Lasse Knudsen

Denne person har medvirket 290 gange på P3 siden vi startede med at indeksere. Første registrerede optræden var .

Optrædener gennem årene

Optrædener per program

Roller

  • Rolletype #
  • 1. Vært 281
  • 2. Medvirkende 7
  • 3. Gæst 2

Arbejdet sammen med

Kendt under navnene

  • Lasse Balslev Knudsen
  • Lasse Knudsen

Note: Der er ekstra usikkerhed i rolledata, da det er baseret på automatisk tekstanalyse af beskrivelser og titler, som kan være fejlagtig og ukomplet.

(Er denne person dig, og ønsker du ikke at optræde? Skriv til mig og jeg fjerner denne side.)

Alle optrædener (til og med 2. marts 2025)

Du er på side 2 af 2. ← Vis senere optrædener

Dato Rolle Program
søn 2. marts 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Det er fastelavn, og Lasse har taget det meget seriøst - han er nemlig klædt sig ud som sin livret. Der florerer freaky AI-videoer på vores sociale medier af babyer, der bliver til burgere og katte, der kører bil. Men hvem står bag vanviddet, og hvad er formålet? Inge tester Lasse i utroskabstesten, men heldigvis kan parterapeut Nina Reventlow redde ham med hendes ekspertviden, efter et lidt uheldigt resultat. Til gengæld venter der en positiv klimanyhed, og så slutter vi morgenen af med at slå kriser af tønden.

Værter: Inge Thorup og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Andreas Møgelmose, lektor i kunstig intelligens.

Nina Reventlow, psykoterapeut og parterapeut.

lør 1. marts 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Der har været drama i Det Hvide Hus igen med et kæmpe skænderi for åbne kameraer. Hvad skete der egentlig mellem Trump og Zelensky i går? Italien er sure på Estland for at gøre grin med deres land i en MGP-sang, men Inge vil gerne vise Estland, hvordan man ægte går over stregen - derfor har hun skrevet en rigtig mobbesang om Italien. Og så spørger Lasse sin vestjyske bedstemor ind til, hvorvidt hun har lyst til at svinge forbi et dildoparty på et plejehjem? Det blev en af de kortere samtaler. Lasse og Inge sparker i hvert fald weekenden i gang med højt humør!

Værter: Inge Thorup og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Malthe Sommerand, DR-journalist i USA.

fre 28. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 27. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

ons 26. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lidt mere end en tredjedel voksne danskere har huller i tænderne. Både Liva og Andreas har været til tandlæge for nylig og var clean, så nu er der kun Lasse tilbage. Formanden for dansk tandlægeforening kommer forbi og unboxer Lasses mund og kommer med et par overraskende hacks til god mundhygiejne. Det er også en morgen, hvor Lasse får hidset sig op over sin elskede far, der har været på besøg fra det jyske og også bliver irriteret på Liva over, at hun ikke ved, hvilken dag det er på søndag. Det til trods for at hun bruger flere hundrede kroner på at fejre selvsamme søndag.

VÆRTER: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen

KILDER: Torben Schønwaldt, formand tandlægeforeningen

søn 23. februar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Det gik ned i går til børnenes MGP, og i dag får vi eksklusivt lov til at tale med de nye stjerner, før de tager på Danmarksturne. Lasse og Mads tester om den famøse castor-oil kan fikse deres problemer med oppustethed og give dem en fladere mave. Derudover bliver der skrålet morgensang i studiet, da Mads prøver med opbakning fra lytterne at overbevise Lasse om, at morgensang er genialt. Sidst, men ikke mindst, kan Lasse slå 13-årige Naja i prisen på jyske retter.

Værter: Lasse Knudsen og Mads Læbel.

Medvirkende:

Tempo, dansk musikgruppe fra MGP.

Jens Gram, osteopat, Aarhus Osteopati.

lør 22. februar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

MGP fylder 25 år! Hvad laver de største stjerner fra MGP i dag? Vi sætter ild til turbofluen og har fat i alle de gamle legender.

Bøger er hot og trendy. Damerne er åbenbart vilde med folk, der læser i det offentlige rum. Men hvilke bøger skal Lasse flashe, når han er ude i tog og busser, så han vækker interesse hos kvinderne?

Værter: Lasse Knudsen og Anders Hagen.

Medvirkende:

Ditte Engels Hermansen, litteraturformidler.

Morten Filipsen, musiker.

Theis Elkjær, musiker Turbofluen.

Jimilian, musiker.

fre 21. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Kan man se og forstå plottet til en HEL film på kun en enkel TikTok-video? Det mener Liva åbenbart, at man kan. Resten af hele verden er selvfølgelig uenige. Så vi tester hende.

Elon Musk har lagt sig ud med en af vores helt store hjemmedrenge: Andreas Mogensen. Det skulle han aldrig have gjort. Så vi prøver at finde det bedste comeback til Andreas.

Og så skal vi også se, om man på en ikke-kedelig måde kan finde ud af, hvorfor valget i Tyskland er vigtigt.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

tors 20. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Der er en asteroide, som kan ødelægge en hel by, på vej mod jorden. Den rammer højst sandsynligt ikke. Men… hvis den nu gjorde, hvilken by ville vi så helst have tilintetgjort? Det er delte meninger.

Og så skal vi finde ud af, hvad fanden et konklave er. Andreas er nemlig helt vild med det, men det handler om paven og kardinaler. Lyder umiddelbart monster kedeligt.

Og så har Mette Frederiksen én besked til forsvarschefen: Køb, køb, køb! Men hvilken stemning kører der oppe i hans hoved, når han får at vide, at han nu bare skal ud og shoppe for 50 milliarder? Vi laver dagens soundtrack på det.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

ons 19. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

USA har jagt i en seriøs jagt på råstoffer. De spiller åbenbart en kæmpe rolle, for debatten om råstoffer dukker op hele tiden, når det kommer til USA og den nye amerikanske administration, men hvad handler det egentlig om? Vi bliver lidt klogere på, hvilken rolle råstofferne spiller i international politik sammen med Jonas Parello-Plesner. Lasse er helt blæst bagover af TV 2-dokumentaren “Naboen fra helvede”, og selv om naboer kan være søde, så kan de VIRKELIG også være irriterende. Derfor har vi selvfølgelig planlagt en lille omgang “Jeg elsker dig nabo, men…”.

Lasse har også taget et dilemma med, som han helt sikkert ikke er alene med. Han er nemlig i tvivl om reglerne for drikkepenge, når man er på restaurant. Vi vejrer folkestemningen og finder ud af, om de er enige eller uenige med Lasse. Vi har kendt til woke-begrebet længe, men der er kommet en modbølge, som af flere medier bliver kaldt den “the vibe shift”, men hvad er mærkesagerne for modstanderne af woke? Vi spørger chefredaktøren på magasinet, Modstrømmen.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen & Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Jonas Parello-Plesner, Direktør for demokratifonden Alliance of Democracies Foundation.

Michel Oliver, chefredaktør på Modstrømmen.

fre 14. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Så er dagen endelig kommet! Det er blevet tid til “Sig det med kødbuket”. Lasse har i forbindelse med valentinsdag allieret sig med lytteren Maria, som skal overraske sin kæreste med en kødbuket. Altså tre franske hotdogs. Det bliver magisk.

Vi skal også lige forbi nogle gyldne YouTube-videoer. For YouTube fylder nemlig 20 år i dag, så vi skruer tiden tilbage.

Og så skal vi finde den perfekte sang til nyheden om, at USA har inviteret Ukraine til et møde, sammen med Rusland. Ikke umiddelbart en super fed invitation.

Værter: Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

tors 13. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Hvad skal man gøre, hvis ens kollega spiser ekstremt ucharmerende? Det dilemma står Julie i, så vi prøver lige at finde svar på det.

Liva har også lige en lille quiz til Lasse. Er det en Sci-fi skurk eller Elon Musk’s børn?

Og så er vores søde kollegaer Kasper og Nynne i gang med at finde Danmarks bedste ventetone. Så vi hører lige, hvordan jagten går.

Værter: Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

ons 12. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi og Lasse Knudsen, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tirs 11. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse har haft en eneste ting i tankerne de seneste 24 timer. Det er selvfølgelig den trompetbuks, som Kendrick Lamar bar under dette års half time show ved årets Super Bowl. Men kan han bære dem? Lasse har faktisk også undret sig over en anden ting. For hvordan er der egentlig i kvindernes omklædningsrum? Ligeså kig-ned-i-jorden-ik-snak-med-nogen-agtigt som i mændenes? Ja okay, der er faktisk også en tredje ting, han har tænkt på. For er det egentlig en god ide med en global version af Eurovision, som Rusland foreslår efter at være blevet udelukket fra det europæiske? Liva forsøger at holde styr på alle Lasses mange tanker.

Værter: Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Anders Puck Nielsen, militæranalytiker ved Forsvarsakademiet.

man 10. februar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse er kommet hjem fra skiferie med en ny beklædningsgenstand, som Liva ikke rigtig ved om går i Danmark. Det er ikke den eneste ting, som værterne er lidt usikre på, for bankerne har også rekordstort overskud, men er det fedt, når det er os, de tjener pengene på? Det er også mandag, hvilket betyder ‘Du er ikke alene’, hvor lytteren Alberte har hacket systemet, når det gælder de latterlige papsugerør, vi alle er tvungne til at benytte i klimaets navn. Sidst på morgenen ryger Liva og Lasse i totterne på hinanden over nyhedsudvalget på dr.dk. Og ja, det er faktisk overraskende.

Værter: Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Morten Bruun Pedersen, cheføkonom i Forbrugerrådet Tænk.

lør 1. februar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Værterne er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Julie Rahbek og Lasse Knudsen.

fre 31. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Københavns Kommune har brugt 28.000 kroner på lort. Bogstaveligt talt. Det får Lasse til at gakke helt ud, før Andreas har taget en stak bøger med, fordi han vil se, hvor meget han skal betale Lasse for at kaste sig over en af dem. En masse giftige natsværmerlarver har indtaget Fyn. Sidst på morgenen taler Lasse og Andreas med en mand, der har mødt Donald Trump. Men det er faktisk noget helt andet, de skal tale om.

Værter: Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Jonas Parello-Plesner, sikkerhedspolitisk ekspert og direktør for Alliance of Democracies Foundation.

tors 30. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Andreas er begyndt at undre sig over om det egentlig er muligt for Donald Trump at forlænge sin præsidentperiode, som han flere gange har joket med. Torsdagens lytterdilemma sætter ild i indbakken, og til sidst har Lasse og Liva en stor overraskelse med til Andreas, som bliver modtaget anderledes end forventet.

Værter: Andreas Kousholt, Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Mads Dalgaard, USA-ekspert.

ons 29. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

INGEN værter kan tillade sig at være landsforrædere i dag, mener Lasse. De danske håndboldherrer skal nemlig i kamp allerede 17.30. Det er også en morgen, hvor Andreas forsøger at afdække, hvor ligegyldige ting en palæontolog finder interessant, hvis bare det er gammelt nok. Liva har en quiz med, hvor drengene skal gætte, om et navn er en kunstner booket til Roskilde Festival eller et strippernavn, og så forklarer hun også, hvordan Grønland nogensinde endte som dansk.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Thomas Bang Holm, palæontolog.

Morten Soubak, håndboldtræner.

søn 26. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Morten og Lasse er dine værter denne søndag. Morten har nogle problemer, for han kan ikke lide at klippe tånegle, og derfor gjorde hans mor det for ham, indtil han var 26 år. Nu forsøger han at få det bedre med sig selv ved at høre lytterne fortælle, hvad deres mor har gjort for dem alt for længe. Vi tester også Lasses evne til at multitaske i TikTok-testen og taler med en neuropsykolog om forskellen på mænds og kvinders hjerner. Desuden er Lasse forarget over Nikolaj Jacobsens sløset måde at opbevare sin taktikbog på. Hvad nu, hvis han mister den? Til sidst hjælper vi kulturministeren med at finde det næste, der skal på UNESCO’s verdensarvsliste.

Værter: Morten Nabild og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Ro Robotham, ph.d. og neuropsykolog.

Jakob Engel-Schmidt, kulturminister.

lør 25. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Julie og Lasse er dine værter denne lørdag. Der sker rigtig mange ting i verden for tiden, og derfor ringer de til Ole Ryborg, som forklarer verdenssituationen gennem Harry Potter-universet. Men hvis Trump er Dumbledore, hvem er Mette Frederiksen så?

Senere tager værterne en snak med politiet, der er gået megaviralt på TikTok - og det kan vi selvfølgelig ikke lade være med at få nogle tips til. Julie vil også gerne lære spansk, men hun er ikke helt overbevist om, at det kan lade sig gøre via Duolingo. Det hele ender med en italiensk eksamen mellem to lyttere.

Værter: Julie Rahbek og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Ole Ryborg, EU-korrespondent.

Sisse Birkebæk, politikommisær og sektionsleder for Onlinepatruljen.

fre 24. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Hvad fanden gør man, når man har fået en sang på hjernen? Lasse har nemlig set X Factor, og nu har han brug for hjælp. Vi spørger en musiker, som også er hjerneforsker. Kæmpe kombi.

Så har ChatGPT været nede i går. Der må virkelig have været nogle skoleelever og arbejdspladser, som har haft det stramt. Så vi kører lige en omgang Dagens Soundtrack, som ender ud i rigtig fredagsstemning.

Og så har Andreas brug for hjælp fra frisører. For han har valgt at tage et billede med til frisøren af en kendt (meget flot) fodboldspiller. Men hvad tænker frisører, når man har lidt urealistiske hår-inspirationer med? Og hvor mærkelige billeder har folk egentlig haft med?

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Peter Vuust, musiker og hjerneforsker.

tors 23. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Andreas vil have en ny sugar daddy. Ikke til sig selv - men til Danmark. For vi er ikke bedste venner med USA her for tiden, så hvem skal være vores nye sugar daddy?

Så har Lasse også lavet en splinterny festival. For woke er åbenbart død. Så nu samler vi alle, der nogensinde er blevet cancelled, og så holder vi fest.

Og så får vi også svar på et af livets store spørgsmål. Kan nedfrosset mad holde sig for evigt? Og hvad fanden er reglerne for at fryse mad ned?

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Peter Viggo Jakobsen, lektor ved Forsvarsakademiet.

Michael René, fødevare- og hygiejneekspert.

ons 22. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse er kommet til at hidse sig op overfor en kioskmedarbejder, der bad om ID, da han ville købe alkohol. Han forstår derfor godt, at måske særligt ungarbejdere kan være bange for at spørge, men nu har han en alternativ løsning. Andreas har forsøgt at regne sammen, hvor mange penge, der befandt sig ved indsættelsen af Donald Trump som USA’s præsident. Spoiler alert; det er mange. Ulvene er tilbage for alvor i Danmark, og Lasse er irriteret på sine københavnervenner, der ikke forstå, vi ikke kan leve i harmoni, og til sidst får værterne afklaret, om vi virkelig kan komme til Mars indenfor de næste fire år.

Værter: Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende: Michael Linden Vørnle, astrofysiker ved DTU Space.

tirs 21. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse er træt, fordi han valgte at se Donald Trumps tale to gange, fordi der var så mange vanvittige ting i den. Selv om han ikke sagde “Grønland” i talen, gjorde han det så senere, så panikken er ikke helt ude af kroppen hos Andreas, der har ringet til DR’s erhvervskorrespondent Casper Schrøder for at forstå det med told. Andreas har også fundet en lidt spøjs indikator på, om folk generelt er glade eller kede af det i verden. Til sidst kommer Jonathan Spang på besøg forud for weekendens premiere på en ny sæson af ‘Tæt på sandheden’. Andreas og Lasse har en overraskelse, der får komikeren til at spærre øjnene op.

Værter: Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Casper Schrøder, økonomi- og erhvervskorrespondent DR.

Jonathan Spang, komiker, vært, skuespiller.

søn 19. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Dine værter her til morgen er Emil og Lasse! De er i gang med at lave P3’s største kædebesked og kæmper hele morgenen for at nå deres mål! De bliver også klogere på, om Donald Trump er berettiget Nobels Fredspris, og så får Lasse lidt tips og tricks til at blive sommerklar af ingen ringere end Kandis-Johnny.

Alt det og meget mere i søndagens program!

Værter: Emil Holm og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Rasmus Sinding, seniorforsker.

Johnny Hansen, musiker.

Alice Højer Christensen, speciallæge i mave-/tarmsygdomme.

lør 18. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Lasse og Emil er dine værter denne lørdag. De to værter har sendt deres praktikant ud i marken for at sprede god stemning ved at quizze live fra en bus. Kædebeskeden er tilbage, og Weekendmorgen er først ude med at starte P3’s største kædebesked. Lasse drømmer om at blive Monster-sommelier, og det kan måske blive en realitet efter et nyt tiltag i Vejen Kommune. Vi går også på jagt efter bjerggeder på Fur med hjælp fra en blind guide og jæger. Lyt med - det kan kun blive en god start på lørdagen.

Værter: Emil Holm og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

John Brinch, den blinde guide.

Peter Riis, formand for Jægerforeningen.

fre 17. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Hvad køber man egentlig, når man køber en drink til nogen i byen? Køber man lige 5 minutter til at sælge sig selv? Eller skal man bare knalde? Vi spørger rundt.

Så har Liva været på date! En vennedate. Nu ved hun bare ikke, hvordan man fortsætter. Drengene giver lidt tips. Måske ikke verdens bedste tips.

Og så skal vi have en kæmpe kamp mellem håndbold og fodbold. For hvorfor spiller håndboldspillere så ofte sammenlignet med fodbold? Vi giver Joachim Boldsen og David Nielsen plads til at diskutere det.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Joachim Boldsen, tidligere professionel håndboldspiller.

David Nielsen, tidligere professionel fodboldspiller.

tors 16. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Danmarks Naturfredningsforening siger, at det danske drikkevand er meget, meget bekymrende. Men samtidig siger de, at vi ikke skal være bekymrede. Hvordan kan noget være meget, MEGET bekymrende, samtidig med, at man ikke skal være bekymret? Vi ringer til dem!

Lasse er i tvivl, om det er okay, når han unmatcher piger, som han har matchet med på Tinder. Det er vi lidt i tvivl om - lige indtil Mette ringer ind. Mette har nemlig oplevet, at Lasse har unmatchet hende.

Og så skal vi finde ud af, om alle mennesker kan blive stalkere? For det siger eksperter åbenbart.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Maria Reumert Gjerding, præsident for Danmarks Naturfredningsforening.

Laurids Møller, psykolog hos Dansk Stalking Center.

ons 15. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse er i studiet, og han har fandme set noget håndbold. Det er da også et godt bud til Googlequizzen.

Vi ringer til en klog mand og spørger lidt ind til, hvorfor Grønland ikke bestemmer mere, end de allerede gør. For de har muligheden.

Vi skal have talt om noget, der lyder som en joke. Men det er en kulturkomité med.

Til sidst vender vi TikTok og så brandene i LA.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Søren Rud, ph.d. og lektor i historie, Københavns Universitet.

søn 12. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Lasse og Emil er dine værter denne søndag!

Søndag betyder TikTok-test, og i dag skal Lasse teste ”Sad nipple syndrome” - altså om han bliver ked af det, når der bliver rørt ved hans nippels. Derudover leder de efter sange, der er ekstra fede at spille, når man har snydt systemet og undgået en parkeringsbøde i Dagens Soundtrack, og så er komiker Conrad Molden også i studiet for at battle Lasse i dansk og engelsk slang. Alt det og meget mere i dagens WeekendMorgen.

Værter: Emil Andresen og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Lasse Enkebøll Rasmussen, overlæge og knækirug.

Conrad Molden, komiker.

lør 11. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Dine værter denne lørdag er Lasse og Emil. Paradise Hotel er tilbage, og derfor har Emil besluttet sig for at teste, hvilken paradise-type Lasse er. Lasse er desuden forarget over et nyt produkt, der lander i butikkerne, så de ringer til Nikolaj Kirk for at få gode råd. Derudover finder de dagens soundtrack til Kronprins Frederik, som er alene hjemme. Emil pitcher også nye tech-ideer til Lasse, og så gætter de, hvad lytterne tjener ud fra deres erhverv.

Værter: Lasse Baslev Knudsen & Emil Andresen.

Medvirkende: Nikolaj Kirk, kok.

fre 10. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Dødsblæren, fuldemandsblære, Partyblæren. Kært barn og alt det der. Følelsen af at man skal tisse helt vildt ofte, når man er fuld, den kender mange. Vi ringer til ingen ringere end knækirurgen og spørger, hvorfor vi skal pisse så meget, når vi er i byen.

Vi skal have fundet en vinder til 100 sekunders quiz. Ly med og se, om du selv kan svare rigtigt.

Livas kæreste er med i dag. Primært fordi, de skal finde ud af, hvem der skal handle ind, men også lidt fordi han er journalist og var til reception på den Grønlandske repræsentation i Danmark i går. Hvordan var stemningen lige der?

Til sidst handler det om rockere, TikTok og brystvorter.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Lasse Rasmussen, overlæge og knækirurg

Joshua Hollingdale, Livas kæreste og journalist, DR

tors 9. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Kan man råbe sig til, at ting lyder federe, end de er? Lasse har set Paradise Hotel, og der råber de hver gang, der sker det mindste. Der er brev, der er drinks, der er speedos. Men virker det også i radioen?

Har du fået et gavekort af en ven eller familiemedlem, som du ikke helt magter at hænge ud med, så lyt med. Vi har et kæmpe torsdagsdilemma i dag.

Vi skal også vende Grønland. Først med en ekspert, der kan forklare lidt om, hvad de har af værdifulde råstoffer, og hvem der ejer dem. Derefter skal vi finde dagens soundtrack.

Til sidst prædiker Andreas på gen z-sprog. Det skal nok blive… spændende.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Ditte Brasso Sørensen, senioranalytiker og vicedirektør, Tænketanken Europa.

ons 8. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Donald Trump vil ikke udelukke at bruge militær eller økonomisk magt for at overtage Grønland. Og den udtalelse fylder meget i dagens program.

Men der er selvfølgelig også fokus på andre ting. Bl.a. at Kim Jong-un vil forbyde hotdogs, og så er der comeback til “Jeg elsker dig skat… men”.

Værter: Lasse Knudsen, Liva Manghezi og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Christian Jeppesen, Journalist på P1.

Rasmus Sinding Søndergaard, seniorforsker ved DIIS.

søn 5. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Værterne er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Mikkel Rosendal og Lasse Knudsen.

lør 4. januar 2025 07:03
Vært
WeekendMorgen

Morten og Lasse er dine værter denne lørdag! Lasse er lidt bekymret over de mange flystyrt, så han tager en snak med en ekspert for at finde ud af, om det virkelig er blevet farligt at flyve. Derudover kigger vi på den værst timede fest - nemlig nytårstaffel hos Kongehuset, som måske kom på den absolut værste dag. Og som om det ikke var nok, skal vi snakke med verdensmestrene i hacking, og så skal vi selvfølgelig give priser ud - blandt andet til ugens røvhul.

Lyt med, det kan kun blive et genialt program!

Værter: Morten Nabild & Lasse Balslev Knudsen.

Medvirkende: Hans Christian Stigaard, konsulent for flysikkerhed.

fre 3. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 2. januar 2025 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Velkommen tilbage til årets første udgave af Go’ Morgen P3! Vi er tilbage fra ferie, Lasse har sin første vagt som vært, og vi starter ud med nogle af lytternes værste historier fra solariet. Bagefter vender vi Alexanders dilemma: Skal han skrive på sin Tinder, at han arbejder som klovn, eller er det for mærkeligt? Til sidst spørger vi vores meteorolog Herdis fra DMI, om der faktisk var storm i Danmark nytårsdag, og om stormen var vores helt egen ‘Thor’.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende: Herdis Damberg, meteorolog ved DMI.

ons 1. januar 2025 07:03
Vært
P3 Morgen

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

tirs 31. december 2024 07:03
Vært
P3 Morgen

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

man 30. december 2024 07:05
Vært
P3 Morgen

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

søn 29. december 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Værterne er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

lør 28. december 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Værterne er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

fre 27. december 2024 07:03
Vært
P3 Morgen

Værter: Morten Nabild og Lasse Knudsen.

tors 26. december 2024 07:03
Vært
P3 Morgen

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

ons 25. december 2024 07:03
Vært
P3 Morgen

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

tirs 24. december 2024 07:03
Vært
P3 Morgen

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

søn 22. december 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Ida-Sophia og Lasse er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

lør 21. december 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Lasse og Ida-Sophia er dine værter denne lørdag. Lasse har fået en smart idé til at tjene boksen - nemlig ved at investere i nisser, der er højt eftertragtede på det brugte marked. Derefter skal der tages en status på lytterne, som alle er på vej mod julens festligheder - så der er altså god stemning i indbakken. Lasse er dog i det røde felt og godt træt, da han nu ikke har råd til hverken hotdogs eller fadøl i lufthavnen. Derfor har Ida-Sophia og Lasse sendt deres praktikant, Astrid, ud i marken for at synge julesange og forhåbentlig sprede lidt julestemning til folket.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

Gæst: Jacob Hvidberg Falkencrone, investeringsekspert.

fre 20. december 2024 06:03
Medvirkende (Radiovært)
Go’ Morgen P3

Det er Mikkels store farvel på Go’ Morgen P3, og det er selvfølgelig altoverskyggende i dagens program.

Vi afslører hans afløser - og så er der overraskelser fra 3 Doors Down og Michael Carøe.

Værter: Mikkel Rosendal, Liva Manghezi og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Michael Carøe, entertainer og sanger.

Brad Arnold, forsanger i 3 Doors Down.

Lasse Knudsen, radiovært.

lør 14. december 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 1. december 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Ida-Sophia og Lasse har skruet op for hyggen! For udover det er søndag, så er det 1. december og 1. søndag i advent. Julen handler også om mere end småkager, gaver og ho ho ho, så derfor ringer de til kulturminister Jakob Engel Schmidt og siger undskyld på hele DR’s vegne, da han ikke kunne se bamse og kylling den anden dag. Der kommer også nogle sandheder på bordet, da Dennis Knudsen fortæller, om Ida-Sophia og Lasse kan deltage i Miss Universe 2025.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

lør 30. november 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 24. november 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Ida-Sophia og Lasse tester søndagshyggen ved, at Lasse skal teste om en ny modetrend passer til hans jyske personlighed. Ida-Sophia har undret sig over om fuldkornsprodukter er ligeså sunde, som de bliver promoveret, og derfor ringer de til ernæringsekspert og ejer og direktør for madmentoruddannelsen Marie Steenberger. Apropros mad - hvad er så det mærkeligste fund, lytterne har fundet i deres madvarer? Vi kan allerede nu sige. At der ikke er nogen grænser.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

Gæst: Enæringsekspert og ejer og direktør af madmentorudddannelsen Marie Steenberger.

lør 23. november 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 17. november 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Lasse og Morten er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Lasse Knudsen og Morten Nabild.

lør 16. november 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 10. november 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Lasse og Rune er morgenfriske hver lørdag og søndag, så du ikke behøver at være det. De guider dig gennem de store begivenheder fra ugen, og så vender de stort og småt fra hverdagen - og weekenden.

Der er smækfuldt med underholdning, journalistik og ikke mindst god musik, så både de tømmermændsramte og A-mennesker kan være med.

Det kan kun blive en god WeekendMorgen.

Værter: Lasse Knudsen og Rune Stürup.

lør 9. november 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 2. november 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 26. oktober 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 25. oktober 2024 09:03
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

tirs 22. oktober 2024 09:03
Vært
Drømmeholdet: Ka’ då få flyt’ den bil der!

Hallo! Vi mangler stadig din drøm jo! Send den til p3drommer@dr.dk.

Egon han er pis’ træt af en sølvgrå Citröen C3. Den har nemlig holdt på hans parkeringsplads i Herning, siden marts. Og nu drømmer han bare om, at den Citroën ryger helt ad helvede til.

Og så bliver det åbenbart jul. Brian og hans hustru har en nissedrøm, og der må man sige, de er ekstra heldige, at det i denne uge er juleidioten Lasse Knudsen, der er vært. Mens producer-Nicholas er lidt modstander af tidlig jul, bliver Lasse pææænt starstruck over en den jyske nissedronning.

Til sidst skal vi til en af de lidt mere følsomme drømme. Anne drømmer nemlig om at få et nyt ben, da hun mistede en stor del af benet, da det blev angrebet af kødædende bakterier.

Drømmeholdet er tilbage igen i morgen. Så ses vi jooo!

man 21. oktober 2024 09:03
Vært
Drømmeholdet: En ko, en by og en vase

I denne uge har vi fint besøg af Lasse Knudsen, der er vært hos Drømmeholdet, så vores Nico kan få lidt ferie. Vi starter ud med at lede efter en ko af glasfiber, derefter skal Rudkøbing tilføjes et J, og til slut søger vi en speciel vase, der har knust nogle hjerter i en flytning. Enjoy!

Send din drøm (med telefonnummer) til p3drommer@dr.dk - let’s goooo <3

lør 19. oktober 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 18. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

I dag er Jada på besøg i studiet, og hun bliver testet i, om hun kan finde fem fejl i sin egen sang. Måske får hun hjælp fra en livline?

Lasses hotdog-mission kulminerer i dagens finale, og får spredt budskabet om pølser på færger, fly og live fra lufthavnen. Liva er lidt bekymret over hormonspiraler og deres bivirkninger, så hun ringer til en forsker.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen

Medvirkende:

Lina Mørch, seniorforsker hos Kræftens Bekæmpelse

Jada, sanger

tors 17. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Pil besøger os i dag, og er med til en omgang Find Fem Fejl. Mon hun kender sin egen sang godt nok til at vinde et par sokker?

Bliver du også RASENDE over noget, der burde være terapeutisk? Det gør Liva, for når hun strikker, bringer det det værste frem i hende. Vi finder også Dagens Soundtrack, der i dag handler om vidundermidlet, Ozempic.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen.

Medvirkende: Pil, sanger.

ons 16. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi og Lasse Knudsen, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tirs 15. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Scarlet Pleasure besøger os denne dejlige morgen, og Lasse viser sig, at have et sandt look-a-like moment med Emil fra bandet. Senere er drengene med til at lege Dialækkert, som tager en skæv drejning. Vi arbejder også videre med at få hotdoggen til Mandø, og det indebærer, at Lasse finder sin indre krejlerkonge frem. Liva er måske også blevet mere afhængig af Tiktok, end hun selv vil stå ved.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen

Medvirkende: Scarlet Pleasure, band

man 14. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Hvor langt har man til en hotdog? Det finder vi ud af, fordi ingen skal sulte i det her land. Karl William gæster studiet, og hvis du troede, at ord som “mumsfilibaba” og “hångklæde” lyder ubehagelige, så vent til Karl William læser dem højt. Vi finder også det gode, gamle boldhovede, som har overlevet endnu en landsholdskamp.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen.

Medvirkende: Karl William, sanger.

lør 12. oktober 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 5. oktober 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 4. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tors 3. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Så blev det torsdag, og dagen byder på, at VI SKAL NAVNGIVE EN STORM! Sygt.

Derudover ringer vi til Pia Kjærsgaard, der skal til Folketingets åbningsdebat (der har tradition for at være meget lang), William og Celina har et dilemma, for de tror, at deres rengøringsdame har haft lange fingre, og vi skal også finde ud af, hvilken sang Fasars forsvarsadvokat har sat på, da han fik dén case.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Pia Kjærsgaard, folketingsmedlem, DF.

Herdis Damberg, metrolog, DMI.

ons 2. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

DU KAN NAVNGIVE EN STORM!

Vi får besøg af Herdis fra DMI, fordi vi har fået lov til at navngive en storm i Danmark! Og dig, der lytter med, får lov til at bestemme, hvad den skal hedde.

Der er selvfølgelig også en klassisk omgang “Jeg elsker dig, men”. Denne gang med vores alles kære naboer.

Vi runder også et dansk hold, som måske kan vinde Champions League, og Andreas får også lige lavet en Linie 3-joke på Liva. Vurder selv, om det er sjovt…

Og så skal vi da også lige lave Dagens Soundtrack. For hvilken sang kører der i ens hoved, når man indkasserer 7 mål i én kamp? Det ved Kasper Schmeichel muligvis.

Værter: Andreas Kousholt, Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

tirs 1. oktober 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Der bliver samlet ABSURD mange penge ind til valget i USA. Men.. betyder det så bare, at vinderen er den, som samler mest ind? Vi ringer til USA.

Det er tirsdag, og det betyder selvfølgelig, at vi skal have jeres eksempler på: Perfekt engelsk!

Klamydia. Umiddelbart et nederen ord. Men jule-klamydia! Lyder det måske lidt hyggeligt? Det synes Liva i hvert fald.

Vi skal også finde Dagens Soundtrack. Folketinget åbner nemlig i dag, og de har valgt at synge fællessang. Men hvilken sang burde de EGENTLIG at synge?

Og så afslører vi den anden af de fem nominerede i kategorien P3 Lytterhittet til P3 Guld og alt mulig andet lækkert!

Go’ Morgen!

Værter: Andreas Kousholt, Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

man 30. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Det er begyndt at blive mørk og koldt, men humøret i Go’ Morgen P3 er stadig højt!

Først skal vi afgøre, om Andreas gør noget meget mærkeligt? Han ser nemlig aldrig Premier League, men hører podcast om kampene og tjekker resultaterne.

Vi skal finde ud af, om Lisa er alene, eller om der rent faktisk er andre, der ligesom hende altid spiser PRÆCIST to chips ad gangen.

Forsvarets Efterretningstjeneste søger spioner. Så nu har alle danskere mulighed for at finde deres indre James Bond frem. Det er Dagens Soundtrack.

Og så afslører vi også den første af de fem nominerede i kategorien P3 Lytterhittet til P3 Guld!

Værter: Andreas Kousholt, Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

fre 27. september 2024 14:00
Vært
Tættere på himlen: Med Lasse Knudsen og Nicolas Kaiser

Det er fredag og weekend om lidt, så her er der grov stemning, høj energi og hits! hits! hits!

Andrew Moyo har dig. Kom nu!

fre 27. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Det pisser ned og det har det gjort for evigt, hvis vi selv skal vurdere det. Men vi er her, plaskvåde og klar med et fedt program!

Vi starter med at tale kunst i hæren, for det har Forsvaret fået lov til at spare på. Men de har lige fået en helvedes masse penge, så hvorfor skal de spare på kunsten?

Der skal også quizzes i 100 sekunders quizzen, inden Andreas forklarer lidt om udviklingen i Mellemøsten.

Pia Kjærsgaard har begået en genistreg på Instagram, eller det har hendes some manager i hvert fald. Det er Dagens Soundtrack.

Vi skal også en tur til Randers, og så finder vi fem fejl i P3’s Uundgåelige.

Værter: Andreas Kousholt, Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

Medvirkende:

Alexander Tetzlaff, major og militæranalytiker ved Center for Militære Studier, Institut for Statskundskab, Københavns Universitet

tors 26. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Kan Andreas bære looket som ‘Tag Winbury’? Det har I stemt ja til på Instagram! Så Andreas får en make-over live i studiet, fordi han gerne vil ligne karakteren fra Netflix-serien. Vi finder også ud af, hvad der bedst kan betale sig - sende vores bedsteforældre på plejehjem eller til Malaga. Hvad har Kongen, Børsen og en murer til fælles? Svaret er Dagens soundtrack, og det bliver bliver tungt i dag.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen

Medvirkende: Serdar Koka, optiker. Susanne Søbye, frisør.

ons 25. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tirs 24. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Der har været kæmpe fyringsrunde i Moderaterne, hvor det ligner, at man prøver at fyre sig til et godt arbejdsmiljø. Men hvor mange møgsager kan Lars Løkke Rasmussen egentlig tåle?

Hvorfor melder man sig til Gift ved første blik, hvis man ikke vil leve som et gift par?

Vi skal også ha’ fundet dagens soundtrack, som i dag dedikeres til at Novos topboss skal i clinch med hele det amerikanske senat.

Endelig så står den på en omgang dialækkert.

Medvirkende: Brian Weichardt, journalist Ekstra Bladet

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt

man 23. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Liva er syg, så der er Kousholt og Knudsen-show fra morgenstunden af sammen med ingen ringere end Heino Hansen! Heino deler et tip, som man kan bruge til hans kommende turné, og så ringer han til sin navnebror, der skal modtage en besked. Fragtskibet, Ruby, ligger stadig i det danske farvand, og der mangler en lods til at hjælpe skibet, som i øvrigt bærer på 20.000 ton sprængstof. Til sidst anmelder vi nogle letbaner i landet.

Vært: Andreas Kousholt, Lasse Knudsen.

Medvirkende: Heino Hansen, komiker.

fre 20. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse er mødt op i studiet med en smadret playstation-controller. Og seks taquitos med spicy kylling. Begge ting er meget relevante for ting, der sker i programmet. Tømmeren Casper har drømt om et par ekslusive Go’ Morgen P3-sokker i et halvt år og håber, han lykkes med at få 10 rigtige i 100-sekunders-quizzen. Andreas forklarer de to andre, hvorfor man tror, det er Israel, der står bag de ret spektakulære måder, medlemmer af Hizbollah har fået sprængt personsøgere og walkie-talkier i luften. Lasse har en quiz med om noget mærkeligt, der er blevet stjålet i Odder, og sidst på morgenen finder de ud af, om lytterne har lyttet godt nok efter på P3’s Uundgåelige, når alle skal gætte fem fejl.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt, Lasse Knudsen.

tors 19. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse får lyst til at kværke og mose hundehvalpe, hvis de ser rigtigt søde ud. Hvorfor? Det undrer han sig også over, så Liva og Andreas foreslår, de ringer til programmets huslæge, knækirurgen Lasse Enkebølle Rasmussen, der som altid er klar med et svar. Så er der en statistisk mulighed for, at det er Andreas, der er skyld i torsdagens dilemma, som i den grad sætter lytterne i krigshumør. Sidst i programmet prikker Andreas til Lasses flyskræk med en historie fra Kastrup Lufthavn.

Værter: Andreas Kousholt, Liva Manghezi og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Lasse Enkebølle Rasmussen, knækirurg.

tirs 17. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Kan Bjarne stadig føle sig som mester, når hans ansatte Kristian er blevet verdensmester i flisemure? Er det et powermove kun at sige sit efternavn, når man tager telefonen? Og er det den samme følelse at have en tumultarisk tid i et politisk parti, som at blive skudt? Vi har en dejlig dag foran os.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Kristian Bak Hansen, murer og verdensmester ved VM i Skills.

Bjarne, murermester.

Emil Filtenborg Mikkelsen, Ukraine-korrespondent, Jyllands-Posten.

man 16. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

En person har vist forsøgt at skyde Trump igen, og det er mandag. What a day.

Liva vil gerne vide, hvordan man egentlig afslutter en krig i dag, hvor vi ikke bare ser, hvem der står op til sidst, vi skal finde et soundtrack til Trumps følelse, efter han har sat sig tilbage i golfvognen efter endnu et formodet attentatforsøg, og Lasse spiser snacks på toilettet.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Alexander Tetzlaff, militæranalytiker, major og forsker i Sikkerhedspolitik.

Anne Alling, USA-reporter, DR Udland.

lør 14. september 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 13. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Fredag har for Lasse startet med, at han fandt billeder af Liva i sit køleskab.

I dag skal vi få Hatting/Schulstad og Steff Houlberg til at blive enige om, hvor mange pølser og brød der skal være i deres poser, Lasse skal prøve at score med en omvendt ananas i supermarkedet, og så skal vi finde fem fejl i den her uges P3’s Uundgåelige.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende:

Jens Hansen, pressechef, Danish Crown.

Mariann Hansen, innovationschef, Hatting/Schulstad.

ons 11. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

- fokuserer på de ting, der betyder noget for dig, dit liv og din hverdag.

Stå op med Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt, som sender dig både opløftet og oplyst ud i dagen.

tirs 10. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Lasse udskammer sine to medværter for at gøre noget meget bestemt, som de fleste af os gør. Liva har fundet ud af, at man skal tjekke op på, hvad ens onkel går og laver, hvis man vil føle sig tryg i sit arbejdsliv. Liva har også puttet en række sange i playlisten, hun gerne vil have drengene gætter på, hvordan hænger sammen, og så kan Andreas for første gang gætte sangen, som nyhedsværten Sofie har gemt i sin vejrudsigt.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

man 9. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Denne uge starter stærkt ud! Tobias Dybvad er på besøg i studiet, og i vores nye indslag, “Sig det med…”, hjælper han Melina med at fortælle sin roomie, at hun har syet de nye gardiner pilskæve. Om deres roomieskab ændrer sig fremover, ved vi desværre ikke, for roomien reagerer ikke som håbet.

Boldhovedet er fundet! Faktisk var Boldhovedet til stede i Parken til gårsdagens fodboldkamp. Vi ringer til Patrick, der har passet godt på Boldhovedet hele sommeren. Derudover snakker vi om selvsamme fodboldkamp, og drengene kan mærke, at de allerede savner vikar-landstræneren. Vi finder Dagens soundtrack, og Dybvad hjælper os med sin Tesla-hemmelighed i Du er ikke alene.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Tobias Dybvad, komiker.

fre 6. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

I går eftermiddag var Greta Thunberg låst fast til Lasses mikrofon. Hun er væk i dag. Glædelig fredag!

Vi taler om og afslører, hvor mange penge vi hver især har overført til Mikkels barselspulje, vi finder soundtracket til Lars Løkke, der vinker farvel til Jeppe Søe i Moderaterne, og Lasse har forberedt fem fejl i P3’s Uundgåelige.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

Medvirkende: Brita Kvist Hansen, journalist, DR Udland.

tors 5. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Det er stadig varmt i Danmark, og Liva har set en tendens til, at folk sover udendørs. Eller to har hun set gøre det.

Vores lytter Jonas vil gerne vide, om han kan stoppe med at gøre sin gamle og syge nabo en skralde-tjeneste, vi skal finde et soundtrack til vikaren for vikaren for det danske fodboldlandshold til kampen mod Schweiz i aften, og Lasse har set en mand med chips-underbukser.

Værter: Liva Manghezi, Lasse Knudsen og Andreas Kousholt.

tirs 3. september 2024 06:03
Vært
Go’ Morgen P3

Mikkel er blevet far! Det betyder altså, at vi får glæde af Lasse Knudsen som ny medvært, mens Mikkel passer på sin lille baby derhjemme. Liva har en ny trend med fra TikTok, der involverer køleskabe og nipsting, som drengene IKKE er fans af. Vi taler om Moderaternes ni timers lange krisemøde dagen før, og så kommer vi selvfølgelig også forbi “Perfekt Engelsk”. Til slut ringer selveste Mr. Popprins/Nudelhår, Christopher, ind og fortæller om sin nye podcast på P3.

Værter: Liva Manghezi, Andreas Kousholt og Lasse Knudsen.

Medvirkende: Christopher, sanger.

lør 31. august 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 25. august 2024 14:00
Gæst
Du ved det: Lasse Knudsen

‘Du ved det’ helt sikkert godt, så find telefonen frem, og gør dig klar til at blive quizzet i al den musik, du elsker at lytte til!

Der er eksklusive P3-sokker på højkant og vanvittig søndagshygge, når Marie inviterer indenfor i P3’s helt eget musikquizprogram.

Vært: Marie Hobitz.

Gæst: Lasse Knudsen.

lør 17. august 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 16. august 2024 09:03
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig.

Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

tors 15. august 2024 09:03
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig.

Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 4. august 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig.

Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 3. august 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 28. juli 2024 07:03
Vært
SommerMorgen

Vi er der med dig hele sommeren. Vi giver dig dagens største nyheder, soundtracket til din morgen og klæ’r dig på til endnu en dag i det danske sommerland.

Det kan være, du sveder på jobbet eller lige er stået op efter nattens fest, men én ting er sikkert. Vi sørger for, at du bliver ramt af sommerstemningen.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

lør 27. juli 2024 07:03
Vært
SommerMorgen

Vi er der med dig hele sommeren. Vi giver dig dagens største nyheder, soundtracket til din morgen og klæ’r dig på til endnu en dag i det danske sommerland.

Det kan være, du sveder på jobbet eller lige er stået op efter nattens fest, men én ting er sikkert. Vi sørger for, at du bliver ramt af sommerstemningen.

Værter: Ida-Sophia og Lasse Knudsen.

søn 21. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

lør 20. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

fre 19. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

tors 18. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

ons 17. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

tirs 16. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

søn 14. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

lør 13. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

fre 12. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

tors 11. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

ons 10. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

tirs 9. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

søn 7. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

lør 6. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

fre 5. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

tors 4. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

ons 3. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

tirs 2. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

I den helt nye og sindssyge radiosatsning på P3, programmet Jydekrogen, startede de 2 værter, københavnersnuden Nicolas og ærkevestjyden Lasse i går på DR’s parkeringsplads i København deres 3 ugers rejse for at finde det bedste sted at befinde sig i Danmark om sommeren.

Kun udstyret med to energidrikke, en skriggrøn campingvogn på størrelse med et kosteskab og en færgebillet fra Ystad til Rønne, var målet for de 2 naive drengerøve at komme til Bornholm allerede første dag.

De manglede dog en bil, som er hele halen ved programmet, og derfor var Lasse næsten ved at få sin monster energidrik galt i halsen, da P3-lytteren Jacko the Wacko, som han kaldte sig selv, tilbød at fragte gutterne og deres campingvogn hele vejen til Solskinsøen. Dagens mission lykkedes, og Jydekrogen blev derfor sat af ved Hasle camping i går aftes. Dog ikke helt uden problemer!

Lasse, der er på campingferie for første gang nogensinde, havde nemlig taget det forkerte strømkabel med til campingvognen. Det resulterede i, at han måtte over til nabocampisterne og spørge, om de mon havde en forlængerledning, så jydekrogen kunne få lys i campingvognen og strøm på mobilerne. Heldigvis fandt han ud af, at campister altid er venlige, og nødsituationen blev vendt til et nyt venskab mellem Lasse og naboen.

I løbet af formiddagen fik værternes praktikant og stjernejournalist, Mads Læbel, fat på Sanja og Michael, som kunne hjælpe med at køre til Opalsøen, som flere lyttere i går skrev var et af de fedeste steder at være på Bornholm. Derfor sidder Lasse og Nicolas lige nu 1 meter fra en meget høj og ekstremt stejl klippekant og sender radio i dag.

man 1. juli 2024 15:00
Vært
Jydekrogen

Hvor er det fedest at være, når det er sommer i Danmark? Det skal du hjælpe Lasse og Nicolas med at finde ud af, når de skal rundt i landet med deres campingvogn! De har bare et problem… De har ikke nogen bil, så hvis du har en med jydekrog, vil de to drenge elske at hægte deres campingvogn på og køre med. I Jydekrogen skal Lasse og Nicolas dække den store sportssommer, der er quizzer, lege og anekdoter, og så er det lytterne på P3, der fortæller, hvor gutterne skal sende radio fra i Danmark. God sommer og god stemning!

lør 29. juni 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 22. juni 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 16. juni 2024 07:03
Vært
WeekendMorgen

Så blev det søndag, og Sebastian er i dag akkompagneret af Lasse, som dækker ind for Ida-Sophia der er til folkemøde. Det halter lidt for mænd at få snakket om de der følelser, men Rasmus Andersen er ret god til at tale om følelser. Kan han hjælpe Sebastian og Lasse med at åbne lidt op? Dernæst skal vi lige finde ud af, om Siri simpelthen skal til at være hjælpsom, den kombineres nemlig med ChatGBT. Danmark spiller første EM-kamp mod Slovenien i aften, og hvis der er noget, som er vigtigt, så er det at være godt forberedt. Så der skal preppes!

Værter: Lasse Knudsen og Sebastian Lund.

Medvirkende:

Christine Jackson, astrolog.

Rasmus Andersen, instagram @fartilbo, tidligere Bachelorette deltager.

David Guldager, journalist og teckekspert.

lør 15. juni 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 14. juni 2024 06:03
Vært
P3 Morgen

Sebastian og Lasse siger godmorgen og glædelig start på EM i fodbold!

Vi skal omkring spillernavne der kunne lyde som troll, 100 Sekunders Quizzen, Elon Musks nye lønpakke og vi skal også hjælpe Socialdemokratiet med, hvorfor de mon har haft sådan et dårligt EP-valg.

Vi slutter på at Lasse skal smage på de forbudte nudler. De er nemlig stærke. For stærke hvis man ifølge Sundhedsstyrelsen.

Værter: Lasse Knudsen og Sebastian Lund.

lør 8. juni 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

tors 6. juni 2024 14:00
Medvirkende (Radiovært på P3)
Carte Blanche: Hot boy summer, brevstemmebussen og gule kort

Det er hot, det er sommer, det er hot boy sommer, og Henrik ved det!

Ugens EP-valgdækning kulminerer i dag, hvor vores betroede valgreporter, Lasse, er sendt ud i P3’s brevstemmebus. Hjulene på bussen drejer rundt, rundt, rundt, og den er proppet med vigtige stemmer, men findes der også nogle sjove stemmer ombord…?

Du kender dem godt, alle dem som du bare ikke orker at sidde ved siden af, når du er ude at spise. De larmer, de er bøvede, de er alt det, der ikke går særligt godt til din hovedret. Men bare rolig, restaurationsbranchen kommer dig til undsætning med gule kort til bøvlede gæster, og vi er nogle, der skal bede om sådan et sæt gule kort til hverdagsbrug.

Værter: JoJo, Jannik Schow og Henrik Eriksen.

Medvirkende: Lasse Balslev Knudsen, radiovært på P3.

lør 1. juni 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 25. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

man 20. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 18. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

søn 12. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 11. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

fre 10. maj 2024 10:03
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

tors 9. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

lør 4. maj 2024 10:00
Vært
Benægt, benægt, benægt

Har du dummet dig? Er du faldet i? Eller har du gjort noget, du fortryder? Så ring ind til Benægt, benægt, benægt og gå til bekendelse. Vi sørger for at grine med dig, og vi lover, at der helt sikkert er nogen, der har gjort noget dummere end dig. Programmet sender hver lørdag fra 10-12. Lasse er vært, og han har helt sikkert gjort noget dummere end dig.

Vært: Lasse Knudsen.

Produceret af BEAM for P3.

Du er på side 2 af 2.

↑ Gå til sidens top