Torsdag 1. juli 2021

Der blev i alt spillet 268 forskellige sange 351 gange på P3 på denne dag i uge 26.

Mest spillede sange

Dagens program

Tid Titel
00:05

Natradio

00:05 Statisk – Højhus UU
00:08 Drew Sycamore – Jungle
00:11 Phlake – Angel Zoo
00:14 Emil Kruse – Uptown
00:16 Everyone You Know & Joy Anonymous – Just for the Times
00:19 Tate McRae & Khalid – Working
00:23 Ariana Grande featuring The Weeknd – Love Me Harder
00:27 Sigrid – Mirror
00:29 Selma Judith – Hollow Grounds
00:33 Benny Jamz, Gilli & Kesi featuring B.O.C – Hajde
00:36 Clara – What They Say
00:42 Wiinston – Canada
00:46 Karl William – Om igen UU
00:53 Saso featuring Awinbeh – Damn
00:56 Pa Salieu featuring Slowthai – Glidin’
01:03 Brimheim – Exquisite Bliss UU
01:06 Harry Styles – Sign of the Times UU
01:10 Rebecca Lou – Lovesick UU
01:14 Patina – Sådan må det være (Uhhhh)
01:17 Olivia Rodrigo – Good 4 U
01:20 Lukas Graham – Lie
01:25 Cannons – Fire for You
01:29 Vera & Jada – Lifetime
01:31 Skinz – Malibu
01:34 Sulka & Tue Track – Marie med duen
01:38 Mina Okabe – I’m Done UU
01:41 MAY-A – Time I Love to Waste
01:44 BTS – Butter
01:47 Mahalia featuring Rico Nasty – Jealous
01:50 Nik & Jay – Magisk
01:53 Easy Life – Skeletons
01:56 Future Animals – Crazy Love
02:03 Fyr & Flamme – Menneskeforbruger UU
02:06 Chvrches & Robert Smith – How Not to Drown
02:10 Julias Moon – Lipstick Lies
02:14 Ganger – Styrke UU
02:17 Laura Mvula – Church Girl
02:20 Griff – One Foot in Front of the Other
02:26 Billie Eilish – Lost Cause
02:29 Purple Disco Machine featuring Moss Kena & The Knocks – Fireworks UU
02:32 Dua Lipa – Love Again
02:35 Saveus – Himalaya
02:39 Icekiid – ErruDumEllaHvad
02:41 Hans Philip – Drenge & piger
02:44 Hugo Helmig – Wild
02:47 Ed Sheeran – Bad Habits
02:51 Daya – Bad Girl
02:54 Uro – Når jeg bli’r til jord UU
02:57 Julie Ellinor – Disarray UU
03:03 Coco O. – Soldier
03:06 L.O.C. featuring Barbara Moleko – Helt min egen
03:10 Lorde – Solar Power UU
03:14 Dopha featuring Beinir – I’m Not Crying, You Are
03:16 Sigrid – Mirror
03:19 Lord Siva – Solhverv
03:22 Justin Wellington featuring Small Jam – Iko Iko
03:25 Fabräk – Daarligt
03:28 Natasja, Tessa & Karen Mukupa – Til banken
03:31 Halsey – Without Me
03:34 Fraads – Døde i dine arme UU
03:38 Twenty One Pilots – Shy Away
03:41 Jung – Tur retur
03:43 Siné – Older
03:47 King Princess – House Burn Down
03:50 Gilli – Tidligt op UU
03:53  – Live to Survive UU
03:56 Mekdes – Lonely
04:03 The Kid Laroi – Without You
04:09 The Minds of 99 – Stjerner på himlen UU
04:13 Drew Sycamore – 45 Fahrenheit Girl
04:15 Greta – Vibrant
04:18 Lidt til Lægterne – Lidt til lægterne (Kå så Danmark)
04:21 Ariana Grande – Thank U, Next
04:24 Scarlet Pleasure – Somebody Else
04:31 The Blessed Madonna & Fred Again.. – Marea (We’ve Lost Dancing)
04:33 Brandon Beal featuring Lukas Forchhammer – Golden
04:37 Arlo Parks – Hurt UU
04:41 Maximillian – Beautiful Scars
04:44 Charlie Puth – How Long
04:47 Erika de Casier – Busy UU
04:51 Bbybites – Take Me Hard
04:53 Nao featuring Adekunle Gold – Antidote
04:57 Lydmor – If You Want Capacity
05:03 Anne-Marie, KSI & Digital Farm Animals – Don’t Play
05:05 Andreas Odbjerg – Føler mig selv 100
05:09 School of X – Feel of It UU
05:12 Harry Styles – Watermelon Sugar
05:15 Olivia Rodrigo – Good 4 U
05:18 Jada – Lonely UU
05:21 Eee Gee – Favourite Lover UU
05:24 Jorja Smith featuring Shaybo – Bussdown
05:28 Fousheé – Deep End UU
05:30 Nicklas Sahl – New Eyes
05:34 Angående Mig – Jeg elsker alt hvad du hader ved mig
05:37 Khalid & Disclosure – Know Your Worth UU
05:40 Tinashe & Buddy – Pasadena
05:43 BTS – Butter
05:45 Josie Amadonna – Donkey Kong
05:48 Clara – Crazy
05:51 Easy Life – Skeletons
05:54 Pauline – Ny og næ UU
05:57 Future Animals – Ask for It UU
06:05

P3 Morgenmix med Pernille Krog Mogensen

06:05 Benjamin Hav – Den dejligste boy
06:08 Arlo Parks – Hurt UU
06:12 Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
06:15 Kidd – Buongiorno
06:19 Tove Lo – Disco Tits
06:22 Rebecca Lou – Lovesick UU
06:26 Lamin featuring Karl William – Opladt
06:29 Dua Lipa – Love Again
06:31 Sivas – Sidste timer
06:34 Billie Eilish – Lost Cause
06:37 Sulka – Sundholm
06:40 Lizzo – Good as Hell UU
06:43 Natasja, Tessa & Karen Mukupa – Til banken
06:47 Miley Cyrus – Midnight Sky
06:50 Goss – Adrenaline
06:53 Rochelle Jordan – Love You Good Premiere
06:56 Lord Siva – Solhverv
07:05 Kesi featuring Hans Philip – Blå himmel
07:09 Easy Life – Skeletons
07:11 Mekdes – Hanging Upside Down
07:15 Drew Sycamore – Jungle
07:18 SUPER-HI & Neeka – Following the Sun UU
07:22 Taylor Swift – Willow
07:26 Sigrid – Mirror
07:28 Thøger Dixgaard – Blød inden i UU
07:32 Ariana Grande – Into You
07:36 Moodymann featuring Andrés – Lyk U Use 2 Premiere
07:41 Phlake – The Rascal
07:46 Alfie Templeman – Happiness in Liquid Form UU
07:49 The Weeknd – Blinding Lights
07:53 Lady Gaga – Free Woman Premiere
07:56 Pa Salieu featuring Slowthai – Glidin’
08:04

Go’ Morgen P3

Andensidste omgang Go’ Morgen P3 inden holdet går på ferie, men vi har altså stadig en masse fede ting på programmet.

Vi skal lære en endnu en ny slagsang, som Martin Johannes Larsen fra ‘Lidt til Lægterne’ skal synge på lørdag, når Danmark giver Tjekkiet tæsk i Baku.

En ny partineutral ungdomsorganisation kaldet SAGA er gået i luften, som har til formål at sørge for, at ungdommen bliver hørt - uden at der går partipolitik i den. Hvordan det fungerer, det hører vi medstifter af SAGA Jesper Theil Thomsen og ambassadør for SAGA Jonas Risvig til.

Vi står overfor en dejlig lang sommer, og der skal man jo vide, hvad man skal fordrive tiden med. Vi foreslår podcasts! Derfor har vi allieret os med ingen ringere end Anders Stegger, som har fået et voksenjob i DR Medier. Det er heldigt for os, for så har han det forkromede overblik over hvilke podcasts, der er en fryd for øret.

Og så kigger vi også på jeres personlige rekorder derude - og igen må man bare sige: GODT SKULDRET DERUDE!

08:03 Almost Monday – Broken People
08:06 Thøger Dixgaard – Blød inden i UU
08:14 Lidt til Lægterne – Lidt til lægterne (Kå så Danmark)
08:17 Arlo Parks – Caroline
08:24 Chiiild – Sleepwalking
08:27 Scarlet Pleasure – Somebody Else
08:32 Master KG featuring Nomcebo & Burna Boy – Jerusalema (Remix)
08:39 Rebecca Lou – Lovesick UU
08:46 Joy Crookes – Feet Don’t Fail Me Now
08:54 Ganger – Bye Bye
08:57 BTS – Butter
09:04 Internet Money, Gunna & Don Toliver featuring Nav – Lemonade
09:07 Robyn – Dancing on My Own
09:14 Benny Jamz, Gilli & Kesi featuring B.O.C – Ibiza
09:20 Remi Wolf – Photo ID UU
09:26 Medina – 12 dage
09:32 Hugo Helmig – Wake Up
09:39 Olivia Rodrigo – Good 4 U
09:47 Lidt til Lægterne – Lidt til lægterne (Kå så Danmark)
09:50 Tiësto – The Business
09:55 Rihanna – Man Down
10:04

Mememesterskaberne på P3

Hvem er Danmarks bedste mememager?

Mathias Helt samler nogle af Danmarks bedste memeprofiler, som konkurrerer mod hinanden i diverse meme-discipliner.

Én efter én må de forlade konkurrencen, så vi til sidst kan kåre #mememesteren2021

I dagens første dyst møder memeprofilerne Den medierede grubler og Urtefaderen hinanden. Go’ Morgen P3 er gæstedommere og sender en af de to store memeprofiler direkte i semifinalerne! I dagens anden meme-kamp slås Skammekrogen og Ting jeg synes er sjovt. Philip May er gæstedommer og afgør, HVEM der går videre til semifinalerne.

10:04 Powfu featuring Beabadoobee – Death Bed UU
10:10 Karl William – Blind igen
10:17 Easy Life – Skeletons
10:21 Drake – Passionfruit
10:28 Miley Cyrus – Angels Like You
10:32 Lidt til Lægterne – Lidt til lægterne (Kå så Danmark)
10:35 SG Lewis & Lucky Daye – Feed the Fire
10:42 Ukendt Kunstner – Overleve
10:45 Mabel – Don’t Call Me Up UU
10:51 Sigrid – Mirror
10:55 RoseeLu – Playing Alone
11:03 SZA – Good Days UU
11:09 Lukas Graham – Mama Said
11:16 Justin Wellington featuring Small Jam – Iko Iko
11:19 Calvin Harris featuring Big Sean, Katy Perry & Pharrell Williams – Feels
11:26 Jungle – Talk About It
11:33 Dua Lipa – Love Again
11:38 Liss – Leave Me on the Floor
11:42 Victor Leksell – Svag UU
11:48 Siné – Older
11:55 Kidd – Buongiorno
11:58 Galantis & JVKE – Dandelion UU
12:04

Pelle Peter på P3

Pelle Peter På P3 er Danmarks vigtigste musikprogram. Pelle Peter Jencel præsenterer dig hver dag for det bedste og mest spændende fra den danske musikscene med gæster, nye udgivelser og P3 Listen.

12:03 Beyoncé featuring Kendrick Lamar – Freedom
12:10 The Minds of 99 – Emil
12:12 The Weeknd – Save Your Tears
12:16  – Live to Survive UU
12:19 Benjamin Hav featuring Pind & Emil Kruse – Hurra
12:23 Justin Bieber – Sorry
12:29 Emil Stabil – Boom Boom Boom
12:31 Bathsheba – Hit ‘n’ Run
12:38 Andreas Odbjerg – Velkommen tilbage
12:45 Ed Sheeran – Bad Habits
12:53 Mina Okabe – Walk Away
12:57 Daft Punk – Harder, Better, Faster, Stronger
13:04 Fyr & Flamme – Menneskeforbruger UU
13:11 Eee Gee – Favourite Lover UU
13:14 Ganger – Olympisk UU
13:18 Missy Elliott featuring Ludacris – One minute man
13:28 Saso featuring Awinbeh – Damn
13:31 Estelle featuring Kanye West – American Boy
13:36 Pil – Når du går herfra (Nattely) (Live KarriereKanonen Finale 2021) Premiere
13:37 Pil – Når du går herfra (Nattely)
13:40 Dopha – The Game UU
13:44 Benny Jamz, Gilli & Kesi featuring B.O.C, Semih Automatisk & Statmilz – Dyckman
13:51 Josie Amadonna – Donkey Kong
13:54 Tessa – Ben
13:55 Clara – Legend
13:55 Tessa featuring Orgi-E – Blæstegnen
14:04

P3 med Martin Plauborg og Sebastian Lund

14:04 Disclosure featuring Kelis – Watch Your Step
14:10 Taylor Swift – Bad Blood
14:13 School of X – Feel of It UU
14:18 Drew Sycamore – Jungle
14:22 London Grammar – How Does It Feel UU
14:29 Soon – Soda
14:32 Lorde – Solar Power UU
14:38 Dodo featuring VM-Holdet 1998 – Vi vil ha’ sejren i land
14:45 BTS – Butter
14:49 Brimheim – Exquisite Bliss UU
14:56 Calvin Harris featuring Tom Grennan – By Your Side
15:03 Glass Animals – Heat Waves
15:09 Erika de Casier – Busy UU
15:13 Saso featuring Awinbeh – Damn
15:20 Tove Lo – Habits (Stay High) UU
15:24 Twenty One Pilots – Stressed Out UU
15:31 Sigrid – Mirror
15:37 Mahalia featuring Rico Nasty – Jealous
15:42 Selma Judith – Hollow Grounds
15:46 Haim – Don’t Wanna
15:51 Laid Back – Sunshine Reggae
15:56 Ed Sheeran featuring Eminem & 50 Cent – Remember the Name Premiere
16:04

Touren på P3

Værter: Rikke Smed og Martin Kampmann.

16:03 Coco O. – Soldier
16:08 Tate McRae & Khalid – Working
16:18 Benal – Uh Babe UU
16:23 Jada – On Me
16:29 Billie Eilish – Lost Cause
16:32 Purple Disco Machine featuring Moss Kena & The Knocks – Fireworks UU
16:37 Shawn Mendes – In My Blood
16:41 Lidt til Lægterne – Lidt til lægterne (Kå så Danmark)
16:47 Curtis Waters featuring Harm Franklin – Stunnin’
16:50  – Don’t Wanna Dance
16:56 Queen – I want to break free
17:03 Goss – Mad Man UU
17:07 Siné – Older
17:14 Imagine Dragons – Radioactive UU
17:22 Lord Siva & Vera – Paris UU
17:26 MAY-A – Time I Love to Waste
17:31 Nao featuring Lianne La Havas – Woman
17:34 Holly Humberstone – The Walls Are Way Too Thin
17:41 Bon Jovi – It’s My Life
17:41 Soleima – Force of Nature
17:45 Harry Styles – Adore You
17:50 Olivia Rodrigo – Good 4 U
17:53 Daya – Bad Girl
17:57 Chiiild – Sleepwalking
18:05

Popdatering

Vært: Frederik Hjerrild.

Produceret for DR af Munck Studios København.

18:05 Citybois featuring TopGunn – Pool
18:08 Tiësto – The Business
18:11 220 Kid & GRACEY – Don’t Need Love
18:15 Josie Amadonna – Donkey Kong
18:18 Griff – One Foot in Front of the Other
18:21 Years & Years – Starstruck
18:26 Hugo Helmig – She’s Still Dancing
18:29 BTS – Butter
18:33 Calvin Harris & Dua Lipa – One Kiss
18:36 Purple Disco Machine featuring Moss Kena & The Knocks – Fireworks UU
18:37 Purple Disco Machine – Playbox
18:41 Laura Mvula – Church Girl
18:44 Camila Cabello featuring Young Thug – Havana
18:48 Bathsheba – Fighting for Your Love
18:51 Dua Lipa – Love Again
18:53 24kGoldn featuring iann dior – Mood
18:55 Joel Corry & MNEK – Head & Heart
18:58 Kidd – Buongiorno
19:03 Romy – Lifetime UU
19:06 Regard, Troye Sivan & Tate McRae – You UU
19:10 Bruno Mars featuring Cardi B – Finesse (Remix)
19:14 Benny Jamz, Gilli & Kesi featuring B.O.C – Hajde
19:15 Artigeardit & Kesi – Er her
19:15 Benny Jamz, Gilli & Kesi featuring B.O.C – Ibiza
19:19 Bbybites – Take Me Hard
19:22 Cannons – Fire for You
19:27 Mekdes – Hanging Upside Down
19:30 Sigrid – Mirror
19:33 Arlo Parks – Hurt UU
19:37 Ed Sheeran – Bad Habits
19:41 Scarlet Pleasure – Somebody Else
19:44 London Grammar – How Does It Feel UU
19:48 Justin Bieber featuring Giveon & Daniel Caesar – Peaches
19:51 Jung – Tur retur
19:54 Clara – Legend
19:58 Lidt til Lægterne – Lidt til lægterne (Kå så Danmark)
20:03 Major Lazer featuring Nicki Minaj & PartyNextDoor – Run Up
20:06 Emil Stabil – Boom Boom Boom
20:08 Calby – Burnout
20:12 Clean Bandit featuring Zara Larsson – Symphony
20:12 Andreas Odbjerg – Føler mig selv 100
20:13 Andreas Odbjerg & Clean Bandit – 100 Symphony (Popdatering Mashup)
20:17 The Blessed Madonna & Fred Again.. – Marea (We’ve Lost Dancing)
20:20  – Live to Survive UU
20:27 Riton & Nightcrawlers featuring Mufasa & Hypeman – Friday (Dopamine Re-edit)
20:30 Galantis & JVKE – Dandelion UU
20:33 Drew Sycamore – Jungle
20:36 The Chainsmokers featuring Halsey – Closer
20:40 Victoria Monét, Khalid & SG Lewis – Experience
20:43 Cheat Codes & Kris Kross Amsterdam – Sex
20:46 Noizu – Summer 91 (Looking Back)
20:49 Doja Cat featuring SZA – Kiss Me More UU
20:52 Bicep – Apricots
20:56 Rihanna featuring Calvin Harris – We Found Love
21:03

Kollektivet: Europæisk hip hop, afrobeats og subgenrer

Kollektivet præsenterer Nina Marie Lange der giver dig det nyeste indenfor Europæisk hip hop, afrobeats, drill og andre subgenrer. Hver uge kigger hun nærmere på hitlisterne i vores europæiske nabolande, taler med spændende kunstnere og graver sig ned i de seneste og det bedste fra en genre der sjældent kan findes på danske playlister.

Produceret for DR af Munck Studios København.

21:03 WurlD, Erica Banks & Amaarae featuring Kida Kudz & Cuppy – Bossy Part II Premiere
21:07 Haval & Manny Flaco – DANSA TILL MISÄR Premiere
21:10 Headie One – Pound Signs Premiere
21:13 Magzim – Mit Life Premiere
21:16 K-Trap & DoRoad – Maths Premiere
21:18 Azet & Zuna – Skam Koh Premiere
21:21 Krept & Konan, S1lva & M1llionz featuring Morrison – Olé (We Are England) Premiere
21:26 Ant Wan – Marbella Premiere
21:29 S4MM – Habibi Premiere
21:32 C.Gambino – SVÄVAR Premiere
21:34 Ardian Bujupi & Eno – Aladdin Premiere
21:38 LEE – Vanvittigt Premiere
21:40 CAPO – GHETTOGIRL Premiere
21:43 S1mba featuring Tion Wayne & Stay Flee Get Lizzy – Bounce Premiere
21:46 PVSO – Kool Premiere
21:49 Juice – No Action Premiere
21:52 Kai$er – Wavy Premiere
21:55 Serge Ibaka & Tayc – LEGGO Premiere
21:59 Mist featuring Burna Boy – Rollin’ UU Premiere
22:03

Kollektivet: Ambient, electronica, dubstep og nørdet techno

Pernille Krog Mogensen er værten der i denne uges udgave af Kollektivet præsenterer dig for alt fra braziliansk technotrance, super hurtige sager fra bl.a. Chippy Nonstop og Nia Archives, og derudover byder aftenen på hele to præmierer fra hhv Kasper Bjørke og DJ I.D.

Rumpistol er gæsteselektor og playlisten er rygende hed som altid.

Produceret for DR af Munck Studios København.

22:03 Nia Archives – Headz Gone West Premiere
22:05 YUF-O – Rebuild, Recharge Premiere
22:10 DJ I.D – Think About Me (DJ Sports Remix) Premiere
22:15 AceMoMa – Legend Of The African Samurai II Premiere
22:20 Shy FX & Breakage featuring Ras Haile Malekot – Rastafari Premiere
22:22 Rumpistol – There There (Sieren Remix) Premiere
22:26 Rumpistol – There There (Sieren Remix)
22:28 Boards Of Canada – In A Beautiful Place Out In The Country Premiere
22:37 Kasper Bjørke – Baybi (Roman Flügel Remix) Premiere
22:41 Popmix – Hjernesutter Premiere
22:47 Chippy Nonstop & dj genderfluid – No Sleep Premiere
22:52 Leila K – Open sesame Premiere
22:56 badsista – TOMOTOMO Premiere
23:03

Kollektivet: Dance, disco og progressive house

Kollektivet præsenterer Helle Helle som byder på det absolut bedste dance, disco og progressive house som verden har at byde på. Hør verdens bedste dance lige nu og en række af remixes, smækket sammen til aftenens særlige Hurricane Mix og få serveret gammel lyd i ny forklædning i ugens Back2TheFuture track.

Produceret for DR af Munck Studios København.

Bob Marley featuring Robin Schulz – Sun Is Shining
SMYLES – Baker Street Premiere
Riton & Nightcrawlers featuring Mufasa & Hypeman – Friday (Dopamine Re-edit)
Marco Anzalone – Goosebumps (Extended Club Mix)
DJ Helle Helle – Bad Guy (Hurricane Mix)
Volkoder – Yeah Yeah (Extended Mix) Premiere
Gorgon City featuring Evan Giia – Burning (Terrace Dub) Premiere
Tiësto & Mabel – God Is A Dancer (James Hype Extended Remix) Premiere
KREAM – Take Control (Extended Mix)
Paul Jockey – Calabria (2020 Club Mix) Premiere
Barlas & Mert featuring Yoelle – Astronaut In The Ocean
Damian Force – Got To Love Premiere
ATB, Topic & A7S – Your Love (9PM) (Extended Mix) Premiere
Sofi Tukker & Gorgon City – House Arrest (Chris Lorenzo Extended Mix) Premiere
Gotye featuring Kimbra – Somebody That I Used To Know (Audiorokk Used To Miss You Edit) Premiere
23:41 Enur featuring Natasja – Calabria 2006