og hjertekirurg på hjerteafdelingen med på en telefon.

Christian Møller, overlæge på Rigshospitalets Hjerteafdeling.

man 25. maj 2020 06:04 32

Først var det dem mellem 18-25 år, der kunne blive testet for coronavirus uden henvisning, men nu bliver der givet en omgang på husets, til alle i Danmark. Men hvad er meningen egentlig, og hvordan skal man agere, hvis man bliver testet negativ? Det ved Jens Lundgren, professor fra Institut for Klinisk Medicin på KU.

I går blev Inger Støjberg afhørt af Instrukskommissionen. Kommissionen skal finde ud af, om Inger Støjberg begik lovbrud, da hun tilbage i 2016 adskilte 34 unge, gifte asylpar uden individuel behandling af deres sager. Men sagen er ikke færdig endnu, og derfor ved vi ikke, hvor det ender. Så spørgsmålet er, hvordan Venstre internt i partiet reagerer på den her kommission? Det hjælper politisk analytiker Bjarne Steensbeck os med at blive klogere på.

Noget kunne godt tyde på, at Lagkagehuset sælger færre boller, brød og kager end normalt, efter den her sag om, at ejerne bag - ifølge TV2 - har penge i skattely. Og det gør jo ekstra ondt i maven, fordi Lagkagehuset samtidig har modtaget en stor hjælpepakke fra staten. Vi snakker med William Atak, om hvordan vores moral og tillid som forbruger bliver påvirket, og hvad der gør, at man boykotter nogen virksomheder, mens andre går fri.

William Atak, shitstormsekspert for bureauet ATAK.

Udenrigsminister Jeppe Kofod har i forvejen en næse, og i onsdags fik han så også en politisk en af slagsen. Men hvad betyder det, når man som politiker får en næse.

Det stikker vi næsen i, sammen med politisk kommentator Hans Engell, som også er tidligere minister for de Konservative og selv har prøvet at få en næse.

Hans Engell, politisk kommentator.

Som afslutning giver vores hushistoriker Asser Amdissen os næsens historie på en præcis og kort og sjov måde. Asser Amdissen, historiker.

For flere steder er det blevet tilladt at åbne op, det gælder også Zoologisk Have i København, som har været stort set mennesketom i mere end to måneder pga. corona.

Dyrlæge Mads Berthelsen fortæller hvilke historier, vi er gået glip af, mens Zoologiske Have har været lukket.

Mads Bertelsen, dyrlæge Københavns Zoo.

ons 20. maj 2020 06:04 30

Horisont har i aften en spændende historie om corona-turisme i sin mest ekstrem form: En pige, der er kørt fra Prag (i en Porsche, naturligvis) til Stockholm for at få lavet negle. Det snakker Annika Wetterling om.

Mikael Klitgaard, der er borgmester i Brønderslev Kommune og ‘chef’ for Anders Stie Møller Tommerup, som i egenskab af tillidsrepræsentant har skrevet et blogindlæg, hvor han fortæller om fem ting, han vil savne, når han skal tilbage og arbejde på kommunen i stedet for på sin midlertidige hjemmearbejdsplads. Det mest opsigtsvækkende er muligheden for en quickie med kæresten over frokostbordet. Vi hører borgmesteren, om der kan tages hensyn til Anders, når han er tilbage på kontoret.

Der er endelig blevet sat punktum i hærchef-sagen. Vores mand i retten, forsvarsjournalist Mads Korsager Nielsen, perspektiverer dommen, der lyder på 60 dages fængsel - men er blevet anket.

DR Sportens Henrik Liniger fortæller om den matchfixingsag, der har ramt Superligaen/AaB. Og perspektiverer, hvorfor det er så svært at løfte bevisbyrden og få dømt folk i den type sager, som der efterhånden har været nogle stykker af herhjemme.

tirs 19. maj 2020 06:04 30

DR’s retsreporter Louise Dalsgaard er dykket ned i de 2699 sager, som landede på DUP’s - Den Uafhængige Politianklagemyndighed - bord i 2019. Hun fortæller om de mest kuriøse sager og perspektiverer.

Ejer af Danmarks ældste og mest sagnomspundne shawarmabiks Hr. Arfan Mounzer har 40 års jubilæum her i landet. Arfan fortæller røverhistorier om kendte gæster, der gennem årene er væltet ind i store og små branderter for at få stillet sulten midt om natten.

Børne- og ungdomsforsker og lektor ved Statens Institut for Folkesundhed, SDU Mette Rasmussen, forklarer hovedkonklusioner af WHO’s store rapport om unges (11-15-årige) trivsel.

man 18. maj 2020 06:04 31

Værtshusene åbner, og vi har sendt vores unipraktikanter afsted!

Vi ser også nærmere på den nye klimahandlingsplan med klima-korrespondent, Thøger Kirk, og så snakker vi med Nynne, der går gennem ild og vand for klimaet.

Det er også tid til en status på sagen om hærchefen, Hans-Christian Mathiesen, der er sigtet for nepotisme.

fre 15. maj 2020 06:04 27

Det er fredag, og det betyder, at vi skal have gang i 100-sekunders quizzen for at teste, hvor godt lytterne har fulgt med i løbet af ugen.

Facebook har sendt en kæmpe erstatning ud til en masse medarbejdere. De her medarbejderes opgave er at moderere i alle de vilde, grænseoverskridende og forfærdelige ting, der også ligger på Facebook. Det har bevirket, at nogle af medarbejderne f.eks. har fået PTSD. Frederik Kulager, journalist på Zetland, gør os klogere på deres arbejde.

Den Blå Planet har været ekstremt presset økonomisk her under coronakrisen. Men nu har de modtaget 2,3 millioner kroner i donationer fra danskerne, så de nu kan købe foder til fiskene. Vi har kurator fra Den Blå Planet, Lars Skou Olsen, med til at fortælle om, hvor langt donationerne rækker.

Et af de spørgsmål, der trænger sig på her frem mod sommeren, er naturligvis: Kan vi komme på sommerferie? Thomas Benfield, overlæge på infektionsmedicinsk afdeling på Hvidovre, fortæller, hvad der egentligt skal til for, at vi kan komme på ferie til Sydfrankrig i sommerferien.

Instrukskommissionen startede i går. Det er en kommission, der skal undersøge, om Inger Støjberg, tidligere Udlændinge- og Integrationsminister for Venstre, har overholdt loven og handlet, som hun skulle i forbindelse med adskillelsen af asylpar tilbage i 2016. Henrik Qvortrup, politisk kommentator på Ekstra Bladet, løber sagen igennem og giver sit bud på, hvilke konsekvenser sagen kan få for Støjberg alt afhængigt af udfaldet.

Coronakrisen betyder, at mange af os nok kommer til at holde årets sommerferie i Danmark. Derfor er flere danske kommuner gået i gang med en charmeoffensiv for at skaffe en masse danske turister - med en masse kampagner og slogans. Vi smider den ud til lytterne og får en masse geniale bud på lokale by-slogans.

Vi slutter selvfølgelig med fredagssangen. Det blev endnu en gang ikke Boten Anna, desværre!

tors 14. maj 2020 06:04 30

Vi starter som altid morgenen med Googlequizzen.

Nogle af dem, der kæmper med uvished i disse tider, er alle 3. g’erne, der lige om lidt bliver studenter. Kan de få deres vogntur eller ej? I et forsøg på at få en afklaring, er ni 3. g’ere gået sammen for at råbe politikerne op. En af dem er Silke Birkenborg Andersen. Med på en linje har vi også vores praktikant, Simon De Assis, der gennem den næste periode skal forsøge at finde den bedste plan B, hvis nu ikke den traditionelle studenterkørsel kan blive til noget i år.

Det er 100 år siden i år, at Sønderjylland ved en folkeafstemning besluttede sig for at blive dansk igen efter 1. verdenskrig. Vi har Anne Marie Liebing Schlaber med på en telefon, der går på et tysk gymnasie i Aabenraa. Anne fortæller, hvordan det er at leve i Sønderjylland med en dansk og tysk identitet.

Der er nyt i storkegate. I Smedeager har der det seneste stykke tid udspillet sig et kæmpe storkedrama. Vi har fulgt sagen tæt her i Go’ Morgen P3 og følger naturligvis op med formand i foreningen storkene.dk, Jess Frederiksen.

Mette Frederiksen har fået store roser for sine taler her under coronakrisen. Men hvordan opstår sådan en tale? DR’s nyhedspodcast Genstart har talt med en af Mette Frederiksens tidligere taleskrivere. Vært på programmet, Knud Brix, fortæller nærmere.

KiMs chips har forsøgt at få eneret på firkantede, rillede snackchips. Men den gik ikke i Sø- og Handelsretten. Vi spørger Hannah Holm Olsen, der er varemærkechef ved Patent- og Varemærkestyrelsen, hvordan man får patenteret sine chips.

ons 13. maj 2020 06:04 31

I år er det 100 år siden, at Sønderjylland blev genforenet med Danmark. Vores helt egen hushistoriker Asser Amdisen tager os igennem hele historien på bare et minut. Sådan cirka.

I går skiftede en af medstifterne af Alternativet, Rasmus Nordqvist, livet ud som løsgænger på Christiansborg med en stol om bordet hos SF. Vi har Rasmus Nordqvist med og hører om tankerne bag partiskiftet.

I Danmark har vi et rigtigt lorteproblem. Bogstaveligt tal. Toiletterne i naturen er lukket her under coronavirussen, så flere danskere er begyndt at besørge i naturen, hvilket er knap så lækkert. Men det er nødvendigvis heller ikke godt bare at holde sig. Specialsygeplejerske Gerd Johnsen fortæller, hvorfor alle ikke bare lige kan holde på det hele.

En ny rapport fra Det Europæiske Rumagentur, ESA, viser at man får en stærk cementblanding ved at blande månestøv med urin. Det kunne hurtigt lyde som et åndssvagt hobbyforskningsprojekt, men der er en mening med galskaben. Vi vil nemlig gerne bygge baser på månen, og det er hermed blevet en del lettere med denne opdagelse. Michael Linden-Vørnle, der er astrofysiker på DTU Space, fortæller.

Astralis er på det seneste gået fra fem til syv mand på holdet. Der kan stadig kun spille fem ad gangen, så hvad gør de så? Sportsdirektør i Astralis, Kasper Hvidt, er med på en telefon og fortæller om deres seneste spiller Jakob ‘JUGi’ Hansen.

Vi slutter med en tur i morgenrådet. Klara har spurgt om det er okay, at man agerer corona-politibetjent i offentligheden, når der f.eks. ikke bliver holdt afstand.

tirs 12. maj 2020 06:04 32

Vi starter som altid dagen ud med en Googlequiz. Hvad er det mest søgte på Google de seneste 24 timer?

Så er der bøvl på Christiansborg. Blandt andre Morten Østergaard fra De Radikale og Jakob Ellemann-Jensen fra Venstre er ude med skarp kritik af genåbningens fase 2. Efter pressemødet i torsdags kom Sundhedsstyrelsen ud med nye retningslinjer for afstand om søndagen. Vi gik fra to til en meter. Forhandlingerne om genåbningen har simpelthen ikke været på det bedst mulige grundlag. Marchen Neel Gjertsen, politisk redaktør på Jyllandsposten, fortæller om kritikken.

Jared Kushner er ikke kun den amerikanske præsident Donald Trumps seniorrådgiver. Han er også Trumps svigersøn. Journalist og forfatter til bogen ‘Amerika, hvor er du’, David Trads, tegner et portræt af USA’s Jared Kushner, der har været en af mændene bag USA’s coronastartegi.

Vi har efterhånden godt styr på, hvordan det står til med coronakrisen her i Danmark. Men hvordan står det egentlig til i Kenya, som Jojo besøgte under Danmarks Indsamlingen? Karin Sørensen, der er Regional vicedirektør i Østafrika for Dansk Flygtningehjælp og lige nu befinder sig i Nairobi i Kenya, er med på en telefon og fortæller om situationen under coronakrisen.

DR’s retsreporter Louise Dalsgaard plejer at rapportere fra retssale rundt om i Danmark. I dag er hun med på en linje fra Bella Center. Coronakrisen kræver ekstra plads til store retssager, og derfor er Louise i dag med fra en lidt aparte lokation.

Hver fjerde unge mellem 18-24 år falder i søvn med en tændt skærm. Det blå lys fra skærme er ikke godt for nattesøvnen, men det, at skærmen alligevel kører, kan hjælpe til på nogle andre ting. Lektor på KU, Anne Mette Thorhauge, der forsker i børn og unges medievaner, er med og fortæller til hvad.

man 11. maj 2020 06:04 31

I sidste uge konkluderede en stor international rapport, at man faktisk kan åbne hele samfundet op uden risiko for et stort COVID-19 udbrud, hvis alle får udleveret hjemmetest og benytter sig af disse hver tiende dag. For at gøre os klogere på den ide har vi lektor på Aarhus Universitet og ekspert i global sundhed, Christian Wejse, med.

Sidste afsnit af DRs store naturprogram, Vilde Vidunderlige Danmark, kørte over skærmen i går. Denne gang havde vi fornøjelse af bl.a. at følge pindsvinene. Et af de spørgsmål vi manglede svar på fra programmet, var selvfølgelig: hvor meget sex har pindsvin? Derfor har vi Danmarks eneste pindsvineekspert, Sophie Lund Rasmussen, med til at hjælpe os med det spørgsmål.

Danmark går ind i fase 2 af genåbningen. Til at fortælle os om tankerne bag hele arbejdet og beslutningerne bag, har vi statsminister Mette Frederiksen med på en linje. Her har lytterne også mulighed for at stille en masse spørgsmål.

Coronavirussen satte retssagen mod Britta Nielsens børn på standby, men i dag starter den igen. Det store spørgsmål i den sag er: kan man leve et liv i sus og dus uden at ane, hvor alle millionerne kommer fra? Vi har DRs retskorrespondent, Trine Maria Ilsøe, med på en linje til at opdatere os på sagen.

I Frankrig åbner de også så småt op. For første gang siden 17. marts åbner f.eks. daginstitutionerne og skolerne gradvist. DRs internationale korrespondent Stephanie Surrugue er med fra banegården i Paris.

Nu går der ikke længe før Superligaen åbner. Men hvordan holder man lige styr på tropperne, når nu man ikke har kunne træne sit mandskab som man plejer? Cheftræner i AC Horsens, Bo Henriksen, er med og fortæller, hvordan det er gået og hvad forventningerne til resten af sæsonen er.

tors 7. maj 2020 06:04 29

Coronaen varer længe, koster mange penge, det er efterhånden klart for enhver.

Det gælder også de studerende, der ikke længere kan supplere deres SU med et fritidsarbejde, fordi mange arbejdspladser i restaurations- og servicebranchen er lukket ned. Derfor foreslår De Studerendes Fællesråd, at man hæver SU’en med 50% indtil 2021. Vi spørger Johan Hedegaard Jørgensen, formand for De Studerendes Fællesråd, om, hvorfor det her er en god idé?

Skævt smil og højt humør er hvad, der præger UFC-kæmperen Mark O. Madsen for tiden. For selv om der gik infektion i hans brækkede kæbe , og han derfor måtte opereres igen, så har han ikke mistet smilet eller lysten til at kæmpe. Han beskriver bedst sin ansigtssituation som et ‘pærehovedet’, men vi synes smilet minder os mere om Sylvester Stallone.

I går aftes luftede Mette Frederiksen idéen om at lade bolden rulle i Superligaen igen. Selv om det er ikke noget, som er blevet besluttet endnu, bliver det diskuteret som en del af genåbningen af Danmark. Divisionsforeningen som driver Superligaen, de foreslår, at de første kampe bliver spillet den 29. maj. Men kommer Superligaen til at ligne sig selv, når der efter to måneders pause igen bliver tv-transmitteret fodboldkampe fra det danske land igen? Det ved Henrik Liniger, fra DR Sporten.

Den genåbning, der med stor sandsynlighed kommer d. 10. maj, den kommer med meget stor sandsynlighed til at ske med baggrund i en ny rapport fra Statens Serums Institut. Rapporten skal hjælpe politikerne med at tage beslutninger omkring den gradvise genåbning af Danmark. Thomas Benfield, overlæge på Infektionsmedicinsk Afdeling på Hvidovre Hospital, han har læst rapporten, og han ved, hvad en genåbning kommer til at gøre ved smittetrykket, og om virussen kan dø ud.

ons 6. maj 2020 06:04 29

En af de brancher, der er virkelig hårdt ramt af coronakrisen, er flybranchen. Derfor har SAS søgt om en hjælpende hånd og et lån på 2,3 milliarder kroner, der nu er blevet godkendt med hjælp fra den danske stat. Det sker, fordi de har stillet en såkaldt statsgaranti. Vi har luftfartsanalytiker hos Sydbank Jacob Pedersen med, der fortæller, hvordan sådan et lån her egentlig fungerer.

Danske Gymnasier har lagt op til, at alle de studerende kan få en individuel hueceremoni til sommer, når de bliver færdige på deres uddannelser. Alligevel bliver studenterugen nok ikke, som mange unge havde håbet på. Én af dem er Shendrina Rusiti, der går i 3.g på Ørestad Gymnasium.

Vi skal også forbi Go’ Morgen P3-klassikeren, Morgenrådet. I dag spørger tager vi debatten: Må man spise noget i et supermarked, før man har betalt for det?

Nu kan coronavirussen mutere sig - eller hvad? Det har der været en del debat om på det seneste. For at blive klogere på hvad der er op og ned, tager vi fat i Søren Riis Paludan, der er professor i virologi og immunologi ved Aarhus Universitet.

Venstre og Konservative er gået i flæsket på hinanden i forbindelse med udligningsreformen. Hvorfor og hvem der kommer sejrrigt ud af den kamp, giver politisk kommentator på Ekstra Bladet, Henrik Qvortrup, et bud på.

tirs 5. maj 2020 06:04 31

Her kl. 8 d. 5. maj er det præcis 75 år siden, at Danmark slap fri af den tyske besættelsesmagts jerngreb under 2. verdenskrig. Og det er naturligvis blevet markeret landet over - eksempelvis med stearinlys i vinduerne i går aftes.

Vi markerer her i Go’Morgen P3 befrielsen med vores helt egen hushistoriker Asser Amdisen.

I går begyndte retssagen mod den tidligere hærchef Hans-Christian Mathiesen, han er blandt andet tiltalt for magtmisbrug og grov pligtforsømmelse. Anklagen går på, at han har ladet sin kone læse fortrolige mails og prøvet at fremme hendes karriere ved at ændre på forskellige procedurer og trække i nogle forskellige tråde, så hun blandt andet blev optaget på en meget eftertragtet militæruddannelse.

Til stede i retssalen - også i dag er vores kollega Mads Korsager Nielsen, forsvar-reporter og journalist hos DR Nyheder.

Lige nu sidder tusindvis af unge mennesker nærmest isolerede i deres boliger. Den utryghed, usikkerhed og sårbarhed, som mange af os lige nu oplever, forsøger ekstremistiske grupper at udnytte til at erhverve nye medlemmer.

Vi taler med Jeppe Albers, som er leder af organisationen Nordic Safe Cities, som forebygger ekstremisme i Norden. Han fortæller, hvorfor ekstremisme er noget, man skal være ekstra opmærksom på for tiden, og hvordan man skal agere, hvis man oplever det hos en, man kender.

Cykelrytteren Niklas Larsen er, i modsætning til mange andre, glad for, at OL er udskudt til 2021, da han så har bedre forudsætninger for at nå at blive kampklar, efter han brækkede anklen på Havana Bar i Skive i efteråret. Det giver os samtidig også en god anledning til at høre, om der er andre der føler sig “helt alene med min mening”.

man 4. maj 2020 06:04 29

Go’ Morgen P3 er tilbage efter mere end 7 ugers pause, med Karantæne På P3 som radiofonisk vikar. Men selv om Karantæne-radioen er ovre så fylder corona stadig.

P3’s corona-støttesang er strøget til top på streamingtjenesterne, og de medvirkende kunstere har taget en fælles beslutning om at donere alle indtægter til UNICEF.

Vi snakker med Karan Hækkerup, som er generalsekratær i UNICEF.

Henover weekenden er der blevet kastet lidt med mudder hos Dansk Folkeparti. Anders Vistisen har kritiseret ledelsen i partiet, og hans udtalelser er blevet kritiseret af ledelsen. Partiet, der ellers plejer at have orden i penalhuset, har uro på de interne rækker, og det taler vi med Thomas Finding om, som er manden bag interviewet med Anders Vistisen i Avisen Danmark.

I USA er der også drama i optakten til det kommende præsidentvalg. Joe Biden oplever for tiden hans største krise under sin præsindentkampange, efter han er blevet anklaget for at have begået et seksuselt overgreb på en kvinde tilbage i 1993. Alt i mens Joe Biden bliver kuglegravet, har USA’s udenrigminister sagt, at der er “enorme beviser” for, at udbruddet af coronavirus stammer fra et laboratorium i Wuhan. Hvad er op og ned i de to sager, og hvad får det af betydning, alt det hjælper Anders Agner chefradaktør fra Kongressen.com os med at finde ud af.

Har du i øvrigt lagt mærke til, at gøgeunger minder meget om de jyder, der flytter til København? Nej? Så har du nok ikke den samme forskruet tankegang som Mikkel Rosendal, eller også har du ikke set Vilde vidunderlige Danmark. Vi vender gøgeunge-scenerne fra Vilde vidunderlige Danmark med Mikkel Willemoes.

tors 12. marts 2020 06:04 27

Corona fylder jo en hel del her til morgen. En af de ting som undrede os i går, det var at se Liverpool spille fodbold mod At. Madrid. Her sad der mere end 50.000 tilskuere og en 3-4000 fra Spanien, som nu mere eller mindre er lukket ned for rejser. Samtidigt var Manchester City vs. Arsenal 50 km derfra aflyst. Hvordan kan det være? Og så tager vi også lige det lange lys på. for d. 12. juni sparker Tyrkiet og Italien Europamesterskabet i fodbold i gang i Rom.

Tlf.gæst: Henrik Liniger, Sportsorakel DR.

Man har en lov, til man laver en ny! Sådan er det også i Rusland. Og det ved deres præsident Vladimir Putin alt om. Putin har været præsident i 4 perioder, og så har han også været premierminister. Og det på trods af forfatningen kun siger, man må sidde som præsident i 2 perioder. Nu har en ny en forfatningsændring så åbnet op for, at præsident Putin kan blive siddende som præsident til 2036. Han skulle ellers være færdig i 2024.

Tlf.gæst: Flemming Splidsboel Hansen, seniorforsker i international sikkerhed.

Alle elever og studerende på offentlige ungdomsuddannelser og uddannelsesinstitutioner sendes hjem fra i morgen og to uger frem for at mindske spredningen af coronavirus. Skoler og daginstitutioner lukker fra på mandag. Så når alle gymnasieelever er sendt hjem, hvad skal de så lave? Vi snakker kort med formand for Danske Gymnasier, Birgitte Vedersø.

Gæst: Birgitte Vedersø, rektor for Gefion Gymnasium og formand for Danske Gymnasier.

En af de ting Mette Frederiksen slog fast i går var: Pas på hinanden, lad være med at hamstre mad, der mad nok derude i supermarkedet. MEEEN det, vi så, var en masse mennesker, der løb ned i supermarkedet og købte stort ind. Og det gjorde de i sådan en grad, at regeringen holder et pressemøde kl. 9 om netop forsyning af fødevarer og hamstring. Så hvorfor hamstrer danskerne, når de får besked på det stik modsatte?

Gæst: Michael Bang Petersen, professor ved Institut for Statskundskab og forsker i smittepsykologi på Aarhus Universitet.

Naturen er det af de steder, vi med fordel kan bruge noget mere, når man ikke er på arbejde eller i skole. Derfor har vi fået to dejlige mennesker i studiet, og det kan jo være, de kan overbevise Stefan om naturens fortræffeligheder. De er nemlig værter på P1’s naturprogram “Vildt Naturligt”.

Gæster: Vicky Knudsen, biolog, og Johan Olsen, biologer og musiker.

ons 11. marts 2020 06:04 28

Coronavirussen og dens smitte har stadig fat i den danske befolkning, så vi slipper den heller ikke her til morgen.

Statsminister Mette Frederiksen opfordrede i går til at undgå den kollektive trafik i myldretiden, og vi skal tage endnu mere hensyn til hinanden. Og så er der simpelthen steder nu vi ikke længere må besøge som Norditalien, dele af Østrig og visse områder i Spanien. I går blev vi blev bestormet med spørgsmål, da vi havde Corona-Lone på besøg, men vi prøver igen. Så vi ringede til Thomas Benfield. Han er overlæge, Infektionsmedicinsk Afdeling på Hvidovre Hospital.

Tlf.gæst: Thomas Benfield.

De sidste fem år har 380 personer indgået en kontrakt om at komme i et exitforløb for at komme ud af bandemiljøet. Vores gæst Ali Najei var ikke med i exitprogrammet, men er selv kommet ud af bandemiljøet efter at have været en del af det, siden han var 15 år. I dag er han 26 år og har siddet i fængsel i syv år sammenlagt, og så er han simpelthen ude på den anden side nu. Vi hører hans historie og prøver at forstå, den udvikling Ali har gennemgået. Hvis man gerne vil høre endnu mere om Ali og hans exit fra bandemiljøet, så kan man se krimimagasinet “Kriminelt” i aften på DR1 eller lige nu på DRTV.

Gæst: Ali Najei.

Vi taler med 18-årige Kristian, der medvirker i DR3’s nye serie “Min dødssyge far”. Som i sit korte liv har nået at opleve alkoholiske forældre, været i et seriøst stofmisbrug, blevet tvangsindlagt og nu er blevet clean og har fået styr på sit liv. For seks år siden fik Kristians far konstateret ALS. Det er en frygtelig form for muskelsvind, hvor musklerne i hele kroppen lammes på ret kort tid. Sygdommen kan ikke behandles.

Det hele kulminerede i 2017, da faren mistede evnen til tale, og to betjente kom og hentede Kristian og tog ham med på et misbrugshjem. Lige der besluttede han sig for aldrig at røre stoffer igen. Også fordi han ville vise sin far, inden det var for sent, at han kunne holde op. Den 28. september sidste år døde Kristian far.

Gæst: Kristian Larsen.

Et band, der hedder Spirit, har lagt sag an mod det britiske rockband Led Zeppelin. Spirit mener, at Led Zeppelin har stjålet et guitar-riff fra deres nummer “Taurus” og brugt det i deres eget nummer “Stairway to Heaven”. I mandags faldt der dom: Der er IKKE blevet stjålet noget. Alligevel hører man tit om de her sager i musikverden. Og til at hjælpe os med at blive lidt klogere på, hvornår noget er “stjålet”, og hvornår man “bare” er blevet inspireret - så er Jonas Gülstorff fra P3 programmet Sangskriver i studiet.

Gæst: Jonas Gülstorff, vært på Sangskriver, P3.

tirs 10. marts 2020 06:04 30

Jojo og Stefan er ved roret her til morgen, da Mikkel er syg. Det giver plads for jer lyttere i form af “helt alene med min mening” og pinlige historier.

Vi hører næsten og taler ikke om andet end corona de her dage. Og det kan være svært at få et ordentligt overblik, fordi der simpelthen bliver spyttet 10.000 artikler om corona ud i sekundet. Derfor flyder det også med mere eller mindre modstridende oplysninger - og det vil vi her på Go’ Morgen P3 gerne ændre på, derfor har vi Lone Simonsen, professor og forsker i epidemier og pandemier, med til morgen. Hun besvarer spørgsmål fra både Stefan, JoJo og vores lyttere.

Gæst: Lone Simonsen, professor ved RUC.

I går der eksploderede Alternativets Folketingsgruppe. Fire ud af fem medlemmer - heriblandt stifteren af partiet, Uffe Elbæk, forlod partiet og er blevet løsgængere.

Det kommer oven på et par uger, hvor den nye politiske leder Josephine Fock kom i modvind for hendes fysiske grænseoverskridende adfærd - her taler vi om de her såkaldte rusketurer og verbale overfald, som hun angiveligt har gjort. Og nu forlader fire ud af fem folketingsmedlemmer Alternativet for at blive løsgængere. Det vil sige, at det nu kun er Torsten Gejl, der sidder tilbage i Folketinget for Alternativet, da den nye politiske leder Josephine Fock ikke er medlem af Folketinget. Vi dykker ned i Alternativets nedtur, og hvad fremtiden bringer for dem.

Tlf.gæst: Marchen Neel Gjertsen, politisk redaktør Jyllands-Posten.

Den 28. marts er der P3 Guld i Musikkens Hus i Aalborg! Det er vores kollega, Pelle Peter Jencel, der skal være vært til showet.

Musikchefen her på kanalen, Mathias Buch, er i studiet for at afsløre nogle af navnene på dem, der er nomineret til P3 Prisen til dette års P3 Guld.

man 9. marts 2020 06:04 31

På Go’ Morgen P3 åbner vi ugen ud med en snak om nøgenhed.

Nogle elsker det, nogle hader det - at være nøgen. Det er noget, som kan dele vandene, for mens nogle er ekstremt blufærdige, så er andre fuldstændigt ligeglade med, hvem der ser dem nøgen.

Og nøgenhed er noget, der fylder noget i vores samfund i dag, hvor billeder af bryster bliver slettet på Instagram, men hvor der også florerer nøgenvideoer af unge på nettet. Det kan godt virke som om, at vi aldrig har vi været mere splittede omkring nøgenhed.

Vores praktikant Mads har testet sig selv og sin blufærdighed af til nøgenbowling, og Pernille Egebæk hjælper os med at italesætte de udfordringer, vi og vores lyttere har med at være nøgen for os selv og sammen med andre.

Gæst: Pernille Ane Egebæk, national projektleder i Sex og Samfund.

Men COVID-19 fylder stadig en del for Mette Frederiksen, og sundhedsministeriet anbefaler at arrangementer med over 1.000 deltagere eller tilskuere bør aflyses, og at kram og håndtryk bør erstattes af andre former for gestus. Christian Wejse gør os klogere på, hvorfor vi bør følge anvisningerne.

Tlf. Gæst: Christian Wejse, lektor på Aarhus Universitet.

Hver sjette af os unge er på et tidspunkt i gældsproblemer. Dvs. at man har problemer med at betale regningerne. Og vi kunne godt tænke os at høre, hvornår ens gæld er et reelt problem, og om du har nogle gode råd til hvordan, vi bedst håndterer den. Derfor har vi Frederik Giese med fra Forbrugerrådet tænk.

Gæst: Frederik Giese, projektchef i Forbrugerrådet Tænk.

fre 6. marts 2020 06:04 30

Vi lægger ud med et væddemål om deltagerne i DR3-programmet Alene i vildmarken.

I ægte fredagsstil har vi også 100-sekundersquiz og en fredagssang til at skyde weekenden i gang.

Den folkekære skuespiller Nikolaj Coster-Waldau spiller en af hovedrollerne i den biografaktuelle film “Krudttønden”. Filmen handler om det terrorangreb, der skete i 2015 ved Krudttønden og Københavns Synagoge. Her dræbte terroristen Omar El-hussein filminstruktør Finn Nørgaard og vagten Dan Uzan, og senere blev gerningsmanden selv dræbt af politiet. Nikolaj Coster-Waldau spiller den fiktive betjent, der skyder El-Hussein.

Gæst: Nikolaj Coster-Waldau, Skuespiller.

I 2018 fik fodboldspilleren Nicklas Bendtner en voldsdom for at slå en taxachauffør i ansigtet. Det var en ret spektakulær sag, som mange af os fulgte med i. Og så var der nogle, der fulgte lidt bedre med end andre, selv om de ikke havde ret til det. 10 politi-ansatte har uretmæssigt kigget med i Bendtners voldssag. Thomas Foght har undersøgt sagen. Han fortæller, hvad politiet egentlig kan se på os, og om der er andre lignende sager.

Gæst: Thomas Foght, journalist DR.

tors 5. marts 2020 06:04 31

Rudersdal Museer har besluttet at lave en udstilling, hvor de samler ting ind fra ungdommen fra 1960’erne helt op til 90’erne. Og fordi det går helt op til 90’erne, så føler Mikkel sig lidt gammel. Vi ringer til Anja Olsen, museumschef på Rudersdal Museer for at høre, hvorfor det er vigtigt.

Apple har for anden gang indrømmet, at de med vilje gør de ældre iPhones langsommere og dårligere efter et par år med nye opdateringer. Vi taler med journalist ved Politiken Klima og Miljø Mads Nyvold om, hvor udbredt den her planlagt forældelse af produkter egentlig er.

I de her dage bliver flere sendt hjem fra arbejde, hvis de har været et af de steder, hvor Corona er udbredt. Og en af dem. Det er vores lytter Anders. Han har nemlig været en smut i Norditalien. Vi ringer til ham og hører, hvordan han har det.

Vi har tidligere talt om hemmeligheder, hvor modige lyttere har skrevet hemmeligheder ind til os, og i dag dykker vi ned i det igen og folder det ud, for Nanna og Josephine fra Fries Before Guys kommer i studiet, og vi skal snakke om hemmeligheder i venskaber.

ons 4. marts 2020 06:04 29

Nogle gange er vi ikke så alene, som vi tror. Der er nemlig som regel nogen, der har prøvet det samme. Derfor har vi lavet et morgenråd her på Go’ Morgen P3, som vi stempler ind i hver onsdag.

DR lancerede i mandags en helt ny nyhedspodcast. Den hedder Genstart, og den dykker ned i dagens store historier. Den udkommer hver dag kl. 6, og vi får besøg af Knud Brix, hvor vi skal høre mere om dagens udsendelse, der handler om retssagen mod Britta Nielsens døtre.

På lørdag er der Melodi Grand Prix. Vi har besøg af et af de ti acts, som stiller op. De to tidligere deltagere fra X-Factor 2019 Benjamin og Tanne har slået sig sammen og stiller op med sangen “Yes” under deres fælles navn Ben og Tan. Vi tager snak med dem om hele showet, og så skal de selvfølgelig spille sangen LIVE.

tirs 3. marts 2020 06:04 29

Mange juletræer har endt deres skæbne i en lagerhal i Brøndby. Træerne, de skulle egentlig have været genplantet, fordi det er klimavenligt, og fordi virksomheden bag lovede, at det var godt for miljøet. Men 100% øko - som virksomheden hedder - er bare ikke kommet så langt med denne her genplantning. Det har Detektor selvfølgelig dykket ned i. Camilla Stampe fra Detektor er med i studiet.

Verdenssundhedsorganisationen WHO afholder Verdens Høredag i dag! Mikkel havde derfor hele dagen i går nogle specielle ørepropper på, der gjorde, at han nærmest var døv for en dag for at prøve lidt, hvordan det er at leve med nedsat hørelse. Vi får også besøg af 26-årige Mathilde, der fik høretab for 2,5 år siden.

Vi skal høre, hvordan det er at leve med til daglig, og om man bliver god til noget andet, nu når man har nedsat hørelse.

Tusindvis af migranter og flygtninge prøver at krydse grænsen mellem Tyrkiet og Grækenland - og forsøger samtidig at krydse havet fra Tyrkiet og komme i land på de græske øer. Presset mod grænserne er opstået, efter at den tyrkiske præsident, Recep Tayyip Erdogan, i fredags annoncerede, at Tyrkiet havde “åbnet dørene” for migranter i landet. Vi snakker med Lasse Berg Sørensen, journalist på DRs udlandsredaktion, der befinder sig på den græske ø Lesbos.

man 2. marts 2020 06:04 29

Den nordjyske håndboldklub Aabybro, der spiller i Jyllandsserien har spillet 6 kampe uafgjort i træk. I fredags snakkede vi om den her virkelige vilde stime med træner Steen Schmidt. Og i går spillede Aabybro så deres syvende kamp i sæsonen - Vi ringer til Steen igen og hører, hvordan det gik.

Jojo har fået en personlig træner, som hjælper hende med at træne rigtigt, så hun undgår skader. Vi snakker med læge Jonathan Bjerre-Bastos, der selv har døjet rigtig meget med skader i forbindelse med styrketræning, om hvorfor det er vigtigt at give sig selv tid til at træne rigtigt.

Vinderen af dette års børne MGP Liva kommer i studiet for at snakke om sin store triumf. Vi snakker med hende om, hvorfor hun valgte at synge om klimaet i sangen “Ingen Plan B”.

fre 28. februar 2020 06:04 29

Alene i Vildmarken er tilbage med en ny sæson. Spørgsmålet er, hvem der vinder og hvem Mikkel, Stefan og JoJo har som favoritter.

Så skal vi et smut forbi en håndboldklub fra Nordjylland, der hedder Aabybro. Deres herrehold spiller i Jyllandsserien og har spillet de første seks kampe i sæsonen uafgjort. Det er virkelig usandsynligt i håndbold. Vi taler med træneren, Steen Schmidt, som fortæller lidt om hvordan det hænger sammen.

Ingen fredag uden 100 sekunders-quiz. Endnu en gang skal I testes i, om I har fulgt godt med i ugens nyheder. Vi har Frederik med på en telefon fra en rasteplads i Bogense.

Pia Kjærsgaard er blevet portrætteret i forbindelse med, at hun har været Folketingets formand. Det er en tradition. Spørgsmålet er, hvordan værterne ville portrættere Pia Kjærsgaard? Hvilke ansigtstræk skal man kigge efter? Vi giver det et skud.

Denne uge har vi fokus på digital krænkelse på P3. Vi har besøg af “Sofie”, der har fået delt et billede af sine bryster rundt i den by hun kommer fra. Det har haft store konsekvenser for “Sofie”, der stadig den dag i dag er påvirket af det. Det er ulovligt at dele seksuelt krænkende indhold og det er ikke ok! “Sofie” fortæller sin historie.

Så er DR3 på banen med en ny serie. Den hedder “Alphaeksperimentet” og handler om 9 dominerende unge mennesker, der i en måned bliver sat sammen i et kollektiv for at se, hvordan gruppedynamikken udvikler sig. Plottwist - de tror at de er sat sammen, som en homogen gruppe. Ekspert i programmet er ph.d. i evolutionspsykologi og komparativ psykologi og hedder Jill Byrnit. Jill er i studiet og fortæller om Alpha-mennesker.

Vi slutter med en snak om dårlige beslutninger. Virkelig dårlige beslutninger. Lyttere ringer ind og fortæller, om deres dårligste beslutninger.

tors 27. februar 2020 06:04 31

Første dansker har fået konstateret Coronavirus. Vi vender det kort og tjekker op på, hvordan situationen ser ud.

I denne uge sætter vi fokus på digital krænkelse her på P3. Vi havde tidligere på ugen Mathias igennem, der fortalte, hvordan han og kæresten ved et uheld fik delt en sexvideo. Vi har haft en digital efterforsker på sagen for at tjekke, om videoen befinder sig alle mulige steder på nettet. Vi har Mathias med på en telefon, og fortæller ham om, hvad efterforskeren har fundet ud af.

Så har vi besøg i studiet af Clara Guldhammer, der er 25 år og medicinstuderende. Clara har opfundet et redskab, der skal hjælpe praktiserende læger med at diagnosticere knæskader hos børn og unge.

Mette Frederiksen har inviteret Jakob Ellemann Jensen til det helt store forsoningsmøde efter en intern mail slap ud. I mailen står der, at Socialdemokratiet skulle gå til angreb på Venstre under forhandlingerne til udligningsreformen. Lyttere ringer ind og fortæller om deres bedste forsoningsmøde.

Vi bakker snagvendt og sender tanker til tidligere chef i DR’s børne- og ungdomsafdeling, Mogens Vemmer, der er gået bort. Han blev 84 år gammel. Mogens var manden bag de store succeser som ‘Bamse og Kylling’ og ‘Kaj og Andrea’.

Vi har professor i jura ved Syddansk Universitet, Sten Schaumburg-Müller, med på en forbindelse. Sten fortæller om, hvilke paragraffer man bliver dømt efter, hvis man krænker folk digitalt. Må man dele et bikini-billede, man har screenshottet fra Instagram med en ven? Det spørger vi Sten om.

De Radikale har stillet et ultimativt krav til Regeringen. Hvis der ikke er en klimahandlingsplan inden Grundlovsdag, så trækker de deres støtte. Er det varm luft, eller kunne det komme til at ske? Det har vi Marchen Neel Gjertsen, der er politisk redaktør på Jyllands Posten, til at fortælle mere om.

ons 26. februar 2020 06:04 29

Vi starter onsdagen med en omgang kulturel appropriation. TV-værten Mette Helena Rasmussen har været ude og undskylde, efter hun til fastelavn klædte sig ud som muslim og blev mødt af en massiv kritik.

Så skal vi en tur i Morgenrådet. Lytterne hjælper til med et lytterspørgsmål, der lyder som følger: “Jeg har et lille problem med min kæreste. Han er sød, og jeg er vild med ham, men han har fortalt, at han ikke lige kan med nogle af mine bedste veninder.”

Corona-virussen breder sig. Men hvad er det egentligt, vi frygter mest ved, at virussen for alvor bryder ud?

Hele ugen har vi på P3 fokus på digital krænkelse. Vi har Mathias med, der i weekenden sammen med kæresten kom til at dele en sexvideo. De fik den fjernet efter en time, men der var det for sent. Folk havde allerede gemt og delt den. Det er ikke kun ulovligt - det er også ekstremt dårlig stil.

Truslen fra de højreekstremistiske miljøer i Danmark stiger. Vi har besøg af Trine Maria Ilsøe, der er retskorrespondent i DR og vært på programmet ‘Kriminelt’, der fortæller om aftenens udsendelse af ‘Kriminelt’, der kigger nærmere på den stigende trussel.

Så tjekker vi op på en gammel sag. Samsøs borgmester fra Socialdemokratiet, Marcel Meijer, er fra Holland og har ikke haft noget statsborgerskab… Indtil nu! Marcel har nemlig været til statsborgerskabsceremoni. Vi ringer og hører, hvordan det er gået.

Vi slutter med en verdensrekord. En mand ved navn George Hood har ligget i planken i 8 timer, 15 minutter og 15 sekunder! Men det giver Stefan ikke meget for. Vi quizzer, mens Stefan ligger i planken.

tirs 25. februar 2020 06:04 28

Vi starter morgenen på Langeskov Station på Fyn. Sidste år var der 24 toge, der missede stationen i farten. Derfor har vi i løbet af dagens program vores reporter, Mads Skaaning, med live fra stationen.

Så er det dilemmatid. Vi spørger på Instagram, om du kunne du finde på at slikke dit barn om munden, selv om der er snot og madrester, hvis du var løbet tør for servietter?

Vi taler igen om digitale krænkelser. Denne gang med Flemming fra Rigspolitiet. Vi spørger ind til, hvordan politiet arbejder med digitale krænkelser, og om de gør deres arbejde godt nok.

Gæst: Flemming Kjærside, politikommissær i Rigspolitiets Nationale Cyber Crime Center.

Vi tager et hurtigt smut til Milano og får seneste nye fra Anna Gaarslev, der er DR’s EU-korrespondent, om coronavirussen.

Så kommer Mikkel Klint Thorius i studiet. I morgen er han aktuel med sit nye onemanshow “Vanvittigt”. Vi taler med Mikkel om de forskellige former for humor i Danmark og om, hvordan man som komiker arbejder med tunge emner.

Når det er skudår, er det ifølge en gammel tradition, okay for kvinder at fri til deres mænd. Det skal traditionen tro foregå den 24. februar. Vi har lyttere med, der fortæller deres historier fra den store dag.

man 24. februar 2020 06:04 29

I denne uge sætter vi i DR Ung og på Go’ Morgen P3 fokus på digitale krænkelser. Vi starter ud med en peptalk om, hvilke konsekvenser det kan have fra inspirator, Hardeep Dhanjal.

Gæst: Hardeep Dhanjal, motivator og inspirator.

Emma havde sex med en person, hun mødte på Tinder, som fortalte, at han havde filmet det, uden at hun vidste det. Han brugte den efterfølgende til at afpresse hende. Emma er med og fortæller sin historie. Hvad skal man så gøre ved det her kæmpe problem? Det fortæller Miriam Michaelsen, der er advokat og stifter af noget, der hedder Digitalt Ansvar, der bekæmper digitale krænkelser. Gæst: Miriam Michaelsen, advokat.

En af frontkæmperne for Flat Earther-teorien, Mike Hughes, er død i en ulykke. Det har fået nettet til at eksplodere.

Så er der blevet lækket en intern mail fra Christiansborg. Den handler om Socialdemokratiet og deres politiske plan i medierne i forbindelse med forhandlingerne til udligningsreformen. Det er Jyllandsposten, der har fået fingrene i den her mail.

Gæst: Marchen Neel Gjertsen, politisk redaktør på Jyllandsposten.

Og så skal briternes pas nu produceres i Polen. Vi kigger på, hvordan det kan hænge sammen.

fre 21. februar 2020 06:04 29

Weekenden venter lige om hjørnet, og det betyder 100 sekunders-quiz og fredagssang. Wup Wup!

Appen Tik Tok indfører inden længe en mulighed til forældre, så de kan begrænse, den tid deres børn bruger i appen. Men selv børn kan komme relativt nemt uden om begrænsningen. Så hvordan har Go’ Morgen P3’s lyttere outsmartet deres forældre, da de var børn? Det finder vi ud af, når vi åbner for telefonerne og SMS’en.

Michael er til daglig handicaphjælper, men i denne weekend er han iført corgi kostume til NordicFuzzCon i Malmø, sammen med andre der dyrker dyr med menneskelige egenskaber. Michael eller Azeliah, som han hedder i hundeskikkelse, har været furry i over 12 år og gæst i studiet her til morgen.

Gæst: Michael Jensen, furry og handicaphjælper.

tors 20. februar 2020 06:04 29

Vi får hjælp af hus-historiker Asser, der giver os nyt fra kongefamilien men også historien om kongerækken på et minut.

Gæst: Asser Amdisen, historiker.

37 procent af unge danskere i alderen 18 til 24 år har mindst én god ven, som de aldrig har mødt i virkeligheden, det viser en ny stor undersøgelse. Én af de danskere er Patrick, som mødte sin bedste ven Richard for 12 år siden på World of Warcraft. Patrick er i studiet og fortæller om online-venskabet.

Gæst: Patrick Kaxe, VVS-lærling.

I går landede et nyt forslag til lovændringen af den såkaldte samtykkelov - og som i øvrigt nok kommer til at hedde frivillighedsloven i folkemunde i stedet for, hvis den bliver vedtaget. Det er Amnesty International ikke helt glade for, derfor er Helle Jacobsen med i studiet, hun er seniorrådgiver hos Amnesty International. Til at snakke om det nye forslag har vi også besøg af Lukas på 18; Celina på 17 og Sigrid på 17, for vi skal høre, hvad de unge synes om det nye forslag, og om det gør en forskel for dem.

Gæster: Lukas Steffensen, Celina Holst og Sigrid Westerling, Sexualisterne.

ons 19. februar 2020 06:04 27

Onsdagen på Go’ Morgen P3 starter ud med Morgenrådet. Skal Michelles datter have en NY cykel, eller skal Michelle stå fast på den brugte cykel, som datteren har fået, men ikke vil bruge?

Morten Dahl er i studiet og sørger for, at vi er opdaterede på den seneste forskning, om de fedtstoffer vores mad indeholder.

Gæst: Morten Dahl, Praktiserende læge.

Vikaren fra himlen er kælenavnet for Isabella Arendt, som giver os et bud på en borgerlig 1. maj-tale, nu når Statsministeren ikke kommer til at være i Fælledparken på arbejdernes kampdag.

Men for at gøre det ekstra udfordrende har vi givet hende nogle benspænd i form af et par ord, som hun skal flette ind i sin tale.

Gæst: Isabella Arendt, landsformand for Kristendemokraterne.

Mandag blev Michelin-stjernerne uddelt, og her gik den danske restaurant Alchemist fra nul til to stjerner.

Det er 28-årige Rasmus Munk, der står bag restauranten. Han fortæller om sin vej fra Knorr Béarnaise til Michelin-stjerner, og hvordan du kan krydre din mad med lidt Michelin magi.

Gæst: Rasmus Munk, kok og skaber af Alchemist.

tirs 18. februar 2020 06:04 30

Her til morgen snakker vi med Søren Hangshøj fra B.T., som kommer med sidste nyt om Martin Braithwaite.

Vi taler også med Mads Tejlgaard Olesen, som er i frivillig isolation i Kina, for at undgå at blive smittet med Coronavirus.

Sidst men ikke mindst samler vi op på Britta Nielsen-sagen med DR’s retskorrespondent Trine Maria Ilsøe, inden Britta Nielsen modtager sin dom senere i dag.

Gæst i studiet: Modige Anna Lund har tidligere skadet sig selv og været en del af hemmelige netværk, hvor psykisk sårbare personer bl.a. har delt billeder af selvskade.

man 17. februar 2020 06:04 30

Go’ Morgen P3 er klar efter vinterferien, og holdet får sat gang i sms-indbakken, fordi Mikkel synes, det er acceptabelt at have hovedtelefoner på, når man handler. Han deler samme holdning som 35% af dem mellem 18-24 år, som synes det er acceptabelt at have hovedtelefoner på. Det synes flere lyttere og 75% af den samlede befolkning dog ikke.

Mange forbinder gymnasietiden med fest og farver og venskaber for livet. Men for flere bliver disse ting overskygget af angst. Derfor har Københavns Kommune igangsat et kursus, som skal hjælpe unge med at tackle deres angst. Vi taler med 18-årige Zara, der har været igennem netop det nye kursus.

Gæst: Zara Shah, elev Akademisk Studenterkursus.

Sangen “Nede Mette” lå nr. 1 på Spotify i 10 uger tilbage i 2016, og vi får besøg af Blak, som står bag den sang. For selv om Nede Mette var lig med sommer og fest for mange, da den kom ud, så blev det også årsagen til en ret mørk tid i Blaks liv, hvor han mistede både rigtigt mange penge men også en af sine bedste venner. Dokumentaren “Nede Mette - Hittet der ødelagde alt” kan ses på DRTV.

Gæst: Henrik Blak, sangskriver & rapper.

fre 7. februar 2020 06:04 31

Det er fredag, og vi har 100-sekundersquiz og leger “kender du biltypen”.

For et halvt år siden havde vi besøg af et supermenneske, 25-årige Eigil Bagger, der er studerende på DTU og skulle til Californien for at udvikle finansteknologi. Han fortæller, hvordan det gik med at udvikle teknologi med nogle af verdens største IT-nørder i Silicon Valley.

Gæst: Eigil Bagger, studerende, DTU.

Hvis du bare er en lille bitte smule interesseret i fodbold, så kender du helt sikkert til VAR - Video Assistant Referee - Og det kan VIRKELIG dele fodboldvandene! Faktisk mener 67 % af de britiske fodboldfans, at VAR gør det er mindre sjovt at se fodbold. Men hvad skal vi forvente, når VAR kommer til Danmark til superligaen? Vi har tidligere superliga dommer, Michael Johansen i studiet, hvor der bliver kaldt VAR på Stefans udtale.

Gæst: Michael Johansen, formand i dommerudvalget hos DBU.

tors 6. februar 2020 06:04 31

Det er uge sex! Og vi har alle sammen haft noget, vi har undret os over, når det kommer til seksualitet, krop eller sex.

Derfor har vi inviteret Rune og Louise fra Sexlinien.dk i studiet for at svare på dine spørgsmål.

I det seneste år har 700 danskere ringet til rådgivningslinjen “Stop Spillet”, som hjælper spilafhængige og pårørende.

Derfor ringer Mikkel og Stefan til “Stop Spillet” for at blive klogere på folks problemer, og hvad hotlinen hjælper dem med.

Gæst: Linda Lomborg, kontorchef i Stop Spillet.

Der har været modeuge, og tøjvirksomhederne har haft travlt med at brande sig som klimavenlige, imens de viser deres flotte tøj frem.

Men er det overhovedet muligt at kombinere den gode klimasamvittighed med god stil, når Stefan gerne vil være med på den nyeste mode? Vi spørger vores ekspert, Else Skjold.

Gæst: Else Skjold, lektor i design og bæredygtighed.

ons 5. februar 2020 06:04 30

Uge sex er stadig i gang, og derfor kommer vores hus-historiker, Asser Amdisen, i studiet og forklarer det historiske samspil mellem sex og kærlighed på 1 minut.

Gæst: Asser Amdisen.

Hver 3. ung mellem 18-24 har delt et nøgenbillede af sig selv. Hvorfor er nøgenbilleder så populære? Det spørger vi to gymnasieelever fra Solrød Gymnasium om.

Gæster: Isabella Pedersen og Jeppe Rask.

Hav og Kamal laver den nye P3 podcast “På Bagsædet”. I første afsnit taler de om, hvad der er “urban”, og derfor tester vi, om Jojo, Stefan og Mikkel er urban.

Gæster: Hav & Kamal.

Vi kører også ‘Morgenrådet’ og løser et dilemma med jeres hjælp og snakker om Tour de France-ruterne i Danmark.

tirs 4. februar 2020 06:04 29

Vores hussexolog, Ditte Winkel, forklarer, hvordan vi kan blive bedre til at snakke om vores seksuelle præferencer med vores sexpartnere. Anders Agner fra Kongressen.dk forklarer, hvorfor primærvalget i Iowa er så vigtigt at vinde.

Gæt hvem, der skal være vært på P3 Guld og vind 2 billetter til showet i Aalborg. Det er sværere end som så.

man 3. februar 2020 06:04 28

Vi ved alle, at dét, der virkelig betyder noget i Super Bowl, det er showet i halvlegen. Nicky Andersen skulle danse med Shakira og har i øvrigt lovet at få Shakira med i Go’ Morgen P3. Vi ringer til ham.

Det er uge sex, og vi skriver 2020, så det vist ved at være på tide, at vi får styr på alle betegnelserne! Og vi ved jo alle sammen, at vi lærer allermest gennem en quiz. Det gør vi sammen med Nina Lindal-Schrøder, der er psykolog og forfatter bag bogen ‘Kort og godt om LGBT’. Politiet er nogle gange ret kreative, når de skal fange forbrydere.

Chefen for Politimuseet, Frederik Strand, har gode anekdoter med.

fre 31. januar 2020 06:04 30

Det kan være svært at skille sig ud fra mængden - dét kender Christian Vigilius. Han læser Statskundskab og er samtidig næstformand i Konservativ Ungdom København. Han fortæller, hvordan det kan være svært at stemme til højre for midten og være politisk aktiv samtidigt med at gå på et studie, hvor alle går op i politik, men størstedelen tilhører en anden fløj end ham selv.

Jojo rapporterer fra en flygtningelejr i Kenya, hvordan børnene på flugt lever, og at hun er blevet tilbudt at få et barn, for at det kan få et bedre liv.

tors 30. januar 2020 06:04 31

Vi har besøg af en tidligere ungdomsleder og præst fra Pinsekirken. Han er hovedpersonen i en ny dokumentarserie, der hedder “Sektlederens hemmeligheder”. Han hedder Roald Bergman, og han skal fortælle os om, hvordan pinsekirken blev en familie for ham, og hvordan religionen blev til fanatisme.

Det er svært at være et modedyr uden at være et klimasvin. I flere år har Copenhagen Fashion Week haft fokus på bæredygtighed, men nu er der blevet lavet en plan for, at der fra 2023 skal stilles konkrete krav til tøjvirksomhederne, hvis de vil deltage i Copenhagen Fashion Week. Else Skjold, der er lektor i design og bæredygtighed, skal fortælle os, om de her mål er realistiske, og om de batter på den bæredygtige front.

ons 29. januar 2020 06:04 31

Psykolog Chalotte Skeel er i studiet og forklare, hvorfor vi har behov for at udtrykke vores sorg på sociale medier, når kendte dør.

Teck-ekspert Frederik Kulager fortæller om det kinesiske meme-angreb, der har ramt Danmark efter Jyllands-Posten bragte tegningen med det kinesiske flag. Og så har 17-årige Cæcilie skrevet ind til ‘Morgenrådet’, da hun er i tvivl, om hun skal gå bag om ryggen på sine forældre og få lavet en næsepiercing, selv om hun har lovet at vente, til hun bliver 18.

tirs 28. januar 2020 06:04 31

Der er Danmarks Indsamling på DR i denne her uge for børn på flugt, og på lørdag slutter det hele med et stort indsamlingsshow på DR1. Vi får sangeren Christopher i studiet, der skal spille til showet på lørdag, og han skal fortælle om dengang, han besøgte børn på flugt, der boede i en flygtningelejr i Libanon.

Vi forsøger desuden at stille igennem til Jojo, der er i Kenya og skal besøge en flygtningelejr i forbindelse med Danmarksindsamlingen.

man 27. januar 2020 06:04 30

Danmarksindsamlingen er sat i gang - Jojo er taget til Kenya, og vi taler med hende fra Nairobi om de udsatte børn, hun har mødt og skal møde den næste uge.

Kobe Bryant er omkommet i en helikopterulykke. Vi taler med Jens Laulund, der er basketballekspert hos TV2 Sport, om ikonet, der har været et af de største navne inden for basketball.

Lidt groft sagt kan man sige, at der er forskel på, hvordan mænd og kvinder taler, og det kan faktisk betyde noget for, hvor vi havner i livet.

Anette Dina Sørensen, tidligere kønsforsker og nu journalist, fortæller, hvordan det hænger sammen.

fre 24. januar 2020 06:04 30

Når man er ung og bliver gravid uden at have planlagt det, så kan der ligge en rigtig hård beslutning forude - skal man beholde barnet eller ej? Og den her beslutning kan blive endnu sværere, når det er et emne, de fleste har en holdning til. 28-årige Rebecca Brejnerb, der er i studiet, stod sidste år over for den beslutning, og vi taler med hende om, hvordan det var, og hvad hun gjorde.

Vi får besøg af Simon Kvamm. Han har startet et nyt band, der hedder Hugorm, og som i dag udkommer med deres første EP med den lidt mavesure titel: “Folk Skal Bare Holde Deres Kæft “. I det hele taget indeholder projektet en vrede, vi ikke er vant til at se fra Simon Kvamm, og det skal han fortælle om.

tors 23. januar 2020 06:04 30

Danmark ligger stadig på førstepladsen, når det kommer til at opfattes som det mindst korrupte land. Men hvordan kan vi det efter så mange sager om svindel herhjemme?

Gæst: Natascha Felix, formand for Transparency International Danmark.

Peter Madsen blev i december gift med en russisk kvinde. Vi vil gerne vide, hvorfor kvinder forelsker sig i typer som Peter Madsen.

Gæst: Tine Wøbbe, chefpsykolog på Psykiatrisk Center Sct. Hans.

Vi snakker også om sjove udtryk og titler, man bruger på “voksenjobbet”, og verdens bedste hobby: strik og drik.

ons 22. januar 2020 06:04 30

Anders Lund Madsen og Lars Løkke Rasmussen har kendt hinanden siden 1983. Makkerparret, der lige nu er aktuelle med en ny podcast, gæster Go’ Morgen P3 og fortæller gamle anekdoter.

Gæster: Lars Løkke Rasmussen og Anders Lund Madsen.

Januar er varmere end den plejer. Kirsebærtræerne springer snart ud, og solsorten fløjter til forår. Er det klimaforandringerne, som forårsager det her? Vi snakker med en ekspert.

Gæst: Jesper Theilgaard.

Vi har også en omgang Morgenrådet på programmet, og så tager vi en snak om hvid januar i Fanø kommune, hvor man kører den ind med mocktails.

tirs 21. januar 2020 06:04 29

Hvem er den bedste sportskommentator af Jojo, Mikkel og Stefan? Det bliver afgjort her til morgen, hvor vinderen også bliver overrasket. Desuden har vi besøg af Detektor-vært Camilla Stampe, som fortæller om den løgn, redaktionen har fanget Ghita Nørby i.

Vi har også hul igennem til Samsøs borgmester, som bestemt ikke er tilfreds med udsigten til broer og motorvej på og rundt om øen.

Jojo fortæller om sit næste step i projekt anti-snork, og lytterne leverer deres pinlige snorke-øjeblikke.

man 20. januar 2020 06:04 29

I medierne har vi hørt en masse om Alternativets forslag om at afkriminalisere hårdere stoffer. Vi har to meget uenige ungdomspolitikere i studiet til debat om emnet.

Gæster: Lukas Lunøe, formand for Radikal Ungdom & Tobias Weische, næstformand for Dansk Folkepartis Ungdom.

Komiker Christian Fuhlendorff er med i en morgenvækningsservice, der skal gøre os mere klimavenlige om morgenen. Her bliver man ringet op af kendte danskere, der kommer med gode råd. Verdensnaturfonden (WWF) står bag kampagnen.

Gæst: Christian Fuhlendorff.

Vi laver også Katte passe-quiz, interviewer Mikkel Hansen, der har vundet VM-bronze i brødbagning, og snakker med DR’s retskorrespondent, Trine Maria Ilsøe, om retssagen om drabet på Nedim Yasar.

fre 17. januar 2020 06:04 26

Jojo har optaget sig selv snorke, for Go’ Morgen P3 har en mission: Få Jojo til at stoppe med at snorke. Derfor får vi besøg af tandlæge Poul Kirketerp, som arbejder med at hjælpe folk af med deres snorken.

Stefan har fødselsdag og fylder 40! Det fejres på en speciel og hemmelig måde!

Vi får også besøg af komiker Heino Hansen. For Heino har lavet et nyt show, som hedder ‘Heino i hegnet’, som i al sin enkelthed går ud på, at han drikker sig fuldere og fuldere gennem showet, og publikum så drikker sig fulde sammen med dig. Det skal vi høre mere om.

I går faldt der dom i landsretten i sagen, hvor en 31-årig mand var tiltalt for voldtægt af en kvinde i Københavns teknik- og miljøborgmester Ninna Hedeager Olsens seng i marts sidste år. Vi ringer til DR’s retskorrespondent Trine Marie Ilsøe og hører, om den sag kan påvirke en kommende voldtægslovgivning.

tors 16. januar 2020 06:04 30

Nytårsaften prøvede Jojo et trick, som måske gjorde, at hun ikke fik tømmermænd dagen efter. Om det var et tilfælde, eller om tricket virkelig virkede, ved vi ikke, men derfor har vi inviteret vores huslæge Morten Dahl i studiet, som afgør myter om tømmermænd for os.

Aalborg Havn har været til numerolog, så havnen nu hedder Port of Aalborg… eller det er jo bare et eller andet marketing-bureau, som har fundet på, at havnen skal skifte navn, men det er ikke godt nok, og derfor har vi inviteret en rigtig numerolog, Allberte Phi Poss, i studiet, for at hjælpe med at give Aalborg Havn et nyt navn.

ons 15. januar 2020 06:04 28

Drømmen om en dag at skabe menneskelignende robotter er nu halvt indfriet. Det er muligt at skabe så virkelighedstro billeder af præcist det menneske, du har lyst til, at vi ikke kan skelne ægte mennesker fra kopierne. Teknologien har allerede snydt offentligheden online før, men hvilke konsekvenser har billedmanipulation? Det spørger vi vores moderne EDB-mand Frederik Kulager om.

Sofie Linde og Rasmus Bjerg er lige nu aktuelle med deres show ‘Linde på Bjerget - et tomandsshow’, som de beskriver som intet mindre end en teaterbuffet. Sofie og Rasmus er i studiet for at fortælle om showet, og hvilke retter de byder på i buffeten.

tirs 14. januar 2020 06:04 30

Det anslås, at 10.000 til 20.000 danskere lider af sygdommen ME, som er en kronisk træthedssygdom. De mest syge bruger op til 22 timer i et mørkt rum i døgnet, fordi de ikke har energi eller kan overskue andet og kræver fuldtidspleje. I dag er sundhedsminister Magnus Heunicke blevet kaldt i samråd om sygdommen ME. Vi har sendt reporter Cecilie Flensborg til Sorø, hvor Rasmus, der lider af ME, bor for at høre, hvordan det er at leve med sygdommen.

Tina Broby Hansen er 47 år og medvirker i DR3-serien “Cougar-jagt - ung mand søger moden kvinde “. Vi taler med hende om, hvordan det er at date fyre, der er langt yngre end hende selv.

man 13. januar 2020 06:04 31

Stine Rosenfeldt Bjerregaard har skrevet, instrueret og spiller selv hovedpersonen Molly i DR3-serien “Pleaser”, som er aktuel på DRTV lige nu. Serien handler om Molly, der slås med sin indre pleaser-dæmon og har svært ved at sige fra. Vi taler med Stine om, hvordan det er at ville please.

I hele 2020 er ‘natur’ et tema i DR - ikke mindst, hvad man kan bruge naturen til, og her er vinterbadning et bud. Vi har besøg af Susanna Søberg, ph.d.-studerende ved Center For Aktiv Sundhed på Rigshospitalet, der fortæller, hvad vinterbadning gør ved vores krop og psyke.

Vores kollega Maria Bülow, der er producer på Tværs, har været i Grønland og tale med grønlandske unge om blandt andet klimaangst. Hun fortæller, hvordan grønlandske unge oplever klimaforandringerne, som er tydeligere i Grønland end de fleste andre steder.

fre 10. januar 2020 06:04 30

I dag gæster Julie og Jesper studiet til en snak om kvartlivskriser. De er lige nu aktuelle med serien “32”.

Gæster: Julie Rudbæk og Jesper Zuschlag.

Formand for Venstre, Jakob Ellemann-Jensen, forklarer om sit syn på situationen i Iran. Han har selv tidligere været udsendt som kaptajn.

Gæst: Jakob Ellemann-Jensen.

Snus hitter blandt de unge på gymnasierne. Men hvor skadeligt er snus egentlig sammenlignet med cigaretter? Vi har en ekspert i studiet, som forklarer konsekvenserne ved de små snus bags.

Gæst: Morten Grønbæk, direktør for Statens Institut for Folkesundhed.

Derudover er det fredag! Vi har fredagssang, 100 sekunders-quiz, og så bliver lytteren Michelle tatoveret live i studiet!

tors 9. januar 2020 06:04 32

Vi har besøg af psykolog Lau Lilleholt, der fortæller om sammenhængen mellem snyderi og ‘mørke’ personlighedstræk, som sadisme og egoisme, i anledningen af, at to mænd i dag skal i retten for at have svindlet med en indsamling til kræftramte børn.

Gæst: Lau Lilleholt.

Komiker Morten Wichmann er aktuel med et nyt onemanshow, der handler om stoffer, damer og penge - noget som han ikke kender særlig godt til.

Gæst: Morten Wichmann.

Desuden snakker vi med borgmester på Samsø, Marcel Meijer, der nu har fået dansk statsborgerskab og derfor skal give håndtryk til sig selv i en af de såkaldte håndtryksceremonier.

ons 8. januar 2020 06:04 30

Go’ Morgen P3 er tilbage i 2020!

Og vi har besøg af nogle af vores helt egne husgæster:

Tech-journalist Frederik Kulager giver os sine bud på de teknologiske tendenser, som vi skal holde øje med i 2020.

Sexolog og parterapeut Ditte Winkel giver os den perfekte øvelse, som man kan bruge til at gøre status, hvis der er knas i parforholdet efter julen.

Tatovøren Frank Rosenkilde har genskabt Frederik IX’s tatoveringer på dr.dk og fortæller de bedste historier bag kongens tatoveringer.

fre 20. december 2019 06:04 29

Vores allesammens Kennie, der har Tourettes, kommer og sender julehilsner afsted til alle dem, vi har kær!

Gæst: Kennie Frederiksen.

Plauborgs juliemission har nået sin ende, og julen er reddet! Han laver recap, fortæller hvor glade børnene bliver og afslører hvor stort beløbet, der er blevet indsamlet, er.

Gæst: Martin Plauborg, journalistpraktikant på P3.

Vi har inviteret musikværten Andrew Moyo på besøg i studiet, for at tale om musikåret, der gik.

Gæst: Andrew Moyo, musikvært på P3.

tors 19. december 2019 06:04 33

Vi har besøg af Christian, for da han var 14 år, mistede han hånden i en fyrværkeriulykke. Han kommer og fortæller sin historie, så vi alle sammen kan huske at passe på os selv nytårsaften!

Gæst: Christian Mollerup Scheibel.

Der er kommet en handleplan for indsats mod rygning - vi snakker med Charlotta Pisinger, professor i tobaksforebyggelse, over telefonen om, hvad regulering af smagsstoffer kommer til at betyde for vores cigaretter.

Gæst: Charlotta Pisinger, professor i tobaksforebyggelse.

Endnu et år i dansk politik er ved at være slut, og det hylder vi med en ‘DEBATTLE’ med buzzwords, som har fyldt noget i dansk politik i år. Pelle Møller aka Parlør og Thorbjørn Bech-Rossen aka Ham den lange, er på besøg for at debattle om dansk politik i 2019, som er en blanding af politisk debat og freestyle rap!

Gæster: Pelle Møller aka Parlør og Thorbjørn Bech-Rossen aka Ham den lange.

ons 18. december 2019 06:04 33

Muspelheim og Surt. Det lyder som en genial komikerduo fra Færøerne. Men det er det langtfra. Det er Danmarks nye planet og stjerne, og baggrunden for de sløje navne - og meget mere - kommer vores helt egen hus-astrofysiker, Michael Linden-Vørnle /’Måne-Michael’ og gør os klogere på.

Frederik Kulager, vores tech-ekspert, har testet en ansigtsgenkendelsesteknologi på en russisk side, der hedder Yandex, hvor man blandt andet kan lave billedsøgninger. Han fortæller, hvordan det virker, og hvordan vores samfund kan se ud, hvis det er noget, vi kommer til at bruge i fremtiden.

tirs 17. december 2019 06:04 29

Go’ Morgen P3’s helt egen hus-historiker Asser er på besøg for at snakke om traditioner og for at give os den danske juls historie på ét minut!

Gæst: Asser Amidsen, historiker.

Vi får besøg af Sara på 24 år der har prøvet at fejre juleaften på psykiatrisk afdeling på Bispebjerg Hospital. Det var ikke en rar oplevelse. Derfor har hun taget initiativ til en hospitalscafé, hvor unge kan mødes og være lidt ‘young’ med hinanden, uden det behøver at handle om psykisk sygdom.

Gæst: Sara, 24 år.

Vi har Natasha Felix med på en telefon fra Transperency Denmark. Det skal handle om millionsvindel: Britta Nielsen, Forsvaret - og nu en medarbejder på Lillebælt Sygehus. Vi snakker med hende om, om det er for nemt at svindle i Danmark.

Gæst: Natascha Felix, formand for Transparency International Danmark.

Plauborgs Julemission fortsætter, og han har en stor nyhed at dele med os!

Gæst: Martin Plauborg, journalistpraktikant på P3.

man 16. december 2019 06:04 30

Det er jul, der er mange aftaler, og der er mange ting, der skal gøres. Det betyder også, at vi måske har knap så meget tid og overskud til at lave andet i sengen end at sove. Vi får besøg af vores hus-sexolog Ditte Winkel, der giver gode råd til, hvordan vi har mere sex i en travl juletid.

Gæst: Ditte Winkel, sexolog og parterapeut.

Michelle gæster studiet for at give sit perspektiv på en sag, der ellers virker lige til højrebenet - nemlig gen-tjek. Det er sådan, at Michelles mor og oldemor har haft brystkræft, men hun vil ikke lade sig genteste af den grund. Hun vil leve i lykkelig uvidenhed. Men hvorfor gider hun ikke screenes for alverdens forfærdelige kræftsygdomme, når nu en screening potentielt kan redde hendes liv?

Gæst: Michelle Toborg, konditor.

fre 13. december 2019 06:04 29

Det er i dag, de sidste uenigheder skal diskuteres blandt verdens ledere, for det er sidste dag på FN’s klimatopmøde COP25 i Madrid. Samtidig kom det i går frem, at der er kommet en aftale mellem EU-landene. EU skal være klimaneutralt i 2050 som det første kontinent i verden - på nær Polen, der ikke ville være med… Hvorfor de ikke vil det, skal vi høre mere om lige om lidt. Og så skal vi selvfølgelig også høre, om der på verdensplan kommer en aftale ud af det her Klimatopmøde COP25.

Reporteren Martin Plauborg har her i december begivet sig ud på en vild rejse, som han har valgt at kalde for P3’s julemission. I fredags var en sørgelig dag, for Martin kapitulerede… Men nu siger han, at han muligvis har fundet en måde at redde julen på - og altså få noget ud af Jul Det Cool.

tors 12. december 2019 06:04 30

Vi dykker ned i historien om den dramatiske anti-terroraktion, der fandt sted i går, hvor 20 blev anholdt. Det gør vi med Lotte Helms, som underviser i strafferet ved Syddansk Universitet.

Briterne går til valg i dag, og der er meget på spil. Valgresultatet kan nemlig blive helt afgørende for, om Brexit overhovedet bliver gennemført, eller om Storbritannien ender med at forblive en del af EU.

Clara Binczak Lindhardt, DR-reporter, står ved et af valgstederne i London og fortæller, hvad status er på de unge vælgere.

Vi har besøg af 18-årige Rasmus. Han lider af en sjælden type knoglekræft, der er skyld i, at han for nyligt har fået amputeret sit ene ben. Vi skal tale med ham om, hvordan det er at være en rask ung mand til pludseligt at få konstateret kræft og af den grund være nødsaget til at få fjernet det ene ben.

Der bliver solgt mange billetter over internettet, men man kan risikerer, at de bliver solgt til overpris eller at de i værste fald er falske. Esben Marcher er sekretariatschef i Dansk Live og ved en masse om billethajer, og om hvordan man undgår at blive snydt. Han giver dig gode råd til et sikkert køb.

ons 11. december 2019 06:04 30

Hajangreb er sjældne, og de sker kun for de allermest uheldige, men det må så betyde, at vores gæst, Kristoffer Nymann, har taget én for holdet. For han var ude for et hajangreb for en måned siden i Mexico. Han fortæller, hvordan det var at mærke en haj sætte sig fast i sin arm og kigge den direkte ind i ansigtet - og lidt om, hvad der går igennem ens hoved, når man bliver angrebet af en haj og ikke kan bevæge sin arm bagefter.

Gæst: Kristoffer Nymann, 23 år og undervandsfotograf i fritiden.

Mange forbinder julen med kvalitetstid med familien, men for nogle unge kan julen være en rigtig svær højtid at komme igennem. Måske er mor og far blevet skilt, onkel drikker måske lidt for meget, eller man finder ud af, at man ikke har særligt meget til fælles med ens familie. Vi taler med formanden for Ungdommens Røde Kors, der her i juletiden får rigtig mange henvendelser fra unge, der ikke har det nemt. Han giver råd til, hvordan man kan komme igennem en svær jul.

Gæst: Troels Boldt Rømer, Formand for Ungdommens Røde Kors.

Du har ondt i maven og går på Google for at finde ud af, hvad der kan være galt. Du ryger ind på en sundhedsportal, der fortæller dig, hvad dit problem er, og som også siger, at du bare skal spise det her kosttilskud. Der er endda et link. Lyder det uetisk og fordækt? Nej vel? Men det er det. Faktisk er det hele løgn. Og du har stadig ondt i maven. Det handler om Googles søgemaskine og Googles monopol, da det nærmest er den eneste søgemaskine, vi bruger. Frederik Kulager forklarer, hvordan det hænger sammen.

Gæst: Frederik Kulager, tech-journalist på Zetland.

tirs 10. december 2019 06:04 31

Rusland er, af Det internationale Antidopingagentur Wada, blevet udelukket fra internationale sportsgrene i 4 år. Vi hører DR Sportens Henrik Liniger om, hvilke konsekvenser det får for dem.

De fleste af os kender til det; Det er weekend, vi står på dansegulvet - eller har en samtale med en bekendt - og har det for fedt. Og så vågner vi op næste morgen og kan ikke huske, hvor vi dansede henne, eller hvem vi snakkede med, eller hvordan vi overhovedet kom hjem. Det kaldes et blackout og for at forstå det her mærkelige fænomen, har vi inviteret hjerneforsker Jon Sigurd Wegener på besøg.

“Vi ansætter ikke kællinger”. Det var noget af det vores gæst Kirstine fik at vide, da hun søgte læreplads som tømrer. Hun fortæller, hvordan det er at være kvinde og søge lærerplads i en mandsdomineret verden.

Gæst: Kirstine Hausted, læser til tømrer.

man 9. december 2019 06:04 31

SF’eren Kira Marie Peter-Hansen blev kort før sommerferien - efter lidt omveje - valgt ind i EU-Parlamentet, og siden sommer har hun så knoklet igennem i Bruxelles. Hun er 21 år og den yngste, der nogensinde er valgt ind i EU-parlamentet, og vi taler med hende om, hvordan kontrasten er mellem ungdomslivet herhjemme og voksenlivet i Bruxelles.

Gæst: Kira Marie Peter-Hansen, SF.

Julen er som bekendt hjerternes fest, men den drukner ofte i planlægning, gaveindkøb og hobetal af julearrangementer, vi føler os forpligtede til at deltage i.

Derfor skal denne uges udgave af adventskalenderen handle om nærvær! Vi har nemlig en adventskalender hver mandag med vores faste hus-sexolog og parterapeut, Ditte Winkel.

Gæst: Ditte Winkel.

En 33-årig mand fra det sydvestlige Jylland er blevet varetægtsfængslet og sigtet i en sag om grooming. Vi taler med Per Frederiksen, psykolog hos Red Barnet, om, hvad grooming er, og hvad man kan gøre for at undgå at komme i kontakt med de forkerte på nettet.

Gæst: Per Frederiksen, psykolog, Red Barnet.

P3-reporter Martin Plauborg er på en julemission. Han vil redde julen og have noget ud af MC Einars ‘Jul Det Cool’ i år. Og nu er han tilbage med status på, hvordan det går.

fre 6. december 2019 06:04 31

Kærlighed kan være svært - og det bliver ikke nemmere, hvis ens familie ikke billiger den, man gerne vil være sammen med. I en ny DR3-serie, der hedder “Mor, han er dansker”, kan man følge fire muslimske kvinder, der enten er sammen med eller gerne vil finde en dansk mand. En af dem er Hinda, og hun er på besøg i studiet. Hinda vil gerne finde en dansk mand, der går ind for ligestilling og har de samme værdier som hende.

Gæst: Hinda Olad.

Når man dyrker sport på eliteniveau, er der ikke plads til meget andet på dagsordenen. Men hvad sker der, hvis man lige pludselig bliver revet ud af den virkelighed pga. en skade og skal finde sig selv igen - uden sporten? Vi har Sandra-Maria på besøg, som spillede professionel badminton i 16 år, men med en skade i håndleddet blev hun nødt til at stoppe.

Gæst: Sandra-Maria Jensen.

Det er alt for forskelligt og tilfældigt, hvilken hjælp ordblinde elever får i folkeskolen. Det mener både Ordblindeforeningen og eksperter, som efterlyser en mere ensartet indsats. Indsatsen er forskellig fra kommune til kommune - og endda fra skole til skole.

Det er i sidste ende op til den enkelte skoleleder at vælge, om læsning og ordblindhed skal prioriteres på skolen. Vi har Ann på besøg i studiet. Hun er ordblind og fik ikke hjælp i folkeskolen. Det fik hende til at føle sig dum og ensom. Men da hun kom på en efterskole for ordblinde, ændrede det sig.

Gæst: Ann Maria Florin Skov.

tors 5. december 2019 06:04 32

Vi nærmer os 2020, og Instituttet for fremtidsforskning fylder 50 år i dag. Vi ser på, hvad de har forudset, som er gået i opfyldelse, og hvor de har ramt helt ved siden af.

Gæst: Lasse Jonasson, Direktør i Instituttet for Fremtidsforskning og fremtidsforsker.

Vi ringer til Frederik Kulager for at tale om, at sociale medier som Twitter, Snapchat og Facebook skal til at tage langt større ansvar, når det kommer til at fjerne seksuelt krænkende, voldeligt, og andet stødende indhold. Det mener paraplyorganisationen Digitalt Ansvar, som bl.a. Børns Vilkår, Red Barnet og Sex og Samfund står bag. Helt konkret, så vil de have, at de sociale medier skal fjerne klart ulovligt indhold inden for 24 timer - ellers skal der vanke mærkbare bøder.

Gæst: Frederik Kulager, tech-guru fra Zetland.

Det’ december - og når man siger jul, så siger man også søde sager! Vores gæst Katrine elsker slik og mener at frugtflæsk er et undervurderet stykke slik. Men frugtflæsk-juleslikket deler vandene. Værterne får en smagsprøve, og Stefan er ikke just begejstret.

Gæst: Katrine Emme Thilke, digital rådgiver og foredragsholder og stifter af hjemmesiden ‘Slikleksikon’.

Detektor Stampe har sammen med sin redaktion undersøgt cykel-airbaggen Hövdings påstand om at være 8 gange så god som en almindelig cykelhjelm. Den holder ikke helt. Hun fortæller, hvad der er galt med deres påstand, og hvad de siger til hendes kritik.

Gæst: Camilla Stampe, vært på ‘Detektor’.

ons 4. december 2019 06:04 33

Danmark har indtil nu leveret skuffende resultater ved verdensmesterskaberne i håndbold for kvinder, der i dette øjeblik foregår i Japan. Vi har DR Sportens Frederik Lindved med direkte fra det japanske for at fortælle om, hvad der foregår.

Sidste år blev hele 33.415 danskere testet positive med klamydia, der er den mest udbredte kønssygdom herhjemme. Det er det næst højeste antal nogensinde! Vi ringer til Lene Stavnsgaard, national chef i Sex og Samfund. Hun fortæller om, hvorfor det er sådan, og hvorfor vi måske bør blive lidt bedre til at tage klamydia seriøst.

Finansloven blev vedtaget mandag aften, og uddannelsesloftet bliver afskaffet fra det nye år. Vi har inviteret Johan Hedegaard Jørgensen, forstander for Danske Studerendes Fællesråd, ind i studiet for at fortælle, hvad det betyder for alle de nuværende og kommende studerende.

tirs 3. december 2019 06:04 30

Den amerikanske præsident Donald Trump står over for en potentiel rigsretssag, som i sidste ende kan betyde, han bliver fjernet fra posten som præsident. Vi ringer til Anders Agner Pedersen, der er chefredaktør på netmediet Kongressen.com, for at høre, hvad der er op og ned i hele den her proces.

Gæst: Anders Agner Pedersen, chefredaktør på Kongressen.com.

Ekskærester kan være en svær relation, men det kan faktisk være meget godt at være venner med sine ekskærester. Vi har inviteret psykolog Charlotte Skeel i studiet til en snak om, hvad vi kan få ud af at være venner med dem, som du af en eller anden grund ikke er kærester med længere.

Gæst: Charlotte Skeel, psykolog.

man 2. december 2019 06:04 32

COP 25-mødet i Madrid starter i dag og varer til 13. december. Verdens mest magtfulde mennesker mødes og prøver at lægge en plan for, hvordan vi redder planeten. Thøger Kirk, DR’s klimakorrespondent, er i Madrid, og vi skal høre om hvilke punkter, han tror verdens ledere kan blive enige om.

Gæst: Thøger Kirk, Klimakorrespondent i DR.

Det er julemåned, og det betyder gnidninger i parforholdet. Derfor er sexolog Ditte Winkel i studiet for at hjælpe os med et af julens store problemer - nemlig julefrokost-utroskab.

Gæst: Ditte Winkel, sexolog og parterapeut.

I lørdags havde Den Store Bagedyst sin store finale, og det var 23-årige Frederikke Legaard, der endte med at gå derfra med sejren. Vi får besøg af Frederikke for at tale lidt om kunst, Den Store Bagedyst, og hvad der sker bag “kulisserne” under programmet.

Gæst: Frederikke Legaard, studerende - og vinder af Den Store Bagedyst 2019.

fre 29. november 2019 06:04 31

I går kom der en noget af en nyhed for alle os, der går op i klimaet! EU-parlamentet meldte nemlig ud, at de erklærer undtagelsestilstand for klimaet. Vi undrer os dog lidt over, hvad undtagelsestilstand for klimaet egentlig betyder. Derfor har vi DR’s klimakorrespondent Thøger Kirk klar til at forklare os, hvad EU-parlamentet vil med det her.

For at styrke beskyttelsen mod cybertrusler indfører Forsvaret nu cyberværnepligt - en 10 måneder lang uddannelse, der årligt vil byde 30 værnepligtige velkommen. Vi har besøg af forsvarsminister Trine Bramsen og Major Torben Nygaard.

Drømmen om at repræsentere Danmark i en skønhedskonkurrence i Italien, endte ifølge Cecilie Dissing med pornografisk dans, slag, skub og udskamning. Sådan har flere deltagere i konkurrencen oplevet det - senest i weekenden, hvor konkurrencen blev afholdt igen. Cecilie fortæller, hvordan var det var for hende at deltage.

tors 28. november 2019 06:04 33

I maj gik flere tidligere Miss Danmark-deltagere ud og kritiserede arbejdsforholdene under Lisa Lents og Miss Danmark. Nu er P1 Dokumentar tilbage med et nyt afsnit, der handler om, at kontrakten er blevet skærpet, og at pigerne bliver bedt om at betale ulovlige tilmeldingsgebyrer til konkurrencer, der ikke går til konkurrencer (som er gratis), men i stedet til Lisa Lents selv. Vi taler med Cecilie Bønnelycke, der har været igennem Miss Danmarks mølle og Gry Hoffman, der er journalist på P1 Dokumentar.

I går ramte en overskrift os, som vi blev lidt forundrede over - nemlig at elbiler slet ikke er så klimavenlige, som vi tror, og endda kan være mindre klimavenlige end en dieselbil. Men passer det? Vi spørger Thomas Meier Sørensen, forsker i integration af elbiler på DTU’s Institut for Elektroteknologi.

ons 27. november 2019 06:04 30

Der er måske nogle af jer, der har lagt mærke til annoncer på Facebook, Instagram eller YouTube fra streamingtjenesten Gaia. Den her streamingtjeneste har nemlig målrettet mere end 1000 reklamer mod Danmark i løbet af det sidste halve år. Men der er noget lidt anderledes ved Gaia end ved andre streamingtjenester. For udover indhold om yoga og meditation sælger Gaia nemlig konspirationsteorier. Frederik Hugo, journalist på P1 Orientering, forklarer, hvad Gaia er.

Gæst: Frederik Hugo, journalist på P1 Orientering.

Hvordan kan unge blive nazister i 2019? Det kan vores tech-geni Frederik Kulager svare på. Han har nemlig i mere end to år snakket med en ung fyr, der har været dybt involveret i det nynazistiske miljø i Danmark. Først begravet bag en computer - hvor han blev mere og mere radikaliseret - og siden som fuldblods nazist med en voldsdom på CV’et.

Gæst: Frederik Kulager, tech-journalist på Zetland.

tirs 26. november 2019 06:04 30

I denne uge har vi her på DR UNG fokus på temaet ‘fraværende fædre’. Vi har Christian på 26 år på besøg, som fortæller om sit forhold til sin far, der ikke altid har været lige nemt. Hans far har ofte prioriteret at drikke og gå på værtshus over at være sammen med ham.

Gæst: Christian Hald Hansen.

I går fortsatte retssagen mod Britta Nielsen med det syvende retsmøde. Hun er som bekendt tiltalt for at have stjålet 117 mio. kr. fra satspuljemidlerne. I sidste uge blev Britta Nielsen selv afhørt, og det var første gang, offentligheden har hørt Brittas egen version af sagen. I går var det så Brittas tidligere kolleger fra Socialstyrelsen, der mødte op for at vidne i retssagen mod Britta. Vi taler med DR’s retsreporter Louise Dalsgaard om, hvordan dét gik, og så skal vi høre hende, hvordan hverdagen ser ud for Britta, imens hun sidder varetægtsfængslet.

Gæst: DR’s retsreporter Louise Dalsgaard.

man 25. november 2019 06:04 32

Ifølge en lov fra 2012, må der ikke ryges på gymnasiernes grund - mens erhvervsskolerne er undtaget den lov. Men det bliver der formentlig lavet om på nu, så de ikke må ryge længere på skolens grund. Reporter Cecilie Flensborg er taget ud på erhvervsskolen NEXT for at høre, hvad eleverne synes om et forbud mod rygning.

Hvis vi skal redde klimaet, så skal vi tænke over, hvad vi spiser, og så skal vi stoppe med at flyve. Det ved vi alle. Men der er en industri, som vi indirekte beskæftiger os med hver evig eneste dag, der udleder omkring 10 procent af den globale udledning af drivhusgasser - og der er vi altså lidt sløvere til at hanke op i os selv. Det er nemlig modeindustrien. Vi spørger Morten Lehmann, chief sustainability officer i Global Fashion Agenda, der til dagligt arbejder med at guide modeindustrien i en bæredygtig retning, hvad modeindustrien gør for klimaet.

fre 22. november 2019 06:04 31

Mange af os går rundt og har hverdags-tvangshandlinger. Men hvor går grænsen fra hverdags-tvangshandlinger til rigtig OCD. Det hjælper psykologen Trine Lind med at svare på. Vi hører også lytterne om deres hverdags-tvangshandlinger.

Gæst: Trine Lind, psykolog.

20 gymnasier landet over har forsøgt at leve mere klimavenligt og bæredygtigt, sammen med klimaorganisationen Ung Energi i den her uge. Et af dem er Egedal Gymnasium. Vi har besøg af Benjamin Hansson, der er elevrådsformand der, for at høre, hvad de har fået ud af projektet!

Gæst: Benjamin Hansson, gymnasieelev på Egedal Gymnasium.

tors 21. november 2019 06:04 31

Danny Sørensen aka Zonic er træner for E-sportsholdet Astralis. Han kommer og fortæller om livet som Counter-Strike-spiller/træner. Det er fordi, at det danske CS:GO-hold Astralis lige nu oplever kæmpe success. De har 2 gange ligget nummer 1 på verdensranglisten - og en del af fortjenesten er Danny Sørensens - også kendt som Zonic.

Gæst: Danny Sørensen aka Zonic, træner for e-sportsholdet Astralis og Counter-Strike-spiller.

Irvin von Beckovich aka The multikunstner kommer i studiet for at tale om sit projekt, hvor han i 24 timer har levet som forskellige folkegrupper, og filmet det. Han har blandt andet tilbragt 24 timer som nudist, drag og niqab-klædt.

Gæst: Irvin Von Beckovich, kunstner, pædagog i en dagsinstitution.

ons 20. november 2019 06:04 32

Et ledende bandemedlem fra grupperingen NNV, blev i går eftermiddag, på dramatisk vis, befriet fra psykiatrisk afdeling på Slagelse Sygehus. Louise Dalsgaard, retsreporter i DR, giver os seneste nyt.

Gæst: Louise Dalsgaard, journalist.

Mange af os har nok hørt om OCD - som er en psykisk sygdom, hvor tvangshandlinger eller tvangstanker kommer igen og igen. Men det er måekse ikke alle, der har hørt om obsessiv OCD eller Pure O, som det også kaldes, der er en mere voldsom udgave af OCD med tanker, der gør én meget bange.

Vi taler med Christoffer, der var sindssygt påvirket af obsessiv OCD hele sin ungdom.

Apples betalingskort, Apple Card, er kønsdiskriminerende! Det lyder vildt, skørt, sågar lidt mærkeligt - men den er god nok. Og det er simpelthen algoritmen bag betalingskortet, der forskelsbehandler køn. Vi har som altid på en onsdag, besøg af vores faste tech-massør til en omgang nyt om internettet.

Gæst: Frederik Kulager, journalist på Zetland.

tirs 19. november 2019 06:04 31

Vores hus-læge Morten, også kendt som insta-lægen, kommer forbi for at vaccinere Stefan og for at svare på alle de spørgsmål, vi har til influenza-vaccinationen.

Gæst: Morten Dahl, praktiserende læge.

Vi har kvalificeret os til EM i fodbold, og det betyder jo, at der skal laves endnu et slutrundehit! Dodo Gad har vi med på telefonen, og hun har lavet slutrundehittet over dem alle! Vi skal høre, hvad hemmeligheden er, og hvad hun har af gode råd til det næste store hit.

Gæst: Dodo Gad, sanger fra Dodo and the Dodos.

Vores journalist Cecilie Flensborg har snakket med Nick Yarris, der har siddet på dødsgangen i 22 år for drabet på en kvinde, han aldrig har mødt. Vi spiller nogle klip fra interviewet.

Gæst: Nick Yarris fra USA, der sad på dødsgangen i 22 år for et mord, han ikke begik.

man 18. november 2019 06:04 32

Cirka to procent af danskere mellem 15-74 år har symptomer på spiseforstyrrelsen ortoreksi. Det viser en ny undersøgelse fra Videnscenter om Spiseforstyrrelser og Selvskade, der kom ud i sidste uge. Vi har Frederikke med i studiet, der selv har haft ortoreksi som teenager.

Gæst:: Frederikke, 24 år, psykologistuderende, tidligere ortoreksi-patient.

Sagen om den afroamerikaske Rodney Reed bliver skudt i gang i næste uge. Blandt andet Rihanna,

Kim Kardashian og Beyoncé er nogle af de kendisser, som i de her dage via deres sociale medier forsøger at forhindre den planlagte henrettelse af den afroamerikanske mand Rodney Reed. De er lykkes med at få henrettelsen udskudt 120 dage. Det har vi snakket med Katrine Willumsen, SoMe-analytiker, om over telefonen.

Gæst: Katrine Villumsen, SoMe-analytiker på Kongressen.com - som er et netmedie om amerikanske samfundsforhold.

fre 15. november 2019 06:04 32

Ishockey-spilleren Kristian Jensen skal i dag i retten for vold mod en anden spiller. Men hvordan vurderes vold i en voldelig sport? Vi spørger ekspert i strafferet, Lotte Helms.

Gæst: Lotte Helms, ekspert i strafferet.

Mahamad Habane er med til at skyde weekenden i gang! Han fortæller om, hvordan han skal fortælle, at han godt ved, han er sort, når han stiller sig på en stand up-scene. Og så interviewer han lytteren Mikkel, der elsker chili, om hvorfor ens røv kun kan smage chili, når mad skal ud igen.

Gæst: Mahamad Habane, komiker.

tors 14. november 2019 06:04 31

Kvinder taler ikke nok om onani og seksualitet, og derfor har Melissa lavet en platform, der hedder Klub Venus. Her opfordrer hun os til at tale noget mere om onani og seksualitet, så vi i bund og grund lærer os selv bedre at kende. Så det gør vi!

Gæst: Melissa Hartelius Berntsen.

To mænd fra Nordfront er blevet sigtet i sagen om hærværk på en jødisk kirkegård, og Nordfront er et bevis på, at antisemitismen stadig lever. Den daglige dosis har dykket ned i, hvor jødehadet stammer fra, og hvor udbredt det er.

Gæst: Caroline Clante.

Paradise Hotel, mere end 200 spillejobs på et år, fest og farver og glade dage. Det er Kevin Andreasen aka. Bro. I DR’s nye TV-program “Helt Lyrisk” får han et digt af Michael Strunge, “Livets Hastighed”, og det skal han lave om til en sang - vi hører Bro, hvordan det har været at dykke ned i Strunges tekster, når han aldrig før har læst et digt.

Gæst: Bro/Kevin Andreasen.

ons 13. november 2019 06:04 30

Geos far var psykopat og chikanerede Geo gennem hele hans liv. Geo har nu forsøgt at slutte fred med sin far efter farens død og har lavet en podcast, som vi taler med ham om.

Gæst: Geo, komiker.

Fra Minecraft-YouTuber til politisk YouTuber: Politik i computerspil er et større internationalt fænomen og en nem måde at ramme sårbare gamere med politiske agendaer. Vi taler med Frederik Kulager om fænomenet.

Gæst: Frederik Kulager, tech-journalist.

Helena kan ikke tåle sin kusine. De må hverken kramme, give hinanden hånd eller være i samme rum, for begge kusiner lider af cystisk fibrose og kan smitte hinanden med bakterier, de ikke kan tåle.

Gæst: Helena Lerager.

tirs 12. november 2019 06:04 31

Vi kender nok alle sammen Gift ved første blik rigtig godt, og vi kender også udsagnet “kærlighed ved første blik”. Men had ved første blik er også en ting! Hvorfor findes der folk, vi ikke kan fordrage ved første blik? Charlotte Skeel forklarer os, hvordan det hænger sammen.

Gæst: Psykolog Charlotte Skeel.

I dag bliver den nye streamingtjeneste fra Disney, Disney+, lanceret i USA, Canada og Holland. Streamingtjenesten lander også i Danmark i slutningen af året eller i starten af 2020. Den her nye streamingtjeneste fra Disney får formentlig både HBO, Netflix og alle de andre streamingtjenester til at ryste i bukserne, for det kan betyde et farvel til nogle af de tjenester, vi allerede kender. Vi snakker med Keld Reinicke, der kan forklare, hvad streamingtjenesten får af betydning for os herhjemme.

Gæst: Keld Reinicke.

man 11. november 2019 06:04 32

Lørdag var en historisk dag. Det var intet mindre end 30-årsdagen for murens fald, og det er vi simpelthen nødt til at runde, for Europa havde ikke set ud som i dag, hvis muren ikke var faldet den aften i november 1989. Til at dykke ned i det har vi selvfølgelig Asser Amdisen i studiet, hvor han giver jer murens fald på ét minut.

Gæst: Asser Amdisen.

Isen i Arktis ved Nordpolen smelter, og derfor bliver det område pludselig utroligt interessant rent politisk pga. nye handelsruter og udvinding af olie og naturgas. Rusland har blandt andet øget sin tilstedeværelse ved at åbne et arktisk-anlæg til at udvinde naturgas og ja… USA har forsøgt at købe Grønland. Det er en storpolitisk situation, og derfor har vi ringet til Peter Viggo Jacobsen, som kan hjælpe os med at forstå, hvad der egentlig sker, og selvfølgelig hvor Danmark og Grønland står henne nu.

fre 8. november 2019 06:04 29

Vi runder organdonations ugen af! Sundhed.dk har i løbet af ugen fået 3656 nye registreringer!

Lisa Lykke Jensen, donoransvarlig sygeplejerske fra Riget besvarer lytternes og Mikkels sidste spørgsmål, inden de skal tilmelde sig!

Gæst: Lisa Lykke Jensen.

Jeanette Schrøder havde 24 tilbage at leve i og fortæller om at forberede sin egen begravelse og forene sig med at skulle sige farvel til sin familie.

Gæst: Jeanette Schrøder.

tors 7. november 2019 06:04 29

I organdonationsugens tegn tager vi i dag en tur på operationsstuen, for noget af det, de fleste mangler, når de skal tage stilling til organdonation, det er i bund og grund viden om, hvordan det foregår. Overlæge på Riget, Nicolai Schultz udfører transplantationer i maveregionen - især levertransplantationer på voksne og børn. Han forklarer den kirurgiske del af transplantationen.

Gæst: Overlæge på Riget, Nicolai Schultz.

Caroline Klante fra Den Daglige Dosis kigger forbi, hun havde taget stilling til organdonation og sagt ja til alt på nær hornhinder. Hun har været til hornhindetransplantation for at se, hvordan det foregår. Nu har hun ombestemt sig.

Gæst: Caroline Klante, journalist på den Daglige Dosis.

ons 6. november 2019 06:04 29

Der er mange spørgsmål, der melder sig på banen, når man taler om organdonation, og mange er i tvivl, fordi de ikke ved, hvad der egentlig sker, når vi er organdonorer. Derfor har vi inviteret Lisa Lykke Jensen, der er donationsansvarlig sygeplejerske på Rigshospitalet på besøg.

Gæst: Lisa Lykke Jensen, der er donationsansvarlig sygeplejerske på Rigshospitalet.

Cecilia var dødeligt syg med en lungesygdom for to år siden, og kun nye lunger kunne redde hende. Hun blev organtransplanteret i 11. time. Vi har inviteret hende ind i studiet for at høre hendes vilde historie. Gæst: Cecilia Petersen, 22 år.

tirs 5. november 2019 06:04 29

Vi sætter i denne uge fokus på organdonation, for vi vil gerne have dig til at tage stilling, om du vil donere dine organer eller ej. Hvad, du vælger, er helt op til dig.

Den næste vi skal snakke med synes, at debatten om organdonation er fordrejet, fordi der ifølge ham er for meget fokus på “at man skal sige ja” - for man skal jo også kunne sige “nej tak” til organdonation, uden at der bliver set ned på det!

Gæst: Sebastian Andersen.

I august 2018 landede et borgerforslag med de nødvendige 50.000 stemmer på bordet hos politikerne på Christiansborg. Borgerforslaget gik på det såkaldte “formodet samtykke”, som betyder, at danskere automatisk skal tilmeldes organdonation, når vi fylder 18 år, så man selv aktivt skal gå ind og melde sig fra, hvis man ikke vil være organdonor. Det blev dog et nej tak fra størstedelen af politikerne til borgerforslaget - faktisk var det kun Radikale Venstre, der stemte for, da politikerne tog forslaget op til første behandling i Folketingssalen i november sidste år. De store partier, Socialdemokratiet og Venstre står et sted midt i mellem og sagde i første omgang nej, men vil gerne diskutere det igen. Men hos Dansk Folkeparti står man fast på sin holdning om et nej til forslaget. Derfor har vi sendt Stefan ind på Borgen for at snakke med Liselott Blixt, etisk råd-ordfører for DF, og Kristian Hegaard, etikordfører for Radikale Venstre.

I tænker måske, at organdonation er et relativt nyt fænomen, men det er faktisk noget, man har gjort sig i siden 1800-tallet. I dag er vi blevet ret gode til at transplantere organer, men sådan har det ikke altid været. Det er en ret vild historie, og derfor er der ingen bedre til at komme og fortælle den end vores helt egen hus-historiker Asser Amdisen. Han er nemlig mødt op, for at fortælle den på ét minut!

Gæst: Asser Amdisen, historiker.

man 4. november 2019 06:04 31

I en ny P3 snapdokumentar “Kurdiske stemmer fra Syrien” hører vi om konflikten fra et lidt andet perspektiv. Nemlig fra fire unge kurdiske syrer, som alle i deres tidlige ungdom har befundet sig midt i en krigszone og er flygtet til Danmark, hvor de bor nu. Vi har besøg af en af de medvirkende, der i dag er 21 år gammel, bor i Hillerød og læser til en HF.

Gæst: Jawaher Mohammed.

Vi går ind i en uge, hvor vi skal tale om organdonation her på programmet, og vi har inviteret tre unge mennesker i studiet, der sidste år mistede deres bedste ven, Marcus. Marcus var organdonor og har reddet to andres liv. Vi taler med hans venner, der tog stilling til organdonation, efter Marcus døde.

Gæster: Sofie Andersen, 20 år, hjemmehjælper på omsorgscenter, Sofie Amalie Flintholm Andersen, 20 år, læser biomedicin på Syddansk og Jonas Aaes Rigét, 20 år, elektriker.

De fleste, der dropper ud af gymnasiet, gør det nok fordi, at de er skoletrætte, har for meget fravær eller vil lave noget helt andet. Men vores gæst havde en helt anden grund. Han droppede ud, fordi hans far kom på venteliste til at få transplanteret et nyt hjerte, fordi det var så hårdt at være pårørende.

Gæst: Lauritz Frost Nielsen.

fre 1. november 2019 06:04 32

Døden er måske noget mange af os går og bliver lidt ubekvemme ved at tænke på. Men det gør man ikke i Mexico! I dag og i morgen fejrer man De dødes dag - hvor man hylder de døde. Det lyder fedt, men også meget anderledes end, hvordan vi tænker på døden i Danmark. Derfor har vi inviteret én i studiet, som kender rigtig godt til det her med døden. Det er sognepræst Michael Brautsch.

Gæst: Michael Brautsch, præst.

Der er dømt rigtig fredagsstemning, når Alphabeat kommer på besøg! Bandet er genopstået, og i dag udkommer jeres nye album ‘Don’t Know What’s Cool Anymore’. De skal spille dejlig musik fra albummet - og så skal vi selvfølgelig høre, om de virkelig er blevet for gamle til at vide, hvad der er cool.

Gæst: Alphabeat, musikere.

tors 31. oktober 2019 06:04 30

Hvis man er forvirret over, hvad der egentlig sker med Brexit, så er det til at forstå. Siden briterne sommeren 2016 besluttede at forlade EU, har der været en masse rod, utallige afstemninger og tre forskellige premierministre. Det vil tage lang tid at forklare - så i stedet har vi inviteret vores hushistoriker Asser Amdisen ind, der kan koge tre års stridigheder, drænende debatter fra parlamentet, told-aftaler og grænsebomme til Irland ned til en eksplosion af viden fyret af på ét enkelt minut for koge tre års stridigheder, drænende debatter fra parlamentet og told-aftaler ned til en eksplosion af viden fyret af på ét enkelt minut.

Gæst: Asser Amdisen, historiker.

“Fuck, shit, sgu og røv” er ord, som vi ikke siger tit her på kanalen. Men i den nye bog “Den store bandebog” siger to forfattere, at vi skal bande noget mere. Derfor har vi inviteret sprogforsker Michael Ejstrup ind for at høre, om det nu også er rigtig.

Gæst: Michael Ejstrup, sprogforsker, specialkonsulent for Folketingets Administration.

ons 30. oktober 2019 06:04 31

Rikke har psoriasis, og det påvirker ikke kun kroppen, men også psyken. Hun er i studiet for at opfordre alle til at tale mere om sygdomme som psoriasis, så vi ikke går rundt og skammer os over de ting, vi ikke kan gøre noget ved.

Gæst: Rikke Christensen.

Vi bliver overvåget på vores telefoner. Det kommer nok ikke bag på nogen. Men de færreste regner nok med, at vi kan blive overvåget af vores allernærmeste, men det kan vi altså. Frederik Kulager fortæller om stalkerware, som er programmer, der kan overvåge andres enheder.

Gæst: Frederik Kulager, tech-journalist.

Efter i årevis at have afvist går Venstre og Socialdemokratiet nu - ligesom Folketingets øvrige partier - ind for at genoptage Vederlagskommissionens arbejde og få ændret politikernes løn- og pensionsvilkår. Vi spørger Bjarne Steensbeck, hvorfor de her udtalelser kommer lige pludselig.

Gæst: Bjarne Steensbeck, DR’s politiske analytiker.

tirs 29. oktober 2019 06:04 33

Datingkulturen har i den grad ændret sig i takt med fødslen af dating-app’s og dating-hjemmesider. Det er stadig ret nyt for os, og vi tænker, at vi er mange, der prøver at navigere rundt i den her dating-kultur og måske samtidig undrer os over, hvorfor vi er blevet så kræsne, og hvorfor der er flere singler i Danmark end nogensinde før. Det er der ikke nogen, der er bedre til at svare på, end parterapeut og datingekspert Mikael Hoffmann.

Gæst: Mikael Hoffmann, parterapeut og datingekspert.

Kosttilskud og vitaminer fylder mere og mere i bloggeres reklamer. Alle laver det - men har vi overhovedet brug for kosttilskud? Vi spørger vores huslæge, Insta-lægen Morten Dahl.

Gæst: Morten Dahl, praktiserende læge og har Instagram-kontoen “laegeogfamilie”.

JADA vinder Kronprinsparrets stjernedryspris 2019, men hun skal stadig vænne sig til at være kendt. Vi siger tillykke med hilsner fra prominente danske stjerner.

Gæst: Jada, sangerinde.

man 28. oktober 2019 06:04 30

Vi leger en omvendt “Hvilke tre ting ville du tage med på en øde ø”. Maria Andersen er med i det nye DR-program Øen. Vi spørger hende, hvilke ting hun har taget med hjem fra øen - her spiller taknemmelighed for toiletpapir en betydelig rolle.

Gæst: Maria Andersen.

Let’s talk about sex! I dag udkommer den største undersøgelse, der nogensinde er lavet om danskernes sexliv. Vi har inviteret sexolog og parterapeut Ditte Winkel i studiet, og hun står klar til at besvare spørgsmål fra sexbrevkassen.

Gæst: Ditte Winkel, sexolog.

fre 25. oktober 2019 06:04 29

For en måned siden bragte Berlingske en historie om, at hver tredje gymnasieelev har gjort skade på sig selv. Historien nåede bredt ud i medierne også her på P3 - og faktisk helt ud til Socialstyrelsen. Men det viser sig, at der slet ikke er grundlag for at sige det. Det har DR’s Detektor fundet ud af.

Vi får besøg af Camilla Stampe, der er vært på Detektor. Hun skal fortælle os, hvad det hele handler om.

Gæst: Camilla Stampe, vært på Detektor.

En mand, der lige nu har gang i en af de vildeste uger på året, er LOC. I dag lander hans nye album på gaden og samtidig kom der tidligere på ugen en udmelding om, at Liam og Christiane Schaumburg-Müller skal skilles. Vi får Liam O’Connor aka L.O.C. i studiet for at høre, hvordan det er at dele sådan en nyhed med hele Danmark - og så skal vi også høre noget af hans nye musik.

Gæst: L.O.C., musiker.

Jojo bliver chikaneret af sine naboer. Vi hører Jojo’s historie og får besøg af konfliktmægler Tanja Storm Jensen, der kommer med gode råd til, hvordan man får løst problemerne med naboen.

Gæst: Tanja Storm Jensen, konfliktmægler.

tors 24. oktober 2019 06:04 31

Retssagen mod svindel-mistænkte Britta Nielsen starter i dag. Hun er tiltalt for at have svindlet for 117 millioner - penge fra Socialstyrelsens satspulje. På redaktionen kom Stefan fil at tænke på, om der findes flere af Britta Nielsens slags derude. Vi taler med formand for Transparency International Danmark Natascha Felix, som ved en masse om korruption-bekæmpelse.

Gæst: Natascha Felix, formand for Transparency International Danmark.

De fleste af os, der er eller har været i et forhold, kender nok til det med, at man ind imellem ikke er første prioritet. Men Frederikke har en kæreste, der er gået så meget all in på dyrevelfærd, at det har ændret deres forhold.

Gæst: Frederikke Fogtmann, selvstændig negletekniker.

Og så lidt mere Britta Nielsen. Vi skal selvfølgelig også et smut forbi byretten i København og høre om det mediecirkus, der er gjort til retsagens første dag. Vi ringer til DR’s retskorrespondent, Trine Maria Ilsøe.

Gæst: Trine Maria Ilsøe, retskorrespondent i DR.

ons 23. oktober 2019 06:04 32

Olivia blev opereret i hjernen for epilepsi i juni. Nu skal hun finde ud af, hvem hun er, når hun ikke længere er syg.

Gæst: Olivia Alberg.

Kender I det der med, at man skal opsige et abonnement på nettet, som var utroligt nemt at få, men når man så prøver at finde ud af, hvordan man kommer af med det igen, så er det nærmest umuligt at finde ud af, hvordan man gør - og så man får lyst til at give op? Det fænomen hedder Dark Patterns, og det har vores internet-guru Frederik Kulager, set nærmere på.

Gæst: Frederik Kulager.

tirs 22. oktober 2019 06:04 30

Cykelrytteren Julie Leth vandt i søndags guld i parløb ved EM i banecykling for kvinder med sin makker Amalie Dideriksen. 1 time og 3 minutter senere vandt hendes kæreste Lasse Norman Hansen samme titel - altså guld i parløb ved EM i banecykling for mænd med sin makker Michael Mørkøv. Vi taler med Julie om oplevelsen.

Gæst: Professionel cykelrytter, Julie Leth.

Vi har alle en eller anden hobby. Nogle kan godt lide at strikke, andre spiller fodbold, og nogle går rigtige lange ture. (f.eks. dig Stefan). En af de hobbyer er for eksempel lystfiskeri. Ifølge Center for Regional- og Turismeforskning er kun 9 procent af alle lystfiskere kvinder - og 91 procent altså mænd. Vi har fået en kvindelig lystfisker i studiet.

Mens vi har holdt ferie, så har der været en voldsom udvikling i konflikten i Syrien. Donald Trump har trukket de amerikanske styrker ud af Nordsyrien. Området grænser op til Tyrkiet og er kurdisk styret. Her samarbejdede amerikanerne før med kurderne om at nedkæmpe terrorgruppen Islamisk Stat. Men nu har Trump sagt; IS er færdige - vi er ude. Og det move udnyttede Tyrkiets præsident Erdogan… Umiddelbart efter Trump trak sine soldater ud, indledte Erdogan nemlig en militæroffensiv. 130.000 mennesker i området er på flugt. Vi har DR’s mellemøstkorrespondent med til at give os status.

Gæst: Michael S. Lund, journalist.

man 21. oktober 2019 06:04 31

Vi er tilbage fra efterårsferien, og vi får besøg af to inspirerende gæster!

Nanna har en bipolar lidelse, men vil virkelig gerne have en kæreste. Hun medvirker i programmet ‘Single og syg i hovedet’ på DR1, og vi har inviteret hende i studiet for at høre, hvordan det er at date, når man har en bipolar lidelse - og om hun har fundet kærligheden siden programmet. Gæst: Nanna Juul Olsen.

Hele studiet er rørt til tårer, når sangeren Alex Vargas kommer forbi. Alex Vargas udgiver snart den tredje og sidste EP, der er en del af sit EGO-projekt EGOmaniac. Singlen “The Killing Kind” kom ud i fredags, og bag den sang ligger en voldsom historie om sorg, fordi Alex mistede sin søster for halvandet år siden. Vi hører selvfølgeligThe Killing Kind live. Gæst: Alex Vargas, sanger.

fre 11. oktober 2019 06:04 30

København har i de seneste par dage ageret vært for C-40-klimatopmødet. Der har basalt set været én ting på dagsordenen; Hvordan får vi verdens største byer til at sænke deres CO2-udledning? Men det har ikke kun været gamle mænd og kvinder i jakkesæt, som i denne uge er blevet spurgt.

I går var der nemlig Youth Takeover. 200 unge fra de forskellige klimabyer skulle diskutere løsninger, der skal samles sammen til et idekatalog.

Vi får besøg af to af de unge, Anton og Nora, og skal høre, hvad de er kommet frem til.

Gæst: Nora Strøm Birkmose, klimaambassadør i Købehavns Kommune og Anton Walker, medlem af ungerådet i Københavns Kommune.

Igennem de seneste to måneder har hele Danmark kunne følge med i fem pars kamp for at få kærligheden til at fungere i DR1-serien “Gift ved første blik.” I går løb finaleafsnittet af programmet over skærmen. Vi snakker med Henriette om hele oplevelsen.

Medvirkende: Henriette, deltager i “Gift ved første blik” på DR1.

tors 10. oktober 2019 06:04 30

Facebook har en masse kategorier for deres brugere. P1 Orientering kan sammen med The Guardian fortælle, at Facebook har puttet 36.000 danske børn under 18 år i kategorien “målgruppe for gamblingannoncer.” Det har fået flere jurister til at rejse kritik mod det sociale medie. Vi får en af journalisterne, Frederik Hugo Ledegaard, bag historien ind i studiet for at gøre os klogere på den sag! Gæst: Frederik Hugo Ledegaard.

Ordet “tyk” klinger for de fleste nok ikke særlig positivt, men det er noget, som de kvinder, der er med i den nye dokumentarfilm Fat Front, vil lave om på. Dokumentarfilmen følger fire skandinaviske kvinder i deres dagligdag med de problemstillinger, som de har mødt ved at være tykke i vores samfund. Og samtidig så følger den deres kamp for kropspositivisme uagtet størrelse. En af dem er Helene Thyrsted, som vi får i studiet!

Gæst: Helene Thyrsted, medvirkende i dokumentarfilmen: “Fat Front”.

De førende demokratiske præsidentkandidater i USA er tudsegamle. Faktisk er de fleste over 70 år. Her på redaktionen har det undret os lidt. Hvorfor skal amerikanske præsidentkandidater - næsten - altid være så gamle? Derfor har vi inviteret Anders Agner Pedersen, chefredaktør på netmediet Kongressen, ind i studiet, som ved pokkers meget om amerikansk politik.

Gæst: Anders Agner Pedersen, chefredaktør på netmediet Kongressen.

ons 9. oktober 2019 06:04 31

SÅ ER DAGEN KOMMET. Kan Stefan gå de 100 km på 24 timer, som han var så sikker på bare ville være en gåtur? Vi stiller igennem til Stefan klokken lidt i 08, hvor han skulle være i mål - hør en rørt, glad og meget træt Stefan Knudsen.

Derudover har vi besøg af Frederik Kulager, der fortæller om et nyt skræmmende fænomen, “deep fake”. Et fænomen, hvor folk redigerer videoer og bruger andres ansigter i eksempelvis falske pornovideoer. Gæst: Frederik Kulager, tech-journalist på Zetland.

Joaquin Phoenix har gennemgået en enorm transformation for at være i stand til at spille rollen som Arthur Fleck i den seneste superheltefilm i DC Universet. Vi får besøg af skuespilleren Morten Hee Andersen, der er aktuel i DR’s nye thrillerserie “Fred til lands.” Her spiller han den afstumpede skurk “Mike.” Vi hører ham om, hvordan det er at leve af at spille andre end sig selv. Gæst: Morten Hee Andersen, skuespiller.

tirs 8. oktober 2019 06:04 32

I den her uge mødes borgmestre og ledere fra storbyer i hele verden i København. Her bliver nemlig afholdt C40 topmøde, hvor de her topfolk fra hele verden skal diskutere løsninger på klimaproblemer og CO2-udledning i storbyerne. Og når problemer og løsninger skal diskuteres, betyder det, at der er meget rift om de folk, der ved noget om klimaforandringerne: nemlig klimaforskerne. En af dem havde vi på besøg her på P3 besøg i går. Han hedder Sebastian Mernild og er en af de førende klimaforskere i verden. Vi sendte en reporter efter ham for at smide fem klimapåstande efter ham.

Amanda Kristiansen har haft en kaotisk barndom og har fortrængt en masse af sin barndom og kan kun huske dårlige ting. Hun har selv som voksen skulle sørge for at finde tilbage til de gode minder og få nogle anekdoter fra sin barndom. Hun fortæller, hvordan det er ikke at have særlig mange minder fra sin barndom. Gæst: Amanda Kristiansen.

man 7. oktober 2019 06:04 31

Stefan skal ud og gå 100 km på 24 timer, og Insta-lægen har nogle gode råd til ham både om det fysiske og psykiske, han skal forvente af at gå 24 timer i træk. Gæst: Morten Dahl, praktiserende læge og “Insta-læge” på profilen ‘Læge og familie’.

København indkalder i denne uge verdens førende klimabyer til topmøde. Det kommer til at foregå fra onsdag til fredag, og den største ting på dagsordenen er, hvordan man bremser byernes CO2-udledning og sikrer en grøn omstilling. På topmødet er specielt de unge i fokus, for om torsdagen er der Youth Takeover, hvor 200 unge fra hele verden mødes med byernes borgmestre for at diskutere løsninger, og vi taler med to af de unge. Gæster: Nora Strøm Birkmose og Anton Walker.

Kvinder får sjældnere orgasme end mænd under sex. Vi går konstruktivt til værks og har inviteret sexolog og parterapeut Ditte Winkel i studiet, som giver gode råd til den gode orgasme. Med andre ord: Du får en guide til orgasme. Gæst: Ditte Winkel, sexolog og parterapeut.

fre 4. oktober 2019 06:04 30

Sara fra podcasten ‘Blackout’ har oplevet at blive slutshamet/mobbet efter, der blev delt et krænkende billede af hende, taget en aften, som for hende endte med at få fatale følger. Vi hører Saras oplevelse med slutshaming/mobning efterfølgende. Så taler vi om hendes råd til at rejse sig igen og at være pårørende. Gæst: Sara - med i podcasten ‘Blackout’.

Der er en stor forskel på, hvor ofte mænd og kvinder får orgasme under sex. Faktisk svarer hele 95 procent af mænd i en undersøgelse, at de ofte til altid får orgasme under samleje. Det tal er helt nede på 65 procent hos kvinderne. Det her fænomen bliver kaldt for “The Pleasure Gap” eller ‘orgasmeulighed’. Vi har besøg af Lasse og Kirstine, der begge er studerende. De fortæller om deres oplevelser og giver et bud på, hvorfor det fænomen eksisterer. Gæster: Kirstine og Lasse, studerende.

tors 3. oktober 2019 06:04 30

Mille Lentz blev fyret fra sit tjenerjob på en natklub, fordi hun var for tyk.

Lotte Rubæk, som er psykolog på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Center på Bispebjerg Hospital, fortalte om digital selvskade, herunder såkaldt autotrolling, og hvad vi skal gøre, hvis vi har mistanke om, at en af vores venner eller veninde udøver digital selvskade.

Tech-guruen Frederik Kulager fortalte i dag om demonstranterne i Hongkongs metoder til at undgå Kinas overvågning. Han har lavet en ‘håndbog til den hypermoderne folkeopstand’, som vi kan bruge, hvis Mette Frederiksen går fuldstændig bananas.

ons 2. oktober 2019 06:04 31

Vi er kreative som aldrig før! Græskarsæsonen er her, Halloween er lige om hjørnet, og det er nu, du skal i gang, hvis du skal mestre den ædle græskarkunst. Sabine Lemire, der er håndarbejdeekspert, viste os, hvordan man udskærer et Halloween græskar på perfekt vis og fortæller om trenden med at sysle med kreative projekter, der vinder ind på os i en travl og stresset hverdag.

Vi talte også om Regeringens finanslovsudspil og deres lovforslag om, at vi skal straffe folk, som sælger opgaver til elever og studerende på landets uddannelsesinstitutioner.

Mobning på arbejdspladsen er et kæmpe problem, og det kan være svært at komme til livs. Tine Ravn, specialist i arbejds- og organisationspsykologi, giver gode råd til at komme det til livs.

tirs 1. oktober 2019 06:04 30

Musikeren Kesi var forbi, og han hjalp os med at få besvaret dagens brevkasse: Lineas dilemma om, hvorvidt hun kunne købe den samme jakke, som hendes veninde havde, uden at spørge hende om lov først. Han blev også hængende til dagens udgave af Helt Alene med min mening.

I går vandt Mads Pedersen VM i landevejscykling. Vi fangede cykelstjernen i dag, som stadig ikke helt har fattet, at han nu kan kalde sig verdensmester.

Popdronningen Ariana Grande spiller koncert i København i aften. Vi havde også besøg af Aske og Amalie, der er kæmpe Ariana Grande-fangirls. Det er popdronningen skyld, at de blev bedste venner!

Folketinget åbnede i dag, og vores reporter Cecilie Fuhlendorff var på pletten på Christiansborg, hvor hun blandt andet snakkede med Kristian Hegaard fra Radikale Venstre, der er blevet mobbet med sit handicap på de sociale medier. Morten og Cecilie taler om, hvad politikerne kan gøre for at komme mobning på arbejdspladser og uddannelsesinstitutioner til livs.

man 30. september 2019 06:04 31

I denne uge dykker Jojo, Stefan og Mikkel ned i temaet mobning. Vi starter ugen ud med Helle Rabøl Hansen, der er mobbeforsker og selv har mobbet andre i sin barndom. Helle forklarer, hvorfor vi mobber, og om man skal blande sig, når folk mobber. Derudover snakker vi med den nyslåede verdensmester i landevejscykling, Mads Pedersen, om hans triumf samt geolog Henrik Granat, der er enormt fascineret af kæmpesten. Så meget at han har lavet et kort over Danmarks kæmpesten.

Du er på side 8 af 20. Tidligere episoder → Tidligste episoder →

↑ Gå til sidens top