Torsdag 27. oktober 2011

Der blev i alt spillet 240 forskellige sange 292 gange på P3 på denne dag i uge 43.

Dagens program

Tid Titel
00:05

Natradio

00:05 Freja Loeb – Soft Blues
00:08 Mike Sheridan featuring Maya Albana – Med små skridt UU
00:11 Ignug – Truck (I Don’t Give A…)
00:15 Clara Sofie & Rune RK – Lever for en anden
00:18 The Storm – Lullaby
00:22 The William Blakes – Land of Illusion
00:25 L.O.C. – Undskyld
00:29 Svenstrup & Vendelboe featuring Nadia Malm – Dybt vand
00:32 Suspekt – Vi ses i helvede
00:35 Hess Is More – Yes Boss
00:39 Lukas Graham – Ordinary Things UU
00:42 Liv Lykke – Notes Fall Premiere
00:45 De Eneste To – Morten
00:49 Alphabeat – Fascination
00:52 Turboweekend featuring Steffen Brandt – De brikker der aldrig faldt på plads
00:56 Vinnie Who – Killer Bee UU
01:03 Fallulah & Cody – Do What You Gotta Do
01:06 Kashmir – Graceland UU
01:11 The Rumour Said Fire – Passion
01:13 Laust Sonne – Lost My Heart
01:16 Pernille Vallentin – Kiss your demons away
01:20 Veto – Am I Awake or Should I Wake Up
01:24 Mew – Introducing Palace Players UU
01:28 Agnes Obel – Riverside
01:31 Lucy Love – Who You Are
01:35 Malk De Koijn – Vi tager fuglen på dig
01:40 Aura Dione – Geronimo UU
01:43 Per Vers – Ironman
01:46 Uso – Dans som Michael Jackson
01:49 The Sandmen – 5 Minutes Past Loneliness UU
01:53 Infernal – Ten Miles
01:56 Electric Lady Lab – Touch Me
02:03 When Saints Go Machine – Kelly UU
02:06 Fagget Fairys – Feed The Horse
02:09 Surfact – Feeding The Beast
02:13 Karen – Lås og slå
02:17 Mikael Simpson – Inden du falder i søvn UU
02:20 Murder – When the bees are sleeping
02:23 Burhan G – Burhan G UU
02:27 Clemens & Jon Nørgaard – Champion
02:31 Magtens Korridorer – Kom og mærk
02:34 Black City – Every Night
02:38 Darkness Falls – The Void
02:41 Kill Screen Music – The Sand Is Washing Us Away
02:45 Sebastian Lind – Never Let Go
02:48 Moi Caprice – Drama Queen UU
02:51 Oh Land – We Turn It Up
02:53 Outlandish – Triumf
02:57 UFO – Sindssyg
03:03 Carpark North – Burn It
03:06 Jokeren featuring Mass – Godt taget
03:10 Penny Police – All That Stuff Premiere
03:13 Inside The Whale – Hvor er tiden der ta’r os UU
03:16 Hannah Schneider – Raindrops
03:20 Wafande featuring Kaka – Gi’ mig et smil
03:23 Tina Dickow – Welcome Back Colour
03:26 Tim Christensen & the Damn Crystals – Surprise Me UU
03:30 Johnson – Bawler hele dagen UU
03:34 Christopher – Against the Odds
03:38 Nik & Jay – Udødelige
03:42 I Got You on Tape – Church of the Real
03:46 Søren Huss – Du er
03:49 Caroline Henderson – Kiss me kiss me UU
03:53 Dafuniks featuring Mattic, Astrid Elbek & Kuku Agami – Searching
03:56 Brother Grimm – Last Dance
04:03 Ulige Numre – København
04:06 Thomas Buttenschøn – Smukkere end smuk
04:10 Lasse Boman – Sunshine
04:13 Figurines – Hey Girl UU
04:16 Ginger Ninja – Bone Will Break Metal
04:19 The Floor Is Made of Lava – Do Your Sister
04:22 Rasmus Seebach – Natteravn
04:26 Bikstok featuring Erik Clausen – Fabrik
04:29 Battlekat – All The Useless Things
04:32 Filur featuring Simon Kvamm – Concentrate
04:35 Apollo – Birds Playing Guitar
04:39 Medina – Synd for dig
04:43 Ataf Khawaja – Sommerfugl UU
04:47 Jonny Hefty & Jøden – Gamle dreng
04:50 The Setting Son – Are You The One
04:53 Turboweekend featuring Tahita Bulmer – Now
04:56 Clara Sofie & Rune RK – Når tiden går baglæns
05:03 Ida Corr – In the Name of Love
05:06 The Raveonettes – Love in a Trashcan UU
05:09 Per Vers – Black Power UU
05:13 L.O.C. – Ung for evigt UU
05:17 Dúné – Let Go of Your Love
05:20 Julie Maria – Gør det kort
05:23 Jasmin – Mit rette element
05:26 Balstyrko – Intet stopper helt UU
05:29 D.A.D. – Laugh ‘n’ a Half
05:32 Cody – Sixteen Holes
05:36 Oh No Ono – Internet Warrior UU
05:39 Burhan G – Jeg’ i live
05:42 Lukas Graham – Ordinary Things UU
05:46 Mikael Simpson – Morgenlys
05:49 Love Shop – En nat bliver det sommer
05:53 Asle & Dico – Around The World Paper Thin (Stella Polaris Radio Remix)
05:56 Tue West – Vi lægger ingenting i dage
06:05

EfterårsMorgen på P3

06:03 Kashmir – Rocket Brothers
06:08 Vinnie Who – Accident or Will
06:12 Shanghai – Mine Mine Mine
06:18 Niklas – Ikke mer’ mig (Niklas fuck dig) UU
06:22 Oh Land – Sun of a Gun UU
06:27 Pretty Maids – Please Don’t Leave Me
06:34 The Storm – My Crown
06:39 Tim Christensen & the Damn Crystals – Surprise Me UU
06:44 Choir of Young Believers – Sharpen Your Knife UU
06:50 Xander – Os to og mine lagner UU
06:54 Blue Foundation – As I Moved On
06:57 Junior Senior featuring Thomas Troelsen – Move Your Feet UU
07:04 The William Blakes – The Light (Plane to Spain) UU
07:09 Nephew – Police Bells & Church Sirens
07:20 Panamah – Blikket opad
07:28 When Saints Go Machine – Church and Law
07:34 Hannah Schneider – Waiting for You
07:38 Veto – Built to Fail UU
07:48 Lars H.U.G. – Kysser himlen farvel
07:56 Saybia – The Second You Sleep UU
08:03 Den Gale Pose – Spændt op til lir
08:12 Darkness Falls – The Void
08:23 I Got You on Tape – Church of the Real
08:27 Outlandish – Feels Like Saving the World
08:33 The Raveonettes – Recharge & Revolt
08:44 Freja Loeb – Soft Blues
08:47 Hess Is More – Ssshhh UU
08:51 Thomas Helmig – Det er mig der står herude og banker på Premiere
08:55 Brother Brown featuring Frank’ee – Under the water UU
09:05

Radioens Efterretnings​tjeneste - R.E.T.

09:04 Enur featuring Natasja – Calabria 2006
09:11 Rasmus Seebach – I mine øjne
09:19 Torrpedorr – Lommen fuld af guld Premiere
09:25 Kashmir – The Curse of Being a Girl UU
09:29 Clemens – Byen sover
09:36 Sort Sol – Let Your Fingers Do the Walking
09:41 Sort Sol – Let Your Fingers Do the Walking
09:46 Medina – Synd for dig
09:50 Burhan G – Who Is He UU
09:56 Pato Siebenhaar – Gå for det UU
Casper Bach Hegstrup – Kending til R.E.T.
Alain Goraguer – Maquillage de Tiwa
10:03 Mew – Snow Brigade
10:09 Suspekt – Vi ses i helvede
10:15 Ida Corr – Let Me Think About It (Fedde Le Grand Remix)
10:19 Lukas Graham – Ordinary Things UU
10:27 Tim Christensen & the Damn Crystals – Surprise Me UU
10:35 Luke – Left to right Premiere
10:39 Tina Dickow – Copenhagen
10:45 Fielfraz – Shine Premiere
10:51 Wafande – Ny dag
10:54 Vinnie Who – Killer Bee UU
11:03 Lucy Love – Who You Are
11:11 Kasper Winding & Lars Muhl – Sjæl i flammer
11:20 Emma Acs – Fever
11:23 Swan Lee – Tomorrow Never Dies UU
11:29 Peter Kær & Brian Igen Igen – De sku’ de sku ha’ no’en banke-banke-bank (tæske-mix) Premiere
11:32 Rocazino – Ridder lykke Premiere
11:37 Aura Dione – Geronimo UU
11:41 Per Vers – Englefjæs
11:47 Filur featuring Simon Kvamm – Concentrate
Casper Bach Hegstrup – Kending til R.E.T.
Alain Goraguer – Maquillage de Tiwa
12:06

Smag på P3

12:05 The Broken Beats – Essentials UU
12:10 Ignug – A Kiss With Pizazz UU
12:13 Figurines – Let’s Head Out
12:18 Nabiha – Trouble
12:18 Malk De Koijn – Nalk
12:27 Malk De Koijn – Nalk
12:32 When Saints Go Machine – Kelly UU
12:36 Jooks – Træk vejret
12:39 Magtens Korridorer – Kom og mærk
12:43 Stephanie – Partyrock (gi’r en f***)
12:47 MC Einar – Arh dér!
12:56 Young – Englesang (Azizem) Premiere
13:02 I Got You on Tape – Church of the Real
13:06 Morten Breum – Moist (Faustix Edit) Premiere
13:12 Tim Christensen & the Damn Crystals – Surprise Me UU
13:21 Kashmir – Mom in Love, Daddy in Space
13:26 Rasmus Walter – Dybt vand
13:34 Oh Land – We Turn It Up
13:38 Fielfraz – My head is under water Premiere
13:42 Clara Sofie & Rune RK – Når tiden går baglæns
13:46 Treefight For Sunlight – Riddles in Rhymes
13:49 Kidd – Ik lavet penge
13:53 Psyched Up Janis – I Died in My Teens
13:57 L.O.C. – Absinthe
14:03 De Eneste To – Hvem springer du for
14:07 the echo vamper – Lover
14:10 Laid Back – White horse
14:14 Den Gale Pose – Den dræbende joke
14:14 Den Gale Pose – Flere ho’s Premiere
14:19 Volbeat – Maybellene i hofteholder UU
14:22 Wafande featuring Kaka – Gi’ mig et smil
14:26 Birk Storm – My Girl
14:29 Spleen United – Spleen Utd
14:37 Oh No Ono – Internet Warrior UU
14:40 Lukas Graham – Ordinary Things UU
14:44 Carpark North – Best Day
14:50 Rangleklods – Behaviour
14:54 Freja Loeb – Soft Blues
14:57 The Raveonettes – Blush UU
15:05

Pressen på P3

15:05 Jasmin – Mit rette element
15:11 Cut ‘n’ Move – Get Serious
15:15 Tim Christensen & the Damn Crystals – Surprise Me UU
15:23 Baby Woodrose – Everything’s Gonna Be Alright UU
15:26 Mikael Simpson – Lad det staa
15:33 The Wong Boys – Mega Star
15:38 Aura – Song For Sophie
15:43 Medina – Synd for dig
15:50 Electric Lady Lab – Touch Me
15:55 Malk De Koijn – Kosmisk kaos
16:05 Darkness Falls – The Void
16:10 Her Personal Pain – Touch
16:19 L.O.C. featuring U$O – Momentet
16:23 Veto – You Are a Knife
16:32 Bikstok – DK’s koner
16:36 Lars H.U.G. – ? er lykken så lunefuld
16:44 Xander – Os to og mine lagner UU
16:48 Peter Sommer – 8-6-6-0
16:55 Magtens Korridorer – Kom og mærk
16:58 Superheroes – So Far
17:06 The William Blakes – The Light (Plane to Spain) UU
17:11 Nabiha – Deep Sleep
17:14 Mads Langer – You’re Not Alone
17:23 Kashmir – Surfing the Warm Industry
17:27 Psyched Up Janis – Special One Premiere
17:34 Fallulah & Cody – Do What You Gotta Do
17:38 Outlandish – Guantanamo
17:46 I Got You on Tape – Church of the Real
17:49 Ulige Numre – København
17:52 Moi Caprice – To the Lighthouse UU
17:56 D.A.D. – Bad Craziness
18:03

Album Session - Kashmir

Kashmir – Mom In Love, Daddy In Space (Live P3 Session 2011) Premiere
Kashmir – Make It Grand (Live P3 Session 2011) Premiere
Kashmir – Lampshade (Live P3 Session 2011) Premiere
Kashmir – Graceland (Live P3 Session 2011) Premiere
Kashmir – It’s OK Now Premiere
Kashmir – Miss You (Live P3 Session 2011) Premiere
Kashmir – New Year’s Eve (Live P3 Session 2011) Premiere
Kashmir – Mudbath Premiere
Kashmir – Gorgeous Premiere
Kashmir – Kiss Me Goodbye (Live P3 Session 2011) Premiere
19:37 Boom Clap Bachelors – Falder ind og falder ud
19:41 The Floor Is Made of Lava – All Outta Love UU
19:46 Den Gale Pose featuring Mark Linn – Definitionen af en stodder
19:50 Freja Loeb – Soft Blues
19:53 When Saints Go Machine – You or the Gang
19:57 Kliché – Bravo Charlie
20:03

Sport på 3’eren

20:03 Nephew – Superliga
20:10 Stine Kinck – Kys
20:19 Love Shop – Ikke langt herfra
Suspekt – Vi ses i helvede
20:38 Karen – Sækken i katten
20:47 Aura Dione – Geronimo UU
20:55 The Loft – City of Dreams UU
21:03 Bob Marley & Funkstar de Luxe – Sun Is Shining (Radio De Luxe Edit)
21:13 Shanghai – Smoke and Mirrors (Michael Cassette Radio Edit)
21:22 Rosa Lux featuring Alberte Winding & Josefine Winding – Min klub først UU
21:32 Niklas – Ikke mer’ mig (Niklas fuck dig) UU
21:41 I Got You on Tape – Spinning for the Cause
21:51 Lukas Graham – Ordinary Things UU
22:03

P3 med Augusta Glahn-Abrahamsen

22:03 Freja Loeb – Never Stop Coming Back UU
22:07 The Storm – My Crown
22:10 Grand Avenue – The Outside UU
22:14 Diefenbach – Favourite Friend UU
22:18 Treefight For Sunlight – What Became Of You And I
22:21 Veto – This Is Not UU
22:25 Camille Jones – Nothing Comes From Nothing UU
22:28 Turboweekend – Something or Nothing
22:33 Lucy Love – Who You Are
22:36 Per Vers – Englefjæs
22:39 Sort Sol – Rhinestone
22:43 Medina – Synd for dig
22:47 Morten Breum featuring Jay Colin – Never Surrender
22:50 Pato Siebenhaar – Gå for det UU
22:54 Emma Acs – We Make Sense
22:56 Mads Langer – Riding Elevators
23:05 Filur featuring Simon Kvamm – Concentrate
23:08 Darkness Falls – Hey
23:12 D.A.D. – Empty Heads
23:16 Nik & Jay – Gi’ mig dine tanker
23:20 Peder – Light Years UU
23:24 Henrik Hall – Suzuki UU
23:27 Xander – Hovedet i spindelvæv
23:31 When Saints Go Machine – Kelly UU
23:34 Suspekt – Klaus Pagh UU
23:37 Spleen United – My Tribe UU
23:41 Fallulah – Out of It
23:45 Magtens Korridorer – Kom og mærk
23:48 Burhan G – Kun dig
23:51 Stephanie – Partyrock (gi’r en f***)
23:54 L.O.C. – Langt ude
23:57 Laust Sonne – Spell on You UU
Dyk ned i musikken på flere radiostationer: